Bir Ayta Sözeri Güzellemesi
Yusuf Çifci

Yusuf Çifci

Editör

Bir Ayta Sözeri Güzellemesi

Saat yaklaşık olarak 21.30 ve farklı yaş gruplarından genci yaşlısı, orta yoğunlukta bir kalabalık, Harbiye’de bir kadının sahneye çıkmasını bekliyor büyük bir heyecanla. Buraya kadar her şey normal; fakat tuhaf olan o kadının kendine ait tek bir şarkısının bile olmaması. Üstelik mekân da Harbiye. Ne tuhaf! Işıltılı sahne perdesi açılıyor ve bir alkış tufanı ile Ayta Sözeri bembeyaz kıyafetiyle sahnede beliriyor. Arkada kalabalık bir saz heyeti ve yine kalabalık koro. Yaklaşık iki saat boyunca sahnede kalıyor. Ben dâhil herkes mest.

Ayta Sözeri Almanya doğumlu, 6 yaşına kadar da orada yaşıyor. Ardından Türkiye’ye yol görünüyor ve ailesi ile birlikte İzmir’e göç ediyor. Ben trans olarak dünyaya geldim, diyor. Annesi bu durumu kabullense de Sözeri’nin anlatımına göre babası “kibarca” onu evden kovuyor. Üniversite eğitimini İzmir’de tamamlayan Sözeri, 20’li yaşlarda cinsiyet değiştirme ameliyatı oluyor.

İlk başlarda çeşitli dizilerde ufak rollerde çıktı karşımıza Ayta Sözeri. Oynadığı her küçük rolle adını biraz daha duyurmayı başardı ve pek çok önemli yapımda kendine yer buldu. Ayta Sözeri’nin dizilerde rol alması aslında Türkiye için bir dönüm noktası, çünkü Sözeri dizilerde oynayan ilk trans birey olarak kayıtlara geçti. Güneşi Gördüm, Parmaklıklar Ardında, Dadı, Kuzey Rüzgârı, Koca Dünya Ayta Sözeri’nin rol aldığı yapımlardan bazıları. En son Gülse Birsel’in bol gişeli filmi Aile Arasında ile izledik onu.

Tabii, Ayta Sözeri’nin yetenekli olduğu tek alan oyunculuk değil, aynı zamanda başarılı bir şarkıcı kendisi. Zaten şarkıcılığı oyunculuğundan da eski. Üniversite okuduğu yıllarda günlük işlerde çalışırken bir gün çalıştığı yerde solist gelmeyince kendini sahnede buluyor Ayta Sözeri. O tarihten bu yana da uzun yıllardır sahnelerin tozunu attırıyor. Bu arada alaylı da değil, Dokuz Eylül Üniversitesi Türk Sanat Müziği korosunda Türk müziği eğitimi alıyor Sözeri. Günlerden bir gün telefon çalıyor. Arayan kim? Sezen Aksu. Tabii ki de inanmıyor. Üç gün boyunca Sezen Aksu’nu yeniden aramasını bekliyor. Sezen Aksu onu konserinde sahneye çıkarıyor. Sezen Aksu’nun dokunduğu birinin başarısız olma imkânı var mı? Mümkün değil.

İşte böyle bir arka planla 23 Ağustos’ta Harbiye’yi selamlıyor Ayta Sözeri; kendinden oldukça emin. İki kıyafet giydiği gecede kıyafetler Muammer Ketenci’ye ait. Şarkı aralarında Ketenci’ye de takılmadan edemiyor. Hafızalara yer edinen şarkıları güçlü sesiyle bir bir yorumluyor. Bazı şarkıların sözlerini değiştiriyor, İstanbul Sözleşmesi’ne selam çakıyor.

Şarkılar Harbiye’den semaya yükselirken her şeye rağmen sanatın varlığı “iyi ki” dedirtiyor. İyi ki sanat var, iyi ki Ayta Sözeri var.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar