Ayşe İsra EDE

Ayşe İsra EDE

Sinefil

Sıradışı Bir Film: The Rocky Horror Picture Show

10 Kasım 2014 - 21:16


Yönetmen: Jim Sharman

Yazarlar: Richar O’Brien – Jim Sharman

Oyuncular:  Tim Curry, Susan Sarandon, Barry Bostwick, Richard O’Brien, Patricia Quinn

 

Jim Sharman tarafından yönetilen 1975 yapımı, The Rocky Horror Picture Show adlı film bir müzikalden sinemaya uyarlanmış. Film hakkında söyleyebileceğim ilk şey sizi gülümsetecek ve eğlendirecek olması.

 

Öncelikle filmin konusuna kısaca bir bakalım:

 

Evlenmeye karar vermiş çiftimiz Janet ve Brad, fırtınalı bir gecede yollarını kaybedince ürkütücü bir şatoya sığınırlar. Şatonun sahibi ise “Sweet Transvestite” adlı şarkıda dediğine göre Transeksüel Transilvanya’dan gelmiş travesti Dr. Frank-N-Furter’dır. Janet ve Brad’in telefon etme isteğiyle ziyaret ettiği bu şatoda, ev sahibi Dr. Frank-N-Furter, tatlı çiftimizi mükemmel bir misafirperverlikle karşılar. Aynı zamanda o gece Dr. bir planından bahseder: İdeal erkeğini yaratmak! İdeal bir çift olarak gösterebileceğimiz Janet ve Brad şatoda geçirdikleri bu çılgınlıklarla dolu gecenin sonunda bütün bastırılmış duyguları açığa çıkar. 

 

Müzikal film deyince aklınıza “The Sound Of Music” filmi geliyorsa ve beklentiniz bu şekilde ise bunu unutun çünkü akıllı, uslu, terbiyeli bir Julie Andrews yerine “ahlaksız” yaramaz ve çılgın bir Tim Curry izleyeceksiniz.  Film için artık “Kült Film” kategorisini aşıp bir fenomen haline geldiğini de söyleyebiliriz. 

 

 

Şunu da söylemeden geçmeyelim: The Rocky Horror Picture Show, dönem dönem bazı sinemalarda yapılan gösterimlerinde seyirciye dilediği gibi davranma şansını tanır, seyirciyi özgür bırakır. Hatta yapılan tiyatro gösterileri filminden daha meşhurdur. Bu gösterilerde izleyiciler genellikle kostümlerle ve ilginç makyajlarla katılırlar. Aynı sinemada olduğu gibi bu gösterilerde de seyirci özgür bırakılır ve oyuna katılmaları sağlanır.

 

Kısacası, eğer absürd, sınırları olmayan, çılgın bir film izlemek istiyorsanız The Rocky Horror Picture Show’a bir bakın derim.

 

Son olarak; bu müzikal, bildiğiniz müzikallerden değil.