Aziz Vicdan

Aziz Vicdan

azizvicdan@murekkephaber.com

En Unutulmaz 7 David Lynch Karakteri

28 Mart 2017 - 23:11

1- Henry Spencer (Jack Nance)

Silgi Kafa (1977)

David Lynch'in ilk uzun filmi olma özelliğini de taşıyan Eraserhead'in ana karakteri Henry, sıradışı saç stili, hareketleri ve olaylara yaklaşım şekli ile "En Unutulmaz 7 David Lynch Karakteri" sıralamasında 1 numarayı hak ediyor. 

2- İllüzyonist (Richard Green)

Mulholland Çıkmazı (2001)

Mulholland Çıkmazı adlı filmi izleyip de Clup Silencio sahnesini unutan biri olduğuna inanmıyoruz. İllüzyonist sahnededir; Betty ve Rita karakterleri onu izlemektedir. Aslında Diane Selwyn'in hayal gücünün ürünlerini izlemekteyizdir. Diana, çıkmazlarla dolu karmaşık ve çökmekte olan hayal gücünü /senaryosunu toparlamaya, azmettirdiği cinayetten bir çıkış yolu bulmaya çabalar. Bunları yaparken oluşturduğu onlarca kişi arasından en güçlü karakteridir illüzyonist. Bir yüzleşme, Betty'den Diane'ye kaçınılmaz dönüş zamanıdır.İllüzyonist çeşitli sunumlar ve numaralar gösterir. Ama bir şeyler söyler ki, bu büründüğü Betty, Rita ve filmdeki tüm karakterleri küçük bir mavi mücevher kutusuna hapsedecek kadar etkili olur. Film Diana'nın saçma ve sorunlu kurgusundan, kendisini ölüme götürecek sürece taşıyan illüzyonist şunları söylemişti;

Sessizlik

No hay banda! Bando yok! Orkestra yok!

Bütün bunlar, sadece bant kayıtı.

Bando yok ve hala bandoyu duyuyoruz?

Klarnet duymak isterseniz, dinleyin!

Tamburo ile sordina.

Tamburo ile sordina ile bir şarkı söyle.

..ve sus! Kes! Hepsi kayıt.

Bando yok! Sadece bant kayıtı.

Orkestranın podyumunda sadece bir illüzyon.

Dinleyin.

 

3- Gizemli Adam (Robert Blake)

Kayıp Otoban (1997)

Kayıp Otoban'da Fred'in kurmacasındaki gizemli adam, Lynch'in en etkili karakterlerinden birisidir. Beyaz makyajı ve yüz ifadesi ile akıllara kazınan parti sahnesi ise unutulmazdır. Fred, kendisi ile yüzleştiği bu sahnede aralarında akıllara zarar bir telefon diyaloğu geçmektedir.

Gizemli adam filmde ana karakter Fred'in 3. boyutudur. Cinayetlerle sorumlu olarak hayal dünyasında yaşattığı gizemli adam, ruh hastası Fred'in çift karakteri arasındaki kırılma noktası, eylem planlayıcısıdır. 

4- Frank Booth (Dennis Hopper)

Mavi Kadife (1986)

David Lynch'in ve iyi yönetmenlerin aranan oyuncusuydu Dennis Hopper. Mavi Kadife adlı filmde canlandırdığı karakter ile resmen akıllara kazındı. Anne sevgisinden mahrum kalmış, agresif suçlu Frank Booth film süresince gerilimi yüksekte tutmayı başarıyor. 

5- Başka Bir Yerdeki Adam (Michael J. Anderson)

İkiz Tepeler: Ateş Benimle Yürür (1992)

Lynch, İkiz Tepeler'e birçok ruhsal sorunlu karakter yerleştirmiş, bunlardan FBI ajanının farklı boyutta yaşadıkları tasvir edilirken, Başka Yerdeki Adam kullanılmıştır. Özellikle konuşma biçimi, tonu ve bakışları ile unutulmaz bir karakterdir. Kısaca Michael J. Anderson İkiz Tepeler'de onlarca karakter arasından sıyrılan bir etkiye sahiptir.Ek olarak 2. sezonda apar topar bitirilip yayından kaldırılan Carnivàle dizisinin Samson karakteri olarak da akıllarda kalan bir oyuncudur kendisi. Michael J. Anderson'u sevdiyseniz o filmi de izlemenizi öneririm.

 

6- İsimsiz Ziyaretçi (Grace Zabriskie)

Inland Empire (2006)

David Lynch'in İkiz Tepeler adlı televizyon ve sinema filmlerinden de yüzünü hatırlayacağınız Grace Zabriskie, Inland Empire'da 9 dakikalık ziyaretçi rolü ile En Unutulmaz 7 David Lynch Karakteri arasına girmeyi hakeden bir oyunculuk sergilemişti. İlgili sahnede Nikki Grace'in villasına dalıp kendini misafir ettiriyor ve Nikki'nin anlayamadığı geçmiş ve gelecek hakkındaki olaylardan bahsediyor. Etkileyici bir ifadesi, küçümseyici tarzı ve konuşma şekli ile izleyicilerin filmi izledikten sonra akıllarında kalan en önemli karakteri olmayı başarıyor. Aynı sahnede Grace'in ikram edilen kahveyi kabul ederken tavırları, Mulholland Çıkmazı filminde benzer bir sahneye gönderme yapıyor. 

7- Bobby Peru (Willem Dafoe)

Vahşi Duygular (1990)

Unutulmaz iğrenç eylemleri ve dişleri ile Bobby Peru nefretimizi kazanmış kendince çok sevimli bir Lynch karakteridir. Listede olması gerektiğini düşündüm ama o kadar itici bir karakter ki En Unutulmaz 7 David Lynch Karakteri listesinde son sıraya koyuyoruz. Herhangi bir filmin soygun sahnesinde yüzüne çorap takmış bir adam gördüğünüzde, aklınıza bu adam gelmesi muhtemeldir.


YORUMLAR

  • 0 Yorum