Argos’tan Ordu’ya Tarihi Bir Aşkın Öyküsü “Jason ve...
Ali İzzet Keçeci

Ali İzzet Keçeci

Atinalı Solon

Argos’tan Ordu’ya Tarihi Bir Aşkın Öyküsü “Jason ve Medea”

Uzun uzun yüzyıllar önce hadi ben diyeyim İsa peygamberden 5 yüz yıl önce (M.Ö. 5. y.y.) Antik Yunanistan’ın Argos kentinde yaşayan Jason (İason) adlı bir genç, şehrinde bulunan siyasi çalkantılardan dolayı ve kazanmak istediği şöhret için uzun bir yolculuğa çıkar.

 

Gideceği yer o dönemdeki adıyla Kolhis[1](Gürcistan); gitme sebebi ise meşhur Altın Post’u almaktır. Altın Post adı üstünde altından bir post olup, Jason’un bu postu alarak Argos kentine geri dönmesi gerekmektedir.

 

Argo adını verdikleri büyük yelkenli ile yola çıkan Jason yanına kahramanlıkları ile meşhur arkadaşları Theseus, Herakles ve Orpheus’u ve diğer bazı mürettebatı da alarak yola koyulur. Bugünkü adıyla, Çanakkale ve İstanbul Boğazlarını geçen Argonotlar[2] Karadeniz kıyı şeridinde pek çok yerleşim yerine uğrarlar ve asıl hedefleri olan Kral Aiet’in ülkesi Kolhis’e varırlar.

Kral, Yunanlı kahramanları saygıyla karşılar ve gelmelerinin nedenini öğrenir. Aiet, Jason’un şartlarını yerine getirmesi halinde “Altın Post”u Yunanlılara vermeye karar verir. Jason önce ateş püskürten öküzlere boyun eğdirecek, başlarına boyunduruk geçirecek ve büyük bir tarlayı sürecektir. Sonra Jason’un ejderhayı öldürmesi ve onun dişlerini toprağa ekmesi gerekir. Bu dişlerden savaşçılar çıkmaktadır. Jason’un bu savaşçılarla savaşması ve onları yenmesi gerekir. Yunanlılar ancak bundan sonra “Altın Post”u alabileceklerdir. Bu şartları, Aiet’in dışında kimsenin yerine getirmesi mümkün değildir. Bundan dolayı kral Jason’un öleceğinden emindir. Kralın kızı Medea’nın yardımı olmasa, Yunanlıların liderinin, Aiet’in şartlarını yerine getiremeyeceği açıktır. Kralın kızı Medea, ilk görüşte Jason’a âşık olmuş ve ona yardım etmeye karar vermiştir. Medea bir büyücüdür. Onun yardımıyla Jason kralın şartlarını kolayca yerine getirir ve Aiet’den “Altın Post”u ister. Kral, Yunanlılara kimin yardım ettiğini hemen anlar ve “Altın Post”u vermeyeceğini açıklar. Bunun üzerine Jason, postu ele geçirmeye karar verir. Ne var ki Medea’nın yardımı olmadan bunu gerçekleştirmesi olanaksızdır. Kralın kızı, postu bekleyen korkunç ejderhayı uyutur ve Yunanlılar “Altın Post”u ele geçirmeyi başarırlar. Hızla gemilerine binerler ve ülkeleri Yunanistan’a doğru yola çıkarlar. Medea da Jason’la birlikte gider. Aiet, postun götürüldüğünü ve kızının kaçtığını öğrenir öğrenmez, hemen ordusunu toplar ve Yunanlıların peşine salar. Askerler Jason`un ordusunu yakalar, ama bu orduya önderlik eden kişi, Medea`nın abisidir. Bu nedenle Medea Jason`un onu kaçırdığını söyleyerek kollarına atılır ağabeyinin. Abisi onu kabul eder, Medea Jason’a olan aşkı nedeniyle ağabeyini bıçaklar ve denize atar.

 

 

Ordusu gerekli töreni düzenlemek için Medea`nın ağabeyini ararken İason ve Medea kaçar. Bu nedenle askerler “Altın Post”u geri almayı başaramazlar.

Jason karaya varır varmaz, Medea ile evlenir. Jason postu bir ağaç dalına asar ve bu post topraklara bereket getirir.[3]

İşte ayak bastıkları bu toprak, bugün Ordu ile Perşembe ilçesi sınırlarında olan Yason (Jason) burnudur. Jason ve Medea’nın bu heyecan verici olaylar dizisi sonrası burada karaya ayak bastıkları ve düğünlerini gerçekleştirdikleri söylenegelmektedir.

Jason’un altın postu burada bir ağaç dalına astığı için o dönemden beri Perşembe ilçesi tanrıların koruması altındadır ve hem bereketi hem de huzuru ve sakinliği hiç kaybolmamıştır.

Bugün Yason burnunda eski bir Rum kilisesi bulunmaktadır. Bölgede yaşayan Rum’ların 1868 yılında yaptıkları bu güzel kilise Jason kilisesi adıyla bilinir ve Karadeniz kıyısına sıfır noktada bulunan tek kilisedir.

Jason ve Medea’nın aşkı ve o heyecan verici hikayeleri tabiî ki Jason burnunda Ordu’da son bulmayıp tekrar Argos’ta devam eder, ancak aşkları hiçte öyle başladığı gibi bitmez. Jason’un başka biriyle evlenmesi Medea’nın büyü yeteneği ile yaptıkları ve sonrası bu antik aşk öyküsünün sonuna pekte yakışır cinsten değildir.

 

Bu sebeple Argos’ta (Yunanistan) başlayıp, Kolhis’te (Gürcistan) serüven haline gelen ve Ordu ili Perşembe ilçesi sınırlarında Yason burnunda vücut bulan bu güzel aşk hikayesini ve maceralarını burada noktalayalım.

Başlangıcı da bitişi de Jason ve Medea’nın aşkı gibi uzun uzun yüzyıllarca anlatıla gelen aşklar yaşamak ve Perşembe gibi sakin ve Perşembe gibi bereketli topraklarda hayat bulmak bunu ümit etmek ne güzeldir.

Karadeniz kıyı şeridine yolunuz düşerse özellikle Perşembe ilçesinden geçerseniz Karadeniz’e iyi bakın belki de Argonotları ve gemileri Argo’yu görebilirsiniz.

Kim bilir, eğer ki hak ederseniz ve Olimpos’un tanrıları size sunarsa Jason ve Medea’nın aşkı ve maceraları gibi bir hayat da sürebilirsiniz…

 

[1] Bugünkü Gürcistan sınırlarından başlayıp, batıda Ordu şehrine uzanan antik bir krallık.

[2] Gerek gemilerinin adı olan Argo gerekse şehirlerinin adı olan Argos, onların bu adla yani Argonotlar olarak anılmasına sebep olmuştur.

Son Yazılar