Savulun, Türk pidesi geliyor!
Fatih Kızılhan

Fatih Kızılhan

Kültür Avcısı

Savulun, Türk pidesi geliyor!

Bu sabah merakla haberi okudum. Çinli bir iş adamı, Türk pidesini meşhur edecekmiş. Dünya klasmanında lezzet ustalarının elinden geçecek olan bu lezzeti artık her insan tadabilecek. Peki hangi pide meşhur olacak? Türkiye’de birçok pide çeşidi var. Mesela benim aklıma ilk Karadeniz pidesi geliyor. Anadolu’nun çeşitli yörelerinde değişik isimlerle ve değişik şekillerde yapılan pideye ortak bir standardın getirilmesi zor gibi gözüküyor. Hadi diyelim Cantık'ı meşhur ettin; Kastamonu kır pidesi ne olacak? Orta yol elbette ki bulunacaktır, ama umarım saman alevi gibi sönmez. Nitekim döner ve lahmacun Avrupa’ya ilk açıldığında pizza karşısında epey direnmişti. Fakat sonunda Almanya başta olmak üzere Avrupa’nın çoğu ülkesinde zaferlerini ilan ettiler. 

Pide vs Pizza

Evet bu bir savaş. Lezzet savaşları... Büyük karteller, şirketler ve piyasalar bu savaşın içinde. Kimisi reklam derdinde, kimisi sponsorluk peşinde. Pide’nin dünya pazarına çıkmasıyla rekabet daha da kızışacak. Savaşın galibi dünya çapında kim olur bilmem; ama Türkiye’de belli gibi: PİDE…

Pidenin her kesime hitap edebiliyor olması ve ucuzluğu, bu güzel lezzeti pizzadan daha cazip hale getiriyor. Öğrencisinden yaşlısına, atıştırmalık olarak sokakta elde de yenilebilen pidenin tüketimi, bana göre Pizza’dan daha basit. Dünya piyasasında ise ne şekilde görücüye çıkacağı merak konusu olan Pide’nin konsepti umarım değişmez. Aksi halde geleneksel lezzet olmaktan çıkar. 

Son Yazılar