Bilim-kurgu filmlerinden Akıllı Saat’e
Fatih Kızılhan

Fatih Kızılhan

Kültür Avcısı

Bilim-kurgu filmlerinden Akıllı Saat’e

Akıllı telefonların kısa sürede hayatımıza girmesiyle birlikte, pek çok şey kolaylaştı. Zaman kavramını daha iyi yönetir olduk sanki.  Malum firma bu sefer de akıllı saat ile teknoloji meraklılarının karşısına çıkıyor. Aslında aylar öncesinden akıllı saatler piyasaya sürülmüştü. Türkiye’de tanıtımı yapılmış; fakat bir türlü tezgahlara gelmemişti. Haberleri yapıldı, çizildi ve beklenen gün geldi. 31 Temmuz’da tüm Türkiye’de satışı gerçekleştirilecek olan Akıllı Saat’e ilgi büyük.

Yeni senaryolar çıkabilir

Gençler arasında teknolojik trendler çabuk yayılıyor. Sosyal Medya’da şimdiden akıllı saat ile çekilmiş selfieler paylaşılmış durumda. Akıllı saatler, kıyafetlerle nasıl kombine edilir bilmem; ama daha çok bana bilim-kurgu havası estireceğe benziyor. Çizgifilmlere bile konu olan akıllı saatler, telefonun yerini elbette ilk etapta almayacaktır. Telefonun yaptığı çoğu işi yapmasa da gelecek olan güncelleme ve yeni versiyonlarla telefona yaklaşacağını umuyorum. Kitle iletişim araçlarının bu denli küçülmesi hoş bir gelişme. Düşünsenize saatinizden bir tuşa basarak karşı tarafla görüntülü ve sesli konuşabileceksiniz. Bundan 10 yıl öncesine gidersek böyle şeyler  imkansız gibi gelirdi. Her şeyin mümkün olabileceğini gösteren teknolojideki gelişmeler, kültür-sanat alanındaki yaratıcılığı da olumlu şekilde etkiliyor. Dolaylı da olsa böyle girişimler, değişik fikirler, farklı senaryoların meydana gelebileceğini, özellikle bilim-kurgu filmlerine kaynaklık edeceğine inanıyorum. Türk Sineması’nın da artık bu alanda atak yapması gerektiğini düşününlerdenim. Azımsanamayacak kadar bilim-kurgu filmi seven bir kitle var.

Klasik saatlerin yerini tutar mı?

Yelkovanlı şık tasarımlarıyla takım elbise ile ayrılmaz bir bütün olan klasik saatler,  zamana ve teknolojiye direnen ender eşyalardan. Saat kültürümüz,  çok eskilere dayanmakta. Osmanlı İmparatorluğu zamanında çeşitli güneş saatleri yapılmış,  kola takılan ahşap saatler icat edilmiş. Bunu daha da ileri götürerek Cumhuriyet döneminde yerli üretime geçilmiş.  Sonraları teknolojiye yenik düşmüşüz bir şekilde. Klasik saatler hep ithal edilmiş. Pek üzerinde durulmamış. Yine de Türk işi, cep saatlerini dedelerimizde, büyüklerimizde görmek mümkün.

Bu arada “saat kaç? diye sormuyoruz artık. 

Son Yazılar