Erkek Meselesi-2
Jale Köksal

Jale Köksal

Psikoloji

Erkek Meselesi-2

"Erkek Meselesi-1" başlıklı yazıya erişmek için tıklayınız.

Kişiliğini ön plana çıkmadan anlayamazsınız kadının ne anlama geldiğini.

Bireyin kendi ve karşı cinsi nasıl algıladığının farkına varmasını sağlamak. Karşı cinse ilişkin anlayış düzeyini yükseltmesini desteklemek lazım.

Çok merak ediyorum Türkiye dahil dünyada;

Dolmuşa bindiğinde, şoförün kapıyı kapatıp, gaza basıp ıssız bir yere götüreceği korkusunu yaşamayan, bu korku yüzünden tek kalmamak için son inenle birlikte inmek zorunda kalmayan,

Issız bir sokakta iki adımda bir arkasına bakmadan yürüyebilen, arkasından gelen kişinin adımlarının temposuna kulak kesilmeyen,

Yanından geçen birinin ya da asansörde karşılaştığı birinin kendisini taciz edeceği korkusunu yaşamayan,

Evde tek yaşadığını kimseye söylemeyen,

Eve yemek siparişi verince evde sanki biri varmış gibi davranan,

Gece taksiye binince, taksinin plakasını almayan ya da taksiye binince biriyle konuşuyormuş gibi yapan,

Hayatında hiç tacize uğramamış olan, kadın var mı?

Bir kez bile tecavüz korkusu yaşamayan kadın kalana dek, adalet sağlanmış olamaz…

 Bir cinsin diğer cinsi anlaması  bu kadar zor olamamalı, bunlara izin veren bizler bu olayları durdurabilir hatta son olmasını sağlayabiliriz. Evde başlayan okulda devam eden sosyal hayatla desteklenen bir süreçtir iç alemi sevgiyle beslemek her zaman insan olma farkındalığını kazandıracaktır bize.

 İç dıştan büyüktür. Bu nedenle İç bir kere dışa çıktı mı, bir daha içe girmez. O vakit hem iç hem dış olur.

 Ergenlik döneminde gençlerin cinsel kimlikleriyle ilgili olumlu benlik algısı geliştirmeleri, yetişkinlik dönemine geçişte kendi cinsel rollerini kabul etmelerinde önemli rol oynamaktadır. Özellikle toplumumuzda çok keskin çizgilerle ayrılmış gözüken bir takım cinsel roller ,haksızlığa uğranılmışlık yada baskı altında kalmışlık gibi duygular yaşamakta ve gençlerin kendi cinslerinin rolünü kabullenmesini ve gelecekteki ilişkilerini sağlıklı zeminlere oturtmalarını zorlaştırmaktadır.

Kişilerin  kendi cinsel kimliklerindeki yanlış algılamalarını ortadan kaldırmamız lazım, erkeğin kendini güçlü görüp savunmasız kadına her şeyi yapabileceği düşüncesini değiştirmememiz lazım. Baba evinde başlayan , evlenince devam eden hatta sokağa yansıyan şiddeti sadece ve sadece insanlara cinsel rollerin gereğini daha anaokulu  seviyesinden ders olarak anlatarak ve yaşayıp örnek olarak  yapabiliriz tabi ki yasal caydırıcılıkla beraber.

 Hem bunu neden yapmaması gerektiğinin hemde yaparsa ne muameleyle karşılaşacağı bilincine kavuşmuş olur. Aksi halde yasal ceza olmazsa. Toplum yasaları eğer insani suçların cezasını ağır olarak vermezse bir cana kastedmenin önemini anlayamaz. Sürekli cezalarda indirim olması suç oranlarının artışına ve meşru gösterilmesine sebep olur...

 İNDİRİM ALAN ALANA!

-Kadın proğramında 'BABAM BANA TECAVÜZ ETTİ' diyen kızını öldürüp 'babasını kamuoyunda mahçup etti' indirimi alan var...

-Eşini katledip 'KOT GİYİYORDU, PİERCİNG TAKIYORDU, ÇANTASINDA DOĞUM KONTROL HAPI BULDUM' indirimi var...

-Tanımadığı birine saati soran eşini sokak ortasında delik deşik edip 'CİLVE YAPTI' indirimi alan var...

-Tecavüz edip, hamile bırakan, sonra da 'ZATEN BAKİRE DEĞİLDİ' indirimi alan var...

-Ormanda saldıran, döve döve çırılçıplak soyan, ancak 'astım krizi geçirip' yakalanınca 'İSTESEYDİM YAPABİLİRDİM' indirimi alan var.

-Üvey kızına tecavüz edip, 'KIZIN RUH SAĞLIĞI BOZULMADI RAPORU'yla indirim alan var...

-Tecavüzü kamera kaydına alan sapık 'ESKİ SEVGİLİSİYMİŞ'indirimi alan , 'tecavüzde bağırmıyorsa, rıza göstermiş' sayılır indiriminden faydalanan var...

-Tecavüz ederken suçüstü yakalanan adam, 'henüz tecavüz' gerçekleşmediği için 'YARIM KALDI' indirimi alan var…

Alınan ceza indirimleriyle insanlıkta irtifa kaybedecektir..

 2014 verilerine bakarak bu olayı daha yakından inceleyebiliriz;

 2014 yılında, 281 kadın öldürüldü öldürülen her 5 kadından 1'i kocasından veya sevgilisinden ayrılmak  isteyen kadınlar. 

 Öldürülen kadınların %46'sı kocası, %10'unun katili sevgilisiydi.

 Cinayette %59 ateşli silahlar, %30 kesici alet, %11 döverek, boğarak yada yüksekten atarak.

 Öldürülen kadınlardan %9'u hayatından endişe ettiği için koruma talep etti fakat çok önemsenmedi, yada koruyamadı.

 Cinayetler cezasız kaldıkça cesaretlenen erkek bir ceza daha işledi zira %4 aftan yararlanıp tekrar bu suçu işledi. 2014 te kadın katili bir önceki yıla göre %31 arttı. 

 2014 te sadece 109 kadın ve çocuk yaşadığı tecavüzü yargıya taşıdı  en savunmasız olanları seçtik, cezasız kalacağından emindik.

 Tecavüze uğrayan her 3 kişiden 1'i   12-17 yaş arasında kız çocukları, %13 turist veya göçmen, %4.5 engelli,  %12'si ise eski/yeni eş veya sevgili.

 2014 de 140 kadın veya kız çocuğuna yönelik taciz oldu kayıtlara geçen. bunların bir çoğu sosyal medya üzerinden yapıldı. %22 internet, taciz edilenlerin %67'si 10-17 yaş arası kız çocukları, %13'ü okul ve dersehanelerde oldu tacizcilerin %10'u  öğretmenlerdi.

 kayıtlara geçmeyen dahil 2014 yılında 1090 erkek şiddeti yansıdı medyaya. 

 Medyada yayınlanan dizi, film,reklam içeriklerine şimdi ateş püskürsek de onlara reyting kazandıran , taciz tecavüz sahnelerine, kadına uygulanan fiziksel, ekonomik, sözsel şiddeti umursamadık şimdi medayayı suçluyoruz. İzlemeyin pirim vermeyin. Dürtüsel eğilimlerin artmasını önleyelim zira dürtüsellik sosyal medya dahil her yerde bu hızla giderse bu olayların önüne geçemeyiz.

Kadına yapılanlar ortada, 1 yılın bilançosuna bakılınca ne kadar sessiz ve duyarsız kaldığımızı görüyoruz. 2015 yılında şana kadar 35 kadın öldürüldü…

İyi de bu sorunların üstesinden nasıl geleceğiz. Üzgünüm sadece kadınlar olarak gelemeyiz. Bizim daha çok ‘iyi erkeğe’ ihtiyacımız var.

Erkekler sizden ricam; yanınızda eşi, kız arkadaşı veya hoşlandığı kadın için ileri geri konuşan arkadaşlarınızı susturun , dinlemeyin, Çok kadınla gezmenin erkeklik değil namussuzluk olduğunu anlayın , anlatın.

Kadına şiddeti kabul etmeyin , meşru görmeyin. Biliyorum erkeğin erkeğe karşı gelmesi zor olabilir fakat bizim iyi erkeklere ihtiyacımız var. Bu Erkek Meselesi’dir bu olayı elele yürek yüreğe birlikte çözeceğiz. Ancak birlikte varız çünkü; Biz size emanetiz…

Kadınlar bir toplumun havalandırma sistemidir, ne verirsen o havayı solursun. Kadına hürmet nesline ve geleceğine yatırımdır. Yatırım sadece mal ile mülk ile olmaz en güzel yatırım sevgi ve saygıdır.

 Bir erkeğin daha eli değmesin diye #‎ÖzgecanAslan 'ın naaşı kadınların omzunda taşındı. Bu ayıpta bize bir ömür yeter..

Son Yazılar