51. Kütüphaneler Haftası
Ahmet Yiğit

Ahmet Yiğit

Lastrigon

51. Kütüphaneler Haftası

51. Kütüphane Haftası bu yıl 30 Mart ile 5 Nisan arasında kutlanacak. 81 ilde farklı etkinliklerle ele alınacak haftanın teması “Kültürler Arası Diyalog ve Kütüphaneler”.

Son dönemlerde kapanan kütüphaneler her ne kadar üzse de kütüphanecilik adına hâlâ umudun olduğunu gösteren bu özel haftada çeşitli etkinliklerle kütüphane ziyaretlerinin arttırılması bekleniyor.Bu etkinliklerin en ilginci 5 Nisan'da yapılacak olan bisiklet turu. Herkesin davetli olduğu bu etkinlikte okuma alışkanlığında farkındalık yaratmak için saat 12.00’de Üsküdar sahilindeki Şemsipaşa İlçe Halk Kütüphanesi önünde buluşulacak ve tur Bostancı Sahilde İETT durakları karşısında son bulacaktır.

Ödül töreni

Kütüphane Haftası İstanbul etkinlikleri kapsamında, 30 Mart 2015 Pazartesi günü İBB Cemal Reşit Rey’de saat: 10.00’da gerçekleştirilecek resmi açılış töreninde Yılın Okurları ve Kütüphane Dostu ödülleri de sahiplerini bulacak.

Yalnızca büyükşehirlerde, üniversite civarlarında ilgi gören kütüphanelerin Anadolu'daki kullanımları hayli düşük. 'Son dönemde 312 kütüphane kapandı' başlıklı yazımızda da belirtildiği üzere yetersizlik ilgisizliği doğuruyor. Bu durumunu önlemek adına kitap bağışını arttırmak ve bu anlayışa sahip çıkmak önem arz ediyor.

Son Yazılar