Ne mi unuttum? Kendimi...
Ülkü Bursalı

Ülkü Bursalı

Deniz Kabuğu

Ne mi unuttum? Kendimi...

Bir süredir kendimi ve çevremdekileri, kendimiz için ne kadar zaman ayırdığımız konusunda gözlemliyorum. Günlük telaş ve yetişmeme-yetiştirememe endişesiyle, kendimiz için yaptığımızı sandığımız, tekrarlayan eylemler sonrasında robotlaştığımız ve en çok yine kendimize zarar verdiğimiz bir zamandayız malesef. Daha sabahın köründe başladığımız servise, otobüse yetişme telaşı, gün içerisinde yönetici, müdür, iş stresi ve aksaklıklar olarak devam edip gidiyor ve  öyle ki, bu duruma alışmamızı sağlayacak kadar  çok tekrarlanıyor aynı durum, aynı günler. Oysaki, belli zaman aralıklarıyla önce kendini dinlemeli, kendine dönmeli insan. 'Neredeyim?' diye sormalı, sorgulamalı; ama en çok 'ne hissediyorum?' diye sormalı bence.

Tam da bu soruyu sorduğumuzda iyi değilim cevabına istinaden, bir parça da olsa stres atabileceğimiz, iyi hissedebileceğimiz, biraz kendimize kapanabileceğimiz birkaç önerinden bahsetmek istiyorum:

1- Hafta sonu tatilinize,  kahvaltıda  güzel bir yeşilçam  filmi izlemekle başlayabilirsiniz mesela. Hababam Sınıfı serisi, Kemal Sunal filmleri, Sadri Alışık ve Ayhan Işık filmleri siz kahvaltınızı yaparken, güne gülerek başlamanızı sağlayacak; bazen tatlı tatlı hüzünlendirecek, bazen de sevdiğiniz birini hatırlatıp özletecektir.

2- Boş vakitlerinizi değerlendirecek, stres atabileceğiniz, yapmaktan hoşlandığınız hobiler edinin kendinize. -ki bunun için büyük zamanlar ayırmanız bile gerekmiyor- Örneğin puzzle yapabilirsiniz.- Bu aralar çok fazla kişide gördüğüm, büyükler için boyama kitaplarıdan edinebilir, ellerinizle boyadığınız o rengarenk bahçeye uzanabilirsiniz.

3- Uzun zamandır dinlemediğinizi farkettiğiniz, o çok sevdiğiniz şarkıları dinleyebilir, uzun süredir sesini duymadığınız bir dosta "merhaba" diyerek içebilirsiniz kahvenizi.

4- Bir süredir  istediğiniz bir şey mi var, ya da gitmeyi arzuladığınız bir yer? Hayal edin! İsteyin ve sizi o hayale götürecek yolu çizin. Oraya varmak için gereken şeyleri listeleyin, onlara sahip olmak için bir plan yapın, bu sizi daha kısa sürede istediğiniz şeye ulaştıracaktır.

5- Kendinizi dinlemek için mutlaka küçük molalar verin. Kendinize faydalı olduğunuz sürece sevdiklerinize faydalı olabilirsiniz lütfen unutmayın!

Not: Yarın sabah uyandığınızda güne güzel, sevdiğiniz bir şarkıyla başlayın, işe yaradığını göreceksiniz. Kendinize iyi bakın.

Son Yazılar