Kripto Paraların 2021’de Öne Çıkacağını Gösteren...
Reklam

Kripto Paraların 2021’de Öne Çıkacağını Gösteren İşaretler

Son yıllara damgasını vuran kripto paralar hem kişilerin hem ülkelerin gündeminde yer alıyor. Ülke dengelerini değiştirmesi beklenen kripto paralar hakkında birçok olumlu ve olumsuz görüş bulunuyor.

18 Ocak 2021 - 08:46

Son yıllara damgasını vuran kripto paralar hem kişilerin hem ülkelerin gündeminde yer alıyor. Ülke dengelerini değiştirmesi beklenen kripto paralar hakkında birçok olumlu ve olumsuz görüş bulunuyor. Fakat finans uzmanlarının görüşleri öyle gösteriyor ki 2021 yılında kripto paralar yükselişe geçecek.

Kripto Para Nedir?

Sanal ya da elektronik para olarak da bilinmektedir. Kripto paralar elektronik kullanıma açık olduğu gibi elektronik alanda, matematiksel formüller üzerinden üretilen paralardır.

Ve şu anda en büyük rakibi geleneksel paralardır.

Bu paranın bir diğer özelliği ise bağımsız olmasıdır. Son yıllarda güvenilirliğini ispat eden kripto paralar, Merkez Bankası ve devletlerden bağımsız olarak üretilmekte ve kullanılmaktadır.

Nasıl çalışır: Kripto paralar herhangi bir merkeze ya da aracıya bağlı olmayan mutağbakat ağı ile çalışmaktadır. Kripto para sisteminin muhatabı direk olarak kullanıcıdır. Aynı zamanda sistem kullanıcıları da birbirleri ile direk olarak temasa geçer, herhangi bir aracı olmadan birbirlerine transferde bulunabilirler. Bu durum işlemlerin hız kazanmasına ve maliyetin azalmasına sebep olur. Yapılan işlemler dijital imza ile kayda geçirilir ve hiç kimse bu kayıtlara müdahale edemez. Bu korunaklılık sistem içerisindeki blockchain yapısı ile korunmaktadır.

Kripto paranın hikayesi

Kripto paraların öne çıkma hikayesi aslında insanlığın gelişmesiyle birlikte ilerliyor. Yeni bir buluş olan bu sistemin öncesinde yaşanan finansal tarih dijital paranın temelini oluşturuyor denilebilir.

Altın, gümüş, bakır ve en sonunda kâğıt para olarak kullanılan paranın madeni değerlerden koparak devlet ve Merkez Bankası’ndan aldığı itibar ile işlevini gerçekleştirmesi bu sürecin ilk adımlarından biriydi. Yani altın, gümüş ve bakırın dönüştürülebilir olması paranın materyal olarak değerli olmasını sağlarken kâğıt para bir mutabakat gibiydi. Daha sonra çek, senet gibi parayı temsil eden yeni mutabakat araçları oluştu.

20 yüzyılda ise nakit paranın işlevi gitgide azalmaya başladı. Büyük oranda aracı kurumlar üzerinden sağlanan borç ve krediler üzerinden dönen finans piyasası gittikçe somutlaşmaya başladı. Yani artık materyalin elden ele dolaşımı ve fiziksel varlığı değil; varlığını simgeleyen hesaplar, raporlar ve yetkiler ön plandaydı.

Finansal işlemlerin son yıllarda, paranın neredeyse bütünüyle dijital alana taşınması da kripto paraların oluşum sürecini hızlandırdı. Krediler, borçlar, hesaplar arası transferler, artık dijital aktarımlar üzerinden yapılarak sağlanıyor. “Gerçek para” dediğimiz paraya dokunmuyor sadece dijital alanda el değiştirmesini ve değer kazanmasını sağlıyorduk.

Dijital sahalarda aktif olan paranın bu sahada ilk kullanımı ise 1990’lı yıllarda gerçekleşti. O yıllarda üretilen kripto paralar sahteciliğe açık olduğu için ve şirketlerin başarılı bir politikaları olmadığı için geçerliliği olmadı.

Bugünlerde sıklıkla duyduğumuz kripto para sistemleri ise 2009 yılında kuruldu ve güvenilirliğini günden güne pekiştirerek kullanımını yaygınlaştırıyor.

Kripto Paranın Öne Çıkma Sebepleri

Kripto paranın son 2 yılda gittikçe değer kazandığını ve yaygınlaştığını görüyoruz. Bu durum önümüzdeki yıllarda daha hızlı bir şekilde artacak gibi görünüyor. 2020 yılında kripto paranın durumuna bakarak 2021’de kripto para piyasasının güçleneceğini ön görmek mümkün.

2020 yılında dijital kullanımların artışı: Teknolojinin gelişmesi, e-ticaretin ve sosyal medya kullanımının artışı elbette yalnızca 2020 yılına özgü değil. Bu kullanım her yıl daha da hızlı bir şekilde yaygınlaşıyordu. Fakat 2020 yılında dünya çapında COvid -19 salgının gerçekleşmesi, gerçek yaşamı minimum düzeye indirmemize, sanal-dijital kullanımların hayatın tüm alanlarına yerleşmesine sebep oldu. İş, eğitim, sanat gibi birçok alanla birlikte finans alanı da dijital alana bütünüyle yoğunlaştı. Dijital sahalarda kullanımın yaygınlaşması beraberinde bu alana duyulan güvenin artmasını da sağladı.

2020 yılında kripto para kullanıcı sayısı %200 oranında arttı, yani 3 katına çıktı.

Ülkelerin ve şirketlerin kripto paraya sıcak bakması: Geçtiğimiz yıla kadar kripto paraya mesafeli duran birçok ülke, yerli kripto parasını üreteceğini açıkladı. Çin, Japonya, Fransa, Avrupa Birliği bu ülkeler arasındaydı. Merkez Bankası ilk kripto parasını üretirken, Paypal kripto para alım satım hizmetine olanak sağladı.

28 Aralık 2020 tarihinde Bitcoin adlı kripto para sisteminin piyasa değeri 500 milyar doları aşarak Visa’nın piyasa değerinin üzerine çıktı.

Piyasada kripto para: Kripto para birimlerinin borsa ve döviz kısa vadede yüksek iniş çıkış gösteriyor olsa da yıl bazında incelendiğinde gittikçe değer kazandığı görülüyor.

Kripto para borsasında öne çıkan Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Ripple ve Neo gibi sistemlerin piyasa değerinin arttığını ve dolar karşısında güç kazandığını görüyoruz.

2021 yılı itibariyle 1 Bitcoin 37,461 dolara; 1 Ethereum 8,773 dolara;

1 Litecoin 1,214 dolara tekabül etmektedir.

Bu birimlerin son 5 yıllık değerlerine bakıldığında ise “Kripto paralar yükseliyor mu?” sorusunun cevabı alınıyo. Evet, kripto paralar yükseliyor.

Gelecekte Kripto Para

Kripto paranın günden güne itibar kazanması, ülkeler ve Merkez Bankası tarafından desteklenmesi, kullanıcı sayısının artması ve piyasa değerinin yükselmesi öyle gösteriyor ki: gelecekte bu parayı daha sık duyacak ve kullanacağız.

Önümüzdeki yıllarda hangi kripto para biriminin daha güçlü olacağını bilemesek de ülkelerin Merkez Bankasının bu sistem üzerinden para üretmeye başlaması gerçek paraların ve aracı kuruluşların işlevinin daha da azalacağını gösteriyor.

Kripto para cüzdanınızı nasıl oluşturacağınız hakkında detaylı bilgiye https://hayatikesfet.com/teknoloji/kripto-para/  linkinden ulaşabilirsiniz.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Afrikalı kadın yönetmenlerin gözünden Asla Yalnız seçkisi
Afrikalı kadın yönetmenlerin gözünden Asla Yalnız seçkisi
Buket Uzuner: Hayatta tek mucize, iyi bir öğretmene rastlamaktır
Buket Uzuner: Hayatta tek mucize, iyi bir öğretmene rastlamaktır