Güncel kültür sanat siteleri
Reklam

Güncel kültür sanat siteleri

Peki Türkiye’de yayın yapan kültür sanat siteleri hangileri? Kültür sanat siteleri arasında önemli bir yere sahip olan kültür sanat portalı Mürekkep Haber güncel sanat haberlerini kurumsal bir bakış açısı ile 10 yıldır takipçilerine ulaştırmaktadır.

22 Mayıs 2020 - 05:41 - Güncelleme: 22 Mayıs 2020 - 05:46

Daha önceki yazılarımızda kültür sanat sitelerinin durumundan bahsetmiştik. O yazımızda kültür sanat sitelerinin hak ettiği değeri göremediğini, kurumsal bir site olmak yerine maddi imkansızlıklardan dolayı ancak blog formatında, maddi bir beklenti olmaksızın yayın yaptıklarından bahsetmiştik.

Bu yazımızın konusu ise güncel kültür sanat edebiyat siteleri. Türkiye’de maalesef ki bu sitelerden nitelikli olanları yukarıda saydığımız sebeplerden dolayı bir elin parmağını geçmeyecek derecede azdır. Düşünün, büyük haber sitelerinde dahi “kültür-sanat” kategorisi menü çubuğunda ya gösterilmez yahut gösterilse bile hep en sondadır.  Sadece internet siteleri de gazetelerin “Sanat” sayfaları da belki de gazetedeki en az sayfa sayısına ait kategoridir. Bunun tabii ki esas sebebi Türkiye’de kültür-sanat okur kitlesinin azlığındandır. Medya kurumları sonuç itibari ile ticari birer işletme oldukları için az takip edilen kültür sanat kategorilerine pek de yer vermezler. Verseler dahi yine genelin ilgisini çekecek formata sokup yani olabildiğince magazinleştirerek servis ederler. Örneğin bir sergi açılışında sergideki resimlerden daha çok sergiye katılan ünlü bir ismin giydiği kıyafet bizim ana akım medyanın daha çok ilgisini çeker.

Gelelim kültür sanat sitelerine… Son yıllarda kültür sanat siteleri bir hayli çoğalmaya başladı. Kimisi sabırla varlıklarını devam ettirirken bir kısmı ise yayın hayatlarını sonlandırmaktadır. Dediğimiz gibi bunun asıl sebebi maalesef ki kültür sanat sitelerinin yeteri kadar –hatta hiç- para kazanamamasındandır. Hal böyle olunca kültür sanat siteleri de nitelikli içerikler üretmekte zorlanmaktadır. Kültür sanat sitelerinin kazanç sağlayamamasının bir başka nedeni ise potansiyel reklam verenleri olan sanatçıların da çok az bir kısmı dışında kazançlarının az olmasındandır. Sanatçılar kazanamadığı için sanatseverlerle buluştukları kültür sanat sitelerine de reklam verememektedirler.

Bir Kültür Sanat Portalı Mürekkep Haber

Peki Türkiye’de yayın yapan kültür sanat siteleri hangileri? Kültür sanat siteleri arasında önemli bir yere sahip olan kültür sanat portalı Mürekkep Haber güncel sanat haberlerini kurumsal bir bakış açısı ile 10 yıldır takipçilerine ulaştırmaktadır. Haliyle Mürekkep Haber kültür sanat siteleri arasında bu yüzden önemli bir yere sahiptir. Mürekkep Haber İstanbul kültür sanat haberleri başta olmak üzere Türkiye’deki birçok kültür sanat haberini güncel olarak takipçilerine servis etmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Harbiye'de müzik ve sahne emekçilerine destek konseri
Harbiye'de müzik ve sahne emekçilerine destek konseri
10. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nde jüri üyeleri açıklandı
10. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nde jüri üyeleri...