Yılın Çeviri Kitabı ödülü Adnan Özer’e verildi
Reklam

Yılın Çeviri Kitabı ödülü Adnan Özer'e verildi

Dünya Kitap Yılın En İyileri 2020 ödüllerinde Yılın Çeviri Kitabı ödülünü Pablo Neruda'nın Evrensel Şarkı/Canto General kitabı ile Adnan Özer aldı.

14 Mart 2021 - 13:16

Başar Başarır, Doğan Hızlan, Faruk Şüyün, Metin Celâl ve Yekta Kopan'dan oluşan jüri 15 bölüm, 231 şiir ve 15 binden fazla dizeden oluşan 552 sayfalık başyapıtı büyük bir emek vererek İspanyolcadan Türkçeye kazandırması nedeniyle Yılın Çeviri Kitabı ödülünün Adnan Özer'e verilmesini oybirliği ile kararlaştırdı.Pablo Neruda'nın sürgündeyken yazdığı Evrensel Şarkı, Latin Amerika'nın en büyük destanlarından biri.

Latin Amerika'nın en büyük destanlarından biri olan Evrensel Şarkı, bir kıtanın capcanlı biyografisi. Kolomb öncesi uygarlıkların, konkistadorların ayak basışının, sömürgenin ve despotluğun, çalkantılı toplumsal olayların arka plan olduğu bir coğrafyada yaşayan, tarihe adını yazdırmış figürler kadar adını kimsenin hatırlamayacağı sıradan insanları da anlatan eşsiz bir halk tarihi çalışması. Evrensel Şarkı, Nobel Ödüllü şairin sürgün günlerinde mazlum, yalnız ve gururlu halkına bıraktığı bir başyapıt.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Afrikalı kadın yönetmenlerin gözünden Asla Yalnız seçkisi
Afrikalı kadın yönetmenlerin gözünden Asla Yalnız seçkisi
Buket Uzuner: Hayatta tek mucize, iyi bir öğretmene rastlamaktır
Buket Uzuner: Hayatta tek mucize, iyi bir öğretmene rastlamaktır