Yazın güneşe hazır mıyız?
Reklam

Yazın güneşe hazır mıyız?

Besleyici etkilerini göz ardı etmememiz gereken güneş ışınlarının zararlı etkileri için güneş koruyucuların önemi büyük.

25 Temmuz 2020 - 18:00

Ruhen bizi iyi hissettiren güneş ışınları aslında cildimize zarar verebilir. Besleyici etkilerini göz ardı etmememiz gereken güneş ışınlarının zararlı etkileri içinse güneş koruyucuların önemi büyük.

Neden güneş koruyucu kullanmalıyız?

Güneş, vücudumuzun D Vitamini depolaması için önemli bir etkendir. Bu yüzden güneşten kaçmamak, sık sık güneşlenmek yerinde bir davranış olacaktır. Ancak güneşe çıkarken bir takım önlemler almak gerekir. Bunun nedeni, delinen ozon tabakası ve güneşin zararlı ışınlarının yaptığı ters etkilerdir. Cilt lekelerinden cilt kanserine kadar çeşitli hastalıkların baş göstermesini istemiyorsak mutlaka güneş koruyucu kremler kullanmamız gerekir. Güneş lekeleriniz varsa yada lekeye eğilimli cilde sahipseniz mutlaka Leke karşıtı güneş kremi kullanmalısınız.

Güneş koruyucuları ne sıklıkla tekrarlamalıyız?

Cildimizin sağlıkla ışıldamasını sağlamak için düzenli bir bakım rutinimiz bulunur. Bunun yanında güneş koruyucu krem kullanmamız gerektiğini bilmeliyiz. Güneş koruyucu kullanırken ise ne sıklıkla ve ne miktarda kullanmamız gerektiğini bilmek, koruyucu etki için çok önemlidir. Koruyucu kremlerin üzerinde de belirtildiği gibi, bol miktarda uygulamak koruyuculuğu arttırır. Bu uygulamanın da gün içinde 4 ya da 5 saatte bir tekrarlanması gerekir. İşte o zaman değmesinler güneş keyfinize…

Kış aylarında güneş koruyucu kullanmalı mıyız?

Güzel bir günde içimizi ısıtan ve iyi hissetmemizi sağlayan güneş, yaz-kış bulunmaz bir nimet gibidir. Yine de kışın çok seyrek gördüğümüz güneşin de zararlı etkilerini cildimize alabiliriz. Hatta bulutlu havalarda bile farkında olmadan güneşten etkilenebiliriz.

Kışın giydiğimiz kıyafetler genellikle kapalıdır ancak yüzümüz, ellerimiz, bazen de kafa derimiz zaman zaman dış etkenlere maruz kalır. İşte bu yüzden, kışın kapalı olmayan cilt yüzeyleri için güvenilir ve hafif güneş kremleri tercih etmeliyiz.

Güneş kremlerinde cilt tiplerinin önemi

Yaz-kış yüzümüz için kullanacağımız güneş kremlerinde dikkat etmemiz gereken en önemli konu cilt tipimizdir. Cilt tipimize uygun olmayan güneş koruyucular, cildimize onarılması zor hasarlar verebilir. Bu da günlük bakım rutinlerimizi, onarım ve tedavi süreçlerimizi etkiler. Bu sebeple yağlı ciltler için su bazlı, kuru ciltler için daha yoğun ve yağlı koruyucular tercih edilmelidir.

Cilt tipinizin yağlı olması, her türlü cilt kremini kullanamayacağınız anlamına gelebilir. Yağlı ve sebum fazlası olan ciltler için su bazlı kremler önemlidir. Bu kural, güneş koruyucu kremler için de geçerlidir. Bilindiği gibi, güneş koruyucu kremler genelde yağlı yapılarıyla rahatsızlık hissi uyandırabilirler. Yağlı cilt güneş kremi tercih etmelisiniz.

Cildinizin bakımını yaparken aynı zamanda güneşten korumanız önemlidir. Özellikle kuru ve çok kuru bir cilt tipine sahipseniz cildinizi korurken mutlaka yoğun nemlendirici etkiyi de atlamamalısınız.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sokağa çıkma yasağı ve daha fazlası
Sokağa çıkma yasağı ve daha fazlası
Netflix, Türkiye’de ofis açacak
Netflix, Türkiye’de ofis açacak