Sokak Aydınlatma Direklerinin Hayatımızdaki Önemi
Reklam

Sokak Aydınlatma Direklerinin Hayatımızdaki Önemi

Sokak aydınlatma direkleri, adından da anlaşılacağı üzere sokaklarda, caddelerde ya da bu gibi yerlerde aydınlatmayı sağlayan araçlar olarak bilinmektedir. Aydınlatmaların hayatımızdaki önemi oldukça büyük olurken, sokak aydınlatmaları da aynı ölçüde önem teşkil etmektedir.

08 Nisan 2020 - 20:10

Sokak aydınlatma direkleri, adından da anlaşılacağı üzere sokaklarda, caddelerde ya da bu gibi yerlerde aydınlatmayı sağlayan araçlar olarak bilinmektedir. Bu gibi alanlarda sokak ve caddelerin estetik açıdan daha hoş bir görünüm kazandırılmasına ve insanların sosyal yaşamına yardımcı olan bu direkler, trafikte de sürücülerin ulaşımını kolaylaştıran önemli faktörlerden biridir. Çoğu zaman kentlerde yerel yönetimlerin mühendisleri tarafından belirlenen sokak aydınlatma direkleri, kentlerin mimarisine ve kültürüne uygun şekilde tasarlanarak uygulanmakta olan bu direkler, pek çok farklı logo, motif ya da şekillere sahip olmasıyla dikkat çekmektedir. Üstelik çoğu zaman kentin kartviziti olarak değerlendirilmekte ve dışarıdan gelenler için kent hakkında fikir sahibi olunmasını sağlayabilmektedir.

Sokak Aydınlatma Direkleri Nedir? Ne İşe Yarar?

Caddeler, sokaklarda, kavşaklarda, parklarda, işyerlerinde ve fabrikalarda sıklıkla karşılaştığımız sokak aydınlatma direkleri, çoğu zaman yer altından geçen kablo sistemi ile kullanılmaktadır. Sokakların, caddelerin ve bu gibi alanların akşam saatlerinde aydınlatılmasını sağlayan bu direkler, aynı zamanda dağıtım direği olarak da kullanılabilmektedir.

Günümüzde hemen hemen her şehir için önemli bir yere sahip olan sokak aydınlatma direkleri, kullanım alanına ve tasarımına göre 5 ila 18 metre arasında bir uzunluğa sahip olabilmektedir. Genellikle kent halkının gece görüşünü kolaylaştıran, sürücülere fayda sağlayan bu direkler, aynı zamanda sokaklarda hoş bir görünüm kazandırılmasına da yardımcı olabilmektedir.

Sokak Aydınlatma Direklerinin Önemi

Aydınlatmaların hayatımızdaki önemi oldukça büyük olurken, sokak aydınlatmaları da aynı ölçüde önem teşkil etmektedir. Evler, sokaklar, işyerleri ve pek çok farklı alanda yer alan bu aydınlatma direkleri, ışığın yeterli olmadığı zamanlarda ihtiyaç duyulan aydınlığı sağlayabilmektedir. Özellikle de araç trafiği ve insanların güvenli bir şekilde sokaklarda gezip dolaşabilmesi, işlerini ve ihtiyaçlarını giderebilmesi, diledikleri zaman sokağa çıkıp gezebilmesi açısından direklerinin önemi bir hayli büyük olurken, bu doğrultuda çoğu zaman farklı niteliklere sahip olan çeşitli aydınlatma direkleri kullanılabilmektedir.

Firmamız bünyesinde üretimi gerçekleştirilen sokak aydınlatma direkleri çoğu zaman ihtiyaç doğrultusunda tasarlanıp imal edilebilirken, bu gibi durumlarda yerel yönetimler tarafından sokakların ve kent genelinin görünümüne de katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda özel tasarım aydınlatma direklerinin üretimi de gerçekleştirilebilmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ressam Sacha Jafri rekora koşuyor
Ressam Sacha Jafri rekora koşuyor
Zülfü Livaneli'den gençlere okuma önerileri
Zülfü Livaneli'den gençlere okuma önerileri