Şengül Boybaş: Buket Uzuner çok değerli bir yazar
Reklam

Şengül Boybaş: Buket Uzuner çok değerli bir yazar

Mürekkep Söyleşiler’in bu haftaki konuğu Netflix yapımı Atiye dizisinin esinlenildiği Dünyanın Uyanışı kitap serisinin yazarı Şengül Boybaş oldu.

27 Aralık 2020 - 00:30 - Güncelleme: 27 Aralık 2020 - 04:17

Mürekkep Haber Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Çifci’nin hazırlayıp sunduğu Mürekkep Söyleşiler, her hafta önemli bir konuğu ağırlıyor. Instagram üzerinden yayınlanan Mürekkep Söyleşiler’in bu haftaki konuğu Netflix yapımı Atiye dizisinin esinlenildiği Dünyanın Uyanışı kitap serisinin yazarı Şengül Boybaş oldu. Yaklaşık bir saat süren programda Boybaş, önemli açıklamalarda bulundu. Programa aynı zamanda izleyiciler de sorularıyla dâhil oldu.

Aralık Ayı Bana Uğurlu Geliyor

Yusuf Çifci’nin sorduğu “Daha önce verdiğiniz bir röportajda aralık bana uğurlu geliyor, demişsiniz. Bunun sebebi nedir?” sorusuna cevap veren Boybaş, 2015 yılının Aralık ayında Göbeklitepe’ye gitmiştim. 2018 yılı Aralık ayında kitabım çıktı, 2019 Aralık ayında ise Atiye’nin ilk sezonu yayınlandı. Şimdiki aralıkta ne yapacağım bilmiyorum.” ifadelerini kullandı.

Atiye’yi yazma hikâyesinden bahseden Boybaş, “Bir yeri hissetmeden yazmaya karar veremezsiniz. O hikâyeyi önce gözünüzün önünde resmetmeniz gerekiyor. Onu yaşamanız gerekiyor aslında; hem bir karakteri yaşamanız gerekiyor hem de olayı yaşamanız gerekiyor. Aralık ayında gecenin bir vakti Urfa’ya gittim. Aklıma esti ve gittim. Orada yaşadığım bazı spiritüel olaylar ve birkaç araştırma yaptıktan sonra hani bir lamba yanar ya bir fikir gelir; o, beni başka serüvenlere sürükledi. Yaklaşık 4-5 yıl kadar bayağı ciddi bir araştırma yaptım. Oraya gitmem bir mucizeydi, arkasından gelen süreç de bir mucizeydi. Sanki biri kulağıma bir şey üfledi ve sanki “Git seni orada kaderin bekliyor, orada seni bir hikâye bekliyor. Bunu da kaleme dök ve yaz.” dedi. Geldikten sonra yazmaya başladım ve inanın o kadar çok titiz davrandım ki… Beş yıl sürer mi bir kitap? İnanılmaz derecede titiz davrandım.” şeklinde konuştu.

Daha Ben Atiye’yi Bitirmedim

Dünyanın Uyanışı’nın birinci kitabının aslında 1500 sayfa olduğunu belirten Boybaş: “Biz ilk kitabı 600 sayfaya düşürdük, hem kalan kısmını yayınlamak istedik hem de ikinci kitabın ne zaman geleceğine dair çok fazla mesaj aldık. İkinci sezon ile beraber kitabın ikincisini çıkardık. Onlar (Netflix) üçüncü sezon ile Atiye’yi bitirebilirler ama ben daha Atiye’yi bitirmedim. Atiye, çünkü çok üretken bir konu. Bitmeyecek bir konu. Atiye kitabının üçüncüsü de gelebilir onuncusu da gelebilir. Atiye’nin uyanışı bitmiyor. Kendini daha yeni keşfetti.” dedi.

Netflix yapımı Atiye dizisi hakkında da konuşan Boybaş, “Beni rahatsız eden olay örgüsünün bozulması değil, ben emekte problem yaşıyorum. Bir eser sahibi olarak emek veriyorsun. Bunu değiştirirken ya da bir şey katarken tabii ki de eser sahibinden icazet alman gerekiyor. Burada biraz sıkıntı yaşadık. İkinci sezonun bu şekilde olmasını tasvip etmedim. Orada bir problem yaşadık ve sonrasında da süreç sıkıntılı işlemeye başladı. Her şeyin başında emeğe saygı. Ben onlara dava açarken tazminat davası açmadım, ben sadece haklarıma olabilecek tecavüzü önleme davası açtım. Sizin emek verdiğiniz bir eserde sizi yok saymaları kötü bir şey. Sizi çıkarmak istemeleri kötü bir şey. Ben o kitabın sahibiyim.” diyerek üzüntüsünü vurguladı.

Buket Uzuner Çok Değerli Bir Yazar

Geçtiğimiz günlerde yazar Buket Uzuner’in ‘Atiye’ dizisinin kendisine ait olan ‘Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları’ serisindeki ‘Toprak’ isimli romanından izinsiz kullanıldığını ve sözleşmesiz intihal edildiğini öne sürerek açtığı dava hakkındaki soruyu da yanıtlayan Boybaş, “Ben Buket Hanım’ı çok seviyorum, çünkü çok değerli bir yazar. Türk edebiyatına önemli eserler katmış bir isim. Buket Hanım’ın kitabını okumadım, ama okuyacağım. Buket Hanım’ın böyle bir iddiası varsa vardır bir bildiği diye düşünüyorum. Orada şamanik bir karakter var. Anadolu’nun her yerinde böyle karakterler görebilirsiniz. Bugün Diyarbakır’a gitseniz Defne Kaman gibi, bizim Zühre gibi her köyde o dövmelerle, ritüellerle yaşayan bir yaşlı teyzemiz vardır. Biz Anadolu insanı olarak böyle bir kültürden geliyoruz. Oradan senaristler mi almış, bilmiyorum. Benim almadığım kesin. Ama şöyle bir şey var: Şamanizm ya da Şaman kökenli Anadolu ritüelini yapan her kadın Buket Hanım’ın karakteri olabilir mi diye de sormadan edemiyorum. Böyle bir durum varsa da hak yerini bulsun.” dedi.

Program seyircilerin sorduğu sorularla sona erdi.

Mürekkep Söyleşiler her cumartesi farklı konuklarla Mürekkep Haber’in Instagram hesabında devam edecek.

Kaynak: murekkephaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Jeffrey Dean Morgan'ın eşinin ardından oğlu da The Walking Dead'de
Jeffrey Dean Morgan'ın eşinin ardından oğlu da The Walking...
Brezilya'da yeni İsa heykeli inşa ediliyor
Brezilya'da yeni İsa heykeli inşa ediliyor