Saraydan Kız Kaçırma operası Fişekhane'de sahnelenecek

Saraydan Kız Kaçırma operası, 9 Ekim ve  6 Kasım 2020 tarihlerinde Büyükyalı Fişekhane’de sahnelenecek.

Reklam
Saraydan Kız Kaçırma operası Fişekhane'de sahnelenecek
07 Ekim 2020 - 17:11

Geçtiğimiz günlerde, 11. Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nde, yeni yorumu ile ilk kez sahnelenen  ve büyük beğeni kazanan, Wolfgang Amadeus Mozart'ın “Saraydan Kız Kaçırma” operası tekrar sanatseverler ile buluşacak.

Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uygun olarak düzenlenen yeni seyirci oturma düzeni ve orkestra dizilimi ile güvenli bir ortamda gerçekleştirilmesi planlanan temsiller, 9 Ekim ve  6 Kasım 2020 tarihlerinde Büyükyalı Fişekhane’de sahnelenecek.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin sahneleyeceği ve Caner Akın’ın sahneye koyduğu eser, klasik haline sadık kalınarak, aylardır dünya gündemini oluşturan salgına da göndermelerin yapıldığı farklı bir reji anlayışı ile seyirci karşısında olacak.

Eserde, 1918 İspanyol gribi salgını da konu ediliyor. “Tarih tekerrürden ibarettir” sözünün başka bir kanıtı gibi, İspanyol gribi’nde de bugün  koronavirüs pandemisinde yaşadığımız gibi;  sosyal mesafenin, hijyenin ve maske takımının önemi büyüktü. Rejisör Caner Akın, eserde bu önemli detayları işlemekle beraber, klasik konunun en önemli unsurlarından biri olan Türklerin kin tutmak yerine merhamete önem vermesine de parmak basıyor. 

İki temsilde dönüşümlü olarak;  Erdem Erdoğan ve Ufuk Toker “Belmonte”, Tuncay Kurtoğlu ve Umut Tingür  “Osmin”, Ceren Aydın Akkoç ve Hale Soner Kekeç “Konstanze”, Sevim Ateş ve Nazlı Deniz Süren “Blonde”, Serkan Bodur ve Berk Dalkılıç “Pedrillo”, Selim Borak “Selim Paşa”,  Adahan Cabaş ise “Çocuk” rolünde seyirci karşısına çıkacaklar.

Orkestra Şefi Murat Cem Orhan yönetiminde İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası  ve koro şefi Volkan Akkoç  yönetiminde İstanbul Devlet Opera ve Balesi Korosu’nun  da eşlik edeceği temsillerde ünlü balet Tan Sağtürk, eserin koreografisine  imza atıyor. Dekor ve kostüm tasarımı Olcay Engin Kaymaz, ışık tasarımı ise Taner Aydın’a ait.

YORUMLAR

  • 0 Yorum