Saç Dökülmesine Sebep Olan Vitamin Eksiklikleri
Reklam

Saç Dökülmesine Sebep Olan Vitamin Eksiklikleri

Hayatınızın belli dönemlerinde saç dökülmesi problemi ile karşılaşabilirsiniz. Tükettiğiniz besinler başta olmak üzere birçok faktör saç dökülmesine neden olabilir.

11 Ağustos 2020 - 22:44 - Güncelleme: 12 Ağustos 2020 - 21:22

Hayatınızın belli dönemlerinde saç dökülmesi problemi ile karşılaşabilirsiniz. Tükettiğiniz besinler başta olmak üzere birçok faktör saç dökülmesine neden olabilir. Özellikle bazı vitaminler vücudunuzda yeterli miktarda bulunmadığında saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumda ihtiyacınız olan vitaminleri doğal besinlerden veya vitamin takviyesi yoluyla alabilir, vücudunuzda bulunan vitamin eksikliklerini minimuma indirebilirsiniz. Ancak, saç dökülmesinin hangi vitamin ya da mineral eksikliğinden kaynaklandığını öğrenmek için mutlaka doktora danışmanız gerekir.


İşte saç dökülmelerine sebep olabilecek vitamin eksiklikleri;

 

Biotin eksikliği

Biotin, hücre büyümesinde etkilidir. Biotinin hücre büyümesindeki etkisi saçın sağlıklı uzamasına ve saç dökülmesinin kontrolüne yardımcı olur. İnsan vücudunda biotin eksiliği yaşandığı durumlarda; saç dökülmesinde artış, saçlarda incelme ve yıpranma, saç renginde matlaşma/cansızlaşma ya da saçın beyazlaması görülebilir.

Biotin süt, karaciğer, ceviz, tahıllar, kuruyemişler, somon balığı, soya fasulyesi, avokado, muz, karnabahar ve yumurtada bulunur.

Selenyum eksikliği

 

Selenyum sağlıklı bir metabolizmanın korunmasında anahtar rol oynamaktadır. Aynı zamanda hücre çoğalmasına yardım eden selenyum, saç sağlımız için de önemli bir elementtir. Hücreleri serbest radikal zararından korur. Ton balığı, pisi balığı, karides, dana karaciğeri, somon, ceviz, ay çekirdeği, hindi ve dana eti ile tam tahıllar selenyum kaynağı besinlerdendir.

 

Bakır eksikliği
Saç sağlığı için en önemli bileşenlerden bir diğeri ise bakırdır. Bakır normal saç pigmentasyonuna katkıda bulunur. Bakır besin ve takviyeleri tüketerek kısa sürede sonuç alabilirsiniz.
Bakır minerali pek çok besin içerisinde bulunmaktadır. Bakır içeren besinlerden bazıları ise;
sarımsak, maydanoz, ıspanak, patlıcan, ay çekirdeği, bal kabağı, mercimek, lahana, kivi, brokoli, pancar, keten tohumu, yer fıstığı, barbunya, ananas, üzüm, avakado, et, kepekli tahıllar, soya unu, buğday kepeği, badem, arpa, fındıktır.

 

Çinko eksikliği

Çinko keratin oluşmasında aracılık görevi yapan saçın yapım aşamasında önemli yere sahip olan bir elementtir.  Çinko eksikliğinde keratin oluşumu bozulur, saç kalitesi düşer ve kırılarak dökülmeler başlar. Kırmızı et, kabak çekirdeği, karides, yumurta, soyalı ürünler gibi besinleri tüketerek çinko alımınıza destek olabilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mürekkep Haber gündeme getirdi, iyi haber geldi!
Mürekkep Haber gündeme getirdi, iyi haber geldi!
Çin sinemasının en yüksek bütçeli filmi Sekiz Yüz, Türkiye'de gösterime giriyor
Çin sinemasının en yüksek bütçeli filmi Sekiz Yüz, Türkiye'de...