Prefabrik yapılar ne demektir?
Reklam

Prefabrik yapılar ne demektir?

Son yıllarda bu tür yapıların tercih sebebi olmasında bazı etkenler bulunmaktadır. Ev, okul, sosyal tesisler, ofis ve yönetim binalarında kullanılan bu yapıların parçaları önceden fabrikada üretilmektedir.

23 Nisan 2020 - 22:08

Kurulumu ve taşıması kolay aynı zamanda her türlü ihtiyacın giderilmesi için tasarlanmış yapı çeşidine prefabrik denilmektedir. Günümüzde her yerde bu tip yapıları görmemiz mümkündür. Yapılması tasarlanan evlerin üretimlerine ait parçaları önceden tasarlanarak yapılmakta; montajı da fabrikada ya da bulunduğu yerde uygulanmaktadır. Prefabrik yapılar şantiye işçilerinin konaklamasında, eğitim verilen yerlerde, yatakhane, yemekhane ve sosyal tesislerde kullanılmaktadır.

Bu yapılar kurulumu ve montajı pratik olduğundan, kısa sürede üretildiklerinden dolayı, maliyetlerinin betonarmeye göre daha düşük olmasından dolayı tercih edilmektedirler. Özellikle ülkemizin deprem bölgesinde olmasından, bu tür yapılar daha fazla tercih sebebi olmaktadır. Görüntüleri oldukça şık, tasarımları kullanışlı ve kullanım sürelerinin de uzun olması bu yapı tarzını günümüzde favori haline getirmiştir.

Prefabrik Yapıların Özellikleri

Son yıllarda bu tür yapıların tercih sebebi olmasında bazı etkenler bulunmaktadır. Ev, okul, sosyal tesisler, ofis ve yönetim binalarında kullanılan bu yapıların parçaları önceden fabrikada üretilmektedir. İhtiyaca göre büyüklükte ve metre karede olan kullanım yerlerinde farklılık gösteriyor olsa da; kısa süre içerisinde montajı yapılabilir hale getirilmektedir. Kaliteli malzemeler kullanımından dolayı uzun yıllar boyunca ilk günkü görüntüsünü kaybetmemektedir.

İmalatını yaptığımız bu yapı türü; kolaylıkla başka bir yere taşınıp tekrar montajı yapılmaktadır. Bu da oldukça güzel bir avantajdır. Dış cephe yüzeyinde kullanılan malzemelerle ısı ve ses yalıtımı da düşünülmüştür. Herhangi bir akıntı ve sızıntıya karşı çatı yalıtımları yapılmıştır. İçerisinde elektrik ve su tesisatları hazır bir halde getirilip kurulumları yapılmaktadır. Her türlü yalıtımları düşünülmüş ve paslanmaz dış yüzeyden üretilmişlerdir. Çevre dostu malzemelerle üretilmiş olup; bakımları da oldukça kolaydır.

Prefabrik Sosyal Tesis Binaları

Sosyal tesis binaları içerisinde; turistik tesisler, kaplıcalar, düğün ve organizasyon tesisleri, spor kulüpleri, rehabilitasyon merkezleri, konaklama yerleri, olimpiyat tesisleri vb. yapılar bulunmaktadır. Bu gibi yerlerin hazırlanması ve müşteriye sunulması hem kısa bir süre içerisinde olmakta hem de modern bir görüntü de elde edilmektedir.

Firmamız her ihtiyaca yönelik prefabrik yapıların üretimini ve montajını yapmaktadır. Üretilen bu yapılar son derece dayanıklı ve uzun süre kullanım düşünülerek imal edilmektedir. Prefabrik olarak üretilen ve kullanım yerlerinin de oldukça fazla olması ile birçok kuruluş ve iş yeri sahibi tarafından tercih edilmekteyiz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bilinen tarihe başkaldırı: Göbeklitepe
Bilinen tarihe başkaldırı: Göbeklitepe
Ayasofya'daki fresklere ne olacak?
Ayasofya'daki fresklere ne olacak?