Netflix’te Türk yapımlarını izleyenlerin yarıdan fazlası...
Reklam

Netflix'te Türk yapımlarını izleyenlerin yarıdan fazlası Türkiye'yi merak ediyor

ABD’den Hindistan’a 8 farklı ülkede gerçekleştirilen bir kamuoyu araştırması, bulundukları ülkelerde Netflix aracılığıyla Türk yapımlarını izleyen kişilerin Türk kültürüne ve tarihine çok daha fazla ilgi duymaya başladıklarını ortaya koydu. Araştırmanın geçtiğimiz ay yayınlanan ilk aşama sonuçları da Netflix’in Türk yapımlarını 190 ülkeye taşıması sayesinde Türkiye’ye yönelik turistik ilginin ciddi oranda artırdığını göstermişti.

07 Ekim 2020 - 23:59

ABD’den Hindistan’a 8 farklı ülkede gerçekleştirilen kamuoyu araştırmasına göre, bulundukları ülkelerde Netflix aracılığıyla Türk yapımlarını izleyenlerin yüzde 55'i "Türk kültürü, sanatı ve tarihi hakkında araştırma yapmak istiyor."

Yüzde 43’ü “Türk insanıyla tanışmak, Türkiye’den arkadaşlar edinmek, onlarla birlikte çalışmak, vakit geçirmek isterim” diyor.

Türk yapımlarını izlemeyenler arasında Türkiye’den arkadaş edinmek isteyenlerin oranı ise yalnızca yüzde 28.

İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından 8 farklı ülkede gerçekleştirilen kamuoyu araştırmasının ikinci aşama sonuçları açıklandı. Araştırma kapsamında nüfuslarının toplamı 2 milyarı aşan ABD, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Fransa, Hindistan, İsveç, Suudi Arabistan’daki katılımcılar iki farklı gruba ayrıldı. İlk grupta, bulundukları ülkede Netflix üzerinden yayınlanan Türk yapımlarını izleyen kişilere yer verilirken, ikinci grupta ise platformdaki Türk yapımlarını izlemediklerini belirten katılımcılar yer aldı.

Araştırmaya göre ilk gruptaki katılımcıların yüzde 55’i “Türk kültürü, sanatı ve tarihi hakkında araştırma yapmak ve daha çok şey öğrenmek istiyorum” derken, yerli yapımları izlemeyenler arasında bu oran yüzde 40’ın altında.

Netflix üzerinden Türk yapımlarını izleyen kişilerin yüzde 43’ü de “Türk insanıyla tanışmak, Türkiye’den arkadaşlar edinmek, onlarla birlikte çalışmak, vakit geçirmek isterim” diyor. Türk yapımlarını izlemeyenler arasında Türkiye’den arkadaş edinmek isteyenlerin oranı ise yalnızca yüzde 28.

Netflix, Türkiye’de üretilen yapımları 190 ülkedeki 193 milyon üyesine taşıyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sokağa çıkma yasağı ve daha fazlası
Sokağa çıkma yasağı ve daha fazlası
Netflix, Türkiye’de ofis açacak
Netflix, Türkiye’de ofis açacak