Mürekkep Haber gündeme getirdi, İstanbul’un tek burma minareli...
Reklam

Mürekkep Haber gündeme getirdi, İstanbul'un tek burma minareli mescidi yeniden kapılarını açtı

Daha önce pek çok defa Mürekkep Haber tarafından gündeme getirilen “Burma Minareli Mescid”in restorasyon çalışmaları tamamlandı ve mescit ziyarete açıldı.

01 Nisan 2020 - 14:58 - Güncelleme: 01 Nisan 2020 - 15:21

İstanbul’un en merkezi yerinde, Mimar Sinan’ın "çıraklık eserim" dediği Şehzade Camii'nin hemen önünde yer alan ve içler acısı hali ile hem cemaatinde hem de yanı başından geçen insanlarda büyük hüzne neden olan “Burma Minareli Mescid”in bu durumunu yazarlarımızdan Ali İzzet Keçeci 26 Haziran 2015 tarihinde sitemizde “Burma Minareli Mescid hak ettiği ilgiyi bekliyor” başlıklı yazısı ile duyurmuş ve yetkilileri göreve davet etmişti. Nitekim Mürekkep Haber'in işin peşini bırakmaması ve yazarımızın da çalışmalarının etkisi ile anılan mescdinin restorasyona alındığı ve kurtarılacağını 15 Ocak 2017 tarihli haberimizde Mürekkep Haber olarak yine sizlerle paylaşmıştık.

Aradan geçen süre zarfında tüm bakımı ve restorasyonu yapılan Burma Minareli Mescid’in etrafında yer alan tüm koruma kalkanının da kaldırılması ile artık kapılarını cemaatini açmaya hazır hale geldiğini görmenin mutluluğunu yaşamaktayız. İstanbul’da minaresi ile tek örnek olan bu mimari şaheserin tamiri ve bakımında emeği geçenlere teşekkürü bir borç biliriz. Nitekim Ocak 2017 tarihli yazımızın sonunda da değindiğimiz gibi, “Çok değil birkaç sene daha el değmese o güzelim tek örnek minare tamamen çökebilirdi.”

Cami haziresinde bulunan mezarların ve benzersiz mezar taşlarının da aslına uygun güzel bir şekilde tamir edilerek ait oldukları yerlere yerleştirilmeleri de, tarihi önemi bakımından kayda değerdir. Bu güzel gelişmenin, acil restorasyon ve ilgi bekleyen diğer mimari eserlere de ulaşmasını ümit ediyoruz. Unutmayalım kaybettiklerimiz sadece tarih eserlerimiz değil, geçmişten gelen hafızamız ve gelecek rehberimiz.   


 

Kaynak: murekkephaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Almanya'dan Yepyeni Filmler seçkisi bu yıl online
Almanya'dan Yepyeni Filmler seçkisi bu yıl online
Stranger Things’in yeni sezonuna yeni isimler dahil oldu
Stranger Things’in yeni sezonuna yeni isimler dahil oldu