Müge İplikçi: Per Petterson bugünlerde okunması gereken yazarlardan biri

Deneyimli yayıncı Deniz Yüce Başarır’ın sohbetle bilgiyi buluşturan podcast’i “Ben Okurum”un yeni bölümüne yazar Müge İplikçi konuk oluyor. İkili, Norveçli yazar Per Petterson’un bol ödüllü romanı At Çalmaya Gidiyoruz’u konuşurken İplikçi, doğaya sığınan roman kahramanı üzerinden günümüz insanına sesleniyor: “Artık şu soruyu sormamızın gerekliliğine yürekten inanıyorum: Biz nerede yanlış yaptık? Kendimizi niye bu kadar merkezde görürüz? Neden, neye dayanarak?”

Reklam
Müge İplikçi: Per Petterson bugünlerde okunması gereken yazarlardan biri
14 Mayıs 2020 - 14:07

Deniz Yüce Başarır, “Ben Okurum” adlı podcast’in yeni bölümünde ülkemizde de çok sevilen Norveçli yazar Per Petterson’un bol ödüllü romanı At Çalmaya Gidiyoruz’u ele alıyor. Hem bir baba-oğul hikayesini anlatan hem de zaman zaman 2. Dünya Savaşı yıllarına uzanan romanda doğa da büyük rol oynuyor. Her zaman olduğu gibi, kitaptan alıntıların da dinleyicileri romanın dünyasında çağırdığı “Ben Okurumun yeni bölümünde Başarır’ın sohbet arkadaşı ise yazar Müge İplikçi.

Müge İplikçi, At Çalmaya Gidiyoruz’un başkahramanının bir ormana çekilmesinin çağımızda gerek doğayla gerekse birbirimizle ilişkilerimizde yolunda gitmeyen şeylerle ilgili bir metafor olarak yorumlanabileceğini ve sorular sormaya yönlendirdiğini belirtiyor. “Hissettiklerimiz bir yana, gerçekten acı olarak karışımıza çıkan şeyler var. Ve onları hissetmemizin zamanı geldi de geçiyor bile” diyen İplikçi, Per Petterson bugünlerde okunması gereken yazarlardan biri, çünkü nesnelliğin bizi biz yapan bir unsur olduğunu hatırlatan bir kitap bu” diye ekliyor.

“Ben Okurum”un her bölümünde farklı bir kitaba odaklanan Deniz Yüce Başarır, kitabın ona hissettirdiklerini anlatırken yazarıyla ilgili anahtar niteliğinde bilgiler vermeyi de ihmal etmiyor. Kitaplar üzerine bir arkadaş sohbeti tadında ilerleyen ve aynı zamanda bilgilendiren podcast’in her bölümüne farklı bir isim konuk oluyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum