Mersin'in doğal güzelliği: Cennet – Cehennem Obruğu

Cennet ve Cehennem Çökükleri olarak da bilinen bu güzellikler Mersin’in Silifke ilçesine yaklaşık olarak 25 km mesafede, yine mutlaka görmeniz gereken Kızkalesine ise 5 km mesafede bulunuyor.

Reklam
Mersin'in doğal güzelliği: Cennet – Cehennem Obruğu
14 Şubat 2021 - 20:55 - Güncelleme: 14 Şubat 2021 - 21:25

Yusuf Çifci yazdı

Mersin, kültürü ve tarihsel yapısıyla Türkiye’nin en önemli şehirlerinden bir tanesi. Ne yalan söyleyeyim Mersin’e gitmeden önce Mersin’deki bu çeşitlilikten habersizdim. Sanırım bunun en temel sebebi birçok şehir çeşitli özellikleri ile ön plana çıkarılsa da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Mersin bu konuda biraz ihmal ediliyor. Hal böyle olunca bırakın turistleri, aynı ülkede yaşayan bizler bile bu harika güzelliklerden mahrum kalıyoruz. Mersin’in sahip olduğu değerleriyle her yıl milyonlarca turisti ağırlaması gerekirken maalesef ki hak ettiği değeri yeterince göremiyor. Tabii, bundan Mersin’e giden turist sayısın az olduğu anlamı çıkarılmasın. Mersin milyonu değil, milyonları hak eden bir şehir.

Açıkçası Mersin’e gitmeden önce genel hatlarıyla Mersin’den bir yazı çıkarmayı düşünüyordum fakat Mersin’de o kadar çok büyüleyici manzarayla karşı karşıya kaldım ki bu fikrim baştan aşağı değişti. Bu yüzden de gördüğüm her bir doğal ve tarihi güzelliği ayrı ayrı ayrı kaleme almaya karar verdim. Mersin yazı serimin ilkini Cennet – Cehennem Obrukları’na ayırdım.

Bu arada yazıya başlamadan önce Mersin’i adamakıllı gezmek için en az 3 güne ihtiyacınız var. Mersin hem barındırdığı kültürel değerler hem de yüz ölçüm olarak oldukça büyük bir şehir. Gezmek için de bir araba kiralamanız işinizi son derece kolaylaştırır.

Nedir Bu Obruk?

Obruk kelimesini TDK, “İçinde su biriken çukur yer, doğal kuyu.” Şeklinde tanımlıyor. Yeraltı sularının aşındırdığı çukurların tavanları binlerce yıllık süreçte çöküyor ve ortaya devasa çukurlar çıkıyor. Karstik yapısından dolayı Mersin bölgesinde bu çukurlara rastlanabiliyor. Son yıllarda yeraltı sularının çekilmesinden dolayı Konya bölgesinde de bu çukurların sayısı hayli artmış durumda.

Cennet – Cehennem Obrukları Nerede?

Cennet ve Cehennem Çökükleri olarak da bilinen bu güzellikler Mersin’in Silifke ilçesine yaklaşık olarak 25 km mesafede, yine mutlaka görmeniz gereken Kızkalesine ise 5 km mesafede bulunuyor. Konum olarak Narlıkuyu Mahallesi’nde bulunuyor.

Eğer ki araba kiralamışsanız ve başlangıç noktanız da şehir merkezi ise şehir merkezi ile Cennet ve Cehennem Çökükleri arası yaklaşık 1 saat sürüyor.

Cehennem Obruğu

Cennet ve Cehennem Obruğu’nun arası yaklaşık 80 metre mesafede. Cennet Obruğu’nda fazlasıyla yorulacağınız için gezinize Cehennem Obruğu ile başlamanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Yaklaşık olarak 128 metre derinliğe sahip Cehennem Obruğu’na inmeniz maalesef ki pek mümkün değil. Çünkü tam bir çukur olduğu için bu obruğun içine inmek mümkün değil. Anlatılana göre sadece profesyonel dağcılar inebiliyormuş.

Obruğun içine inemeseniz de harika bir cam teras yapılmış. Bu teras sayesinde Cehennem Obruğu’nu bütün detayları ile görebiliyorsunuz. Tabii, benim gibi yükseklik korkunuz varsa 128 metre aşağıya bakmak hiç de kolay olmayacaktır.

Cehennem Obruğu’nda Zeus ve Typhon Kavgası

Bu arada Cehennem Obruğu’nun mitolojiye de konu olduğunu belirtelim. Hikâye tam olarak şöyledir: Yunan mitolojisine göre Zeus alevler kusan yüz başlı ejderha Typhon’u buradaki bir kavgada yendikten sonra onu Etna Yanardağı’nın altına sonsuza dek kapatmadan önce bir süre Cehennem Obruğu’nda hapseder.

Cennet Obruğu

Geçelim Cennet Obruğu’na… Cehennem Obruğu’nun aksine Cennet Obruğu’nun içine girebiliyorsunuz. İnip çıkmak hayli zahmetli olduğu için Cennet Obruğu’nu ikinci sırada gezmeniz az önce de belirttiğim gibi çok daha sağlıklı olacaktır.

Her ne kadar kolay inilebilmesi için bir asansör inşa edilmiş olsa da bu asansör 65 yaş üstü kişilerin kullanımına açık. Yani 65 yaşından daha küçükseniz toplam 452 basamaktan oluşan yürüyüş güzergâhını takip ederek Cennet Obruğu’nu gezebilirsiniz. Bu gezinin en az bir saat sürdüğünü de belirtelim.

Obruğun en uç kısmında bir de mağara bulunuyor. Mağaranın bir kısmı ışıklandırılsa da belli bir yerden sonra ışıklandırma yapılmamış. Bu mağarada yürüyebilir ve yeraltı nehrinin şırıltısını dinleyerek mola verebilirsiniz.

Paulus’un Meryem Ana’ya İthafen Yaptırdığı Kilise

Cennet Obruğu’nun en aşağı kısmında mağaranın girişinde bir de kilise bulunuyor. M.S. 5. yüzyılda yapıldığı bilinen kilisenin Paulus adında dindar bir Hristiyan tarafından yaptırılmış ve Meryem Ana’ya ithaf edilmiştir. Kilise yapılan restorasyon çalışmaları ile birlikte oldukça iyi durumda görünüyor.

Tartışmalı Seyir Terası ve Asansör

Az önce de söylediğim gibi geçtiğimiz yıl Cennet Obruğu’na rahatlıkla inilip çıkılabilmesi için bir asansör ve yine Cehennem Obruğu’nun rahatlıkla görülebilmesi için bir seyir terası yapılmış. Bu teras ve asansör sivil toplum kuruluşları ve çevreciler tarafından eleştiri almış.

Bence gayet şık görünüyor ve oldukça da kullanışlı. İşinin bilimsel kısmını bilemem ama bir ziyaretçi olarak yapılan bu düzenlemeleri oldukça yerinde buldum. Hatta buraya yapılan asansörün sadece 65 yaş üstü kullanıcılar için değil herkesin kullanımına açık olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü 30 yaşında olan bendeniz için bile bu 452 basamak oldukça yorucu.

Cennet Cehennem Obruğu Ziyaret Saatleri

Cennet Cehennem Obruğu’nu yaz dönemi 10.00- 19.00; kış dönemi 10.00 – 16.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Cennet Cehennem Obruğu İçin Notlar

- Cehennem Obruğu’na inmek mümkün değil ama Cennet Obruğu’na giriş yapacaksınız mutlaka uygun bir ayakkabı giymeniz gerekiyor. Hem 452 basamak hem de özellikle mağaranın dibinin çamur olması işinizi zorlaştırabilir.

- Yazıda da belirttiğim gibi daha yorucu olmasından kaynaklı olarak önce Cehennem Obruğu ile gezinize başlayın.

- Telefonlar çekiyor, endişelenmenize gerek yok.

- Cennet Obruğu’nun içerisinde bulunan mağara oldukça nemli ve sıcak. Bu yüzden mümkünse kalın bir kıyafetle içeri girmeyin.

YORUMLAR

  • 0 Yorum