Mersin’de büyüleyici bir doğal güzellik: Astım Mağarası
Reklam

Mersin'de büyüleyici bir doğal güzellik: Astım Mağarası

Astım Mağarası, tıpkı Cennet Cehennem Obrukları gibi Mersin’in Silifke ilçesi Narlıkuyu kasabasında yer alıyor. Kızkalesi, Cennet Cehennem Obrukları neredeyse aynı yerde. Yarım günde bu harika güzellikleri görmeniz mümkün.

02 Mart 2021 - 12:21

Yusuf Çifci yazdı

Mersin gezginler için adeta bir vaha. Gerek geçmişten günümüze Mersin’de yaşamış halkların oluşturdukları mimari yapılar gerekse coğrafi güzellikleri Mersin’i büyüleyici kılan etkenlerin başında geliyor. Normal şartlarda Mersin’e gitmeden önce planım genel hatlarıyla bir Mersin yazısı yazmaktı, fakat gittiğimde gördüm ki Mersin’i bir yazıyla anlatmak mümkün değil. Toplam yedi yazı sürecek Mersin yazı serimin ilkini geçtiğimiz günlerde Cennet Cehennem Obrukları’na ayırmıştım. İkinci yazının konusu ise Astım Mağarası.

Astım Mağarası’na geçmeden önce belirtmekte fayda var: Biz gezimizi Şubat 2021’de yaptık. Şubat ayı olmasına rağmen Mersin gerçekten de sıcaktı. Mersin gezisi planlıyorsanız yaz mevsiminde gitmek çok da mantıklı olmayacaktır. Hem sıcak hem de nem gezginlerin işini oldukça zorlaştırıyor.

Geçelim Astım Mağarası’na. Astım Mağarası, tıpkı Cennet Cehennem Obrukları gibi Mersin’in Silifke ilçesi Narlıkuyu kasabasında yer alıyor. Kızkalesi, Cennet Cehennem Obrukları neredeyse aynı yerde. Yarım günde bu harika güzellikleri görmeniz mümkün. Tabii, arabanın şart olduğunu da belirtelim.

Biz Cennet Cehennem Obrukları gezisini tamamladıktan sonra yaklaşık 600 metre ilerisindeki Astım Mağarası’na geldik. Ne yalan söyleyeyim bu kadar ihtişamlı bir mağara ile karşılaşacağımı hiç düşünmüyordum. Bu düşüncemde bence biraz Kültür Bakanlığının da katkısı var. Çünkü bu doğal güzellik dünyanın farklı bir ülkesinde olsa yüz binlerce turist ağırlayacak bir pozisyonda olurken bizde maalesef ki çok bilinmiyor bile. En az Cennet Cehennem Obrukları kadar görülmeye değer bir yer olmasına karşın sanki gereken önemi görememiş gibi duruyor. Ayıca mağaranın girişi de yine maalesef bu ki mağaraya yakışır bir giriş değil. Bence Bakanlığın acilen bir çalışma içerisine girmesi şart.

Astım Mağarası’na spiral, metal bir merdivenle iniyorsunuz. Derinliği ne kadar bilmiyorum ama aşağı doğru epey iniyorsunuz. En aşağıya indiğinizde ise gözlerinize inanamayacağınız güzellikle bir mağara sizi karşılıyor. Mağaranın oldukça güzel yapılmış ışıklandırması sayesinde oluşan sarkıt ve dikitleri net bir şekilde görebiliyorsunuz. Yine tam olarak uzunluğu ne kadar bilmiyorum ama oldukça uzağa gidebiliyorsunuz. Ayrıca ana mağara dışında yanlarda galeriler de bulunuyor.

Şifa Merkezi Olduğuna İnanılıyor

Bu mağaraya Astım Mağarası denmesinin bir sebebi var. Mağaranın astık hastalarına iyi geldiğine inanılıyor ve bu yüzden de astım hastaları nefes açmak için bu mağarayı ziyaret ediyor. Ben Astım Mağarası denmesinin sebebinin oldukça derin olması ve nefes almanın zor olması şeklinde düşünmüştüm ama oldukça derin olmasına karşın nefes almak hiç de zor değil. Bu arada mağarada nem orası ise oldukça yüksek. Yazın yüzde 85 kışın ise yüzde 95’lere ulaşan bir nem miktarı varmış. Ben kış ayı olmasına rağmen tişört ile indim ama yine de çok fazla terledim. Bu yüzden buna hazırlıklı gitmekte fayda var.

Astım Mağarası Ziyaret Saatleri

Astım Mağarası’nda Kültür Bakanlığına bağlı müze ve ören yerlerinde olduğu gibi kış ve yaz ziyaretçi saatleri geçerli. Mağarayı kışın 16.00’ya kadar, yazın ise 19.00’a kadar ziyaret etmek mümkün.

Astım Mağarası Giriş Ücreti

Astım Mağarası’nda Müzekart geçiyor. Eğer ki Müzekart’ınız yoksa giriş ücreti 35 TL. Zaten bir önceki durak olan Cennet ve Cehennem Obruğu’nda bilet almışsanız o biletinizi atmayın; tek biletle her iki yeri de gezebiliyorsunuz.

Astım Mağarası İçin Notlar

- Nem ve yeraltı sularından dolayı mağarada sular damlıyor. Bu yüzden de yerler ıslak ve yer yer çamur. Bu yüzden buna uygun ayakkabı tercih edilmeli.

- Mağarada tahmin edebileceğiniz üzere telefon çekmiyor.

- Mağara oldukça sıcak bu yüzden kış – yaz fark etmez kesinlikle ince kıyafet tercih edilmeli.

- Mağarayı gezmek enerji istiyor. Yukarı çıkış için de asansör yok. Bu yüzden kendinize güvenmiyorsanız aşağı inmeyin.

- Kapalı alan korkusu olanlar güvenle inebilir. Bu satırları yazan kişinin de oldukça yoğun bir kapalı alan korkusu var ama hiç de korkutucu bir yer değil. Bilakis bu güzelliklerden mahrum kalmamanız tavsiye olunur.

Kaynak: murekkephaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Afrikalı kadın yönetmenlerin gözünden Asla Yalnız seçkisi
Afrikalı kadın yönetmenlerin gözünden Asla Yalnız seçkisi
Buket Uzuner: Hayatta tek mucize, iyi bir öğretmene rastlamaktır
Buket Uzuner: Hayatta tek mucize, iyi bir öğretmene rastlamaktır