İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından düzenlenen kültür-sanat etkinlikleri nisan ayında da devam ediyor. Mürekkep Haber olarak nisan ayında İstanbul'da düzenlenecek kültür-sanat konuşmalarını sizler için derledik.Aşağıdaki etkinlikleri gün gün takip edebilir, ajandanıza kaydedebilirsiniz. TECRÜBELERIM
Konuşmacı: Mehmet Ali Aydınlar
İstanbul Türk Ocağı - Fatih 18.00 3 Nisan/CumaŞİİRİN ATLILARI
“Şair Şeref Akbaba’nın Şiir Serüveni”
Konuşmacı: Özcan Ünlü - Adem Turan
Altunizade Kültür ve
Sanat Merkezi - Üsküdar
18.30 4 Nisan/CumartesiBİR FİLMİN ANATOMİSİ
“Sinemanın Görsel Dili:
Sinematografi”
Konuşmacı: Koray Sevindi
İstanbul Tasarım
Merkezi - Sultanahmet
18.30 6 Nisan/pazartesiHUZURLU AİLE
SOHBETLERİ
Konuşmacı: Ali Çankırılı
Dr. Kadir Topbaş Kültür
Merkezi - Esenler
15.00 7 Nisan/Salı
GAZALİ OKUMALARI
“Dünya Ahiretin Tarlası”
Konuşmacı: Ahmet Bulut
Akşemsettin
Kültür Merkezi - Fatih
21.00 8 Nisan/ÇarşambaİSTANBUL ŞEHRENGİZİ
“İstanbul’da Boğaz, Erguvanlar, Laleler, Sümbüller”
Konuşmacı: Mehmet Kamil Berse
Bağlarbaşı Kongre ve Kültür
Merkezi - Üsküdar 18.30 7 Nisan/SalıKÜLTÜR İKLİMİ
“Dayanışma Kültürü”
Konuşmacı: Sami Şener
Altunizade Kültür ve
Sanat Merkezi - Üsküdar
18.30 8 Nisan/ÇarşambaTASAVVUF VE
REHBERLERİ
“İmam-ı Azam Ebu Hanife”
Konuşmacı: Ali Hüsrevoğlu
İstanbul Tasarım
Merkezi - Sultanahmet 18.30 8 Nisan/Çarşamba
MODERN KÜLTÜR VE
ALTERNATİF ARAYIŞLAR
Konuşmacı: Fatmanur Altun
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 17.00 9 Nisan/PerşembeYÜZEYİN ÖTESİ
“İlahi Güzellik Arayışı”
Konuşmacı: Hikmet Barutçugil
İstanbul Tasarım
Merkezi - Sultanahmet
18.30 9 Nisan/PerşembeKADINLAR İÇİN
SEMİNERLER
Konuşmacı: Nalan Güven
Dr. Kadir Topbaş Kültür
Merkezi - Esenler
(Seminer Salonu) 15.00 10 Nisan/CumaDÜŞÜNCE EKSENİ
Konuşmacı: Avni Özgürel
Dr. Kadir Topbaş Kültür
Merkezi - Esenler
20.00 9 Nisan/Perşembe
NECİP FAZIL
KONUŞMALARI
Konuşmacı: Muzaffer Doğan
Türkiye Yazarlar
Birliği - Sultanahmet
19.00 10 Nisan/CumaOSMANLIDAN
CUMHURİYETE TÜRK
İKTİSAT DÜŞÜNCESİ
“Süheyl Ünver”
Konuşmacı: Ahmet Güner Sayar
Türk Edebiyatı Vakfı - Fatih 14.00 11 Nisan/CumartesiTÜRK MUSİKİSİ
SEMİNERİ
“Bestekâr Şevki Beyin Eserleri”
Konuşmacı: Fırat Kızıltuğ
Türk Edebiyatı Vakfı - Fatih
16.00 11 Nisan/CumartesiTANPINAR’IN EŞİĞİNDE
“Talih-Tesadüf-Kader”
Konuşmacı: Mehmet Samsakçı
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu)
16.00 11 Nisan/CumartesiTARİH İÇİNDE TÜRK
EDEBİYATI
“Türkçe Üzerine Şiirler”
Konuşmacı: Kemal Yavuz
Türk Edebiyatı Vakfı - Fatih 17.30 11 Nisan/Cumartesi
YEŞİLÇAMIN GÜLEN
YÜZÜ ENGİN ÇAĞLAR
Konuşmacı: Engin Çağlar
İdris Güllüce Kültür Merkezi
20.00 12 Nisan/PazarMODERN VE ÇAĞDAŞ
SANATI ANLAMAK
“İlhami Atalay ve Yeni Arayışları”
Konuşmacı: Cemal Toy
İstanbul Tasarım
Merkezi - Sultanahmet 18.30 11 Nisan/CumartesiEDEBİYAT VE BİLGELİK
“Bir bilgelik aşk ve dil ummanı : Muhyiddin İbnü’l-Arabi”
Konuşmacı: Sadık Yalsızuçanlar
Türkiye Yazarlar
Birliği - Sultanahmet 14.00 12 Nisan/PazarSİNEMA SÖYLEŞİLERİ
“SUAT KÖÇER”
Konuşmacı: Sinan Sertel
Dr. Kadir Topbaş Kültür
Merkezi - Esenler
15.00 12 Nisan/Pazar
TARİH OKUMALARI
“Osmanlı’da Peygamber Sevgisi”
Konuşmacı: Yavuz Bahadıroğlu
Bağcılar Belediyesi
Gençlik Merkezi
14.00 13 Nisan/PazartesiYENİ BİR SİNEMAYA
DOĞRU
“Yönetmen Mustafa Kara”
Konuşmacı: Faysal Soysal
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 17.00 13 Nisan/PazartesiHATIRATLAR ARASINDA
“Hatıratıyla Cengiz Dağcı”
Konuşmacı: İsmail Küçükkılınç
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 18.30 13 Nisan/PazartesiTASAVVUF SOHBETLERİ
Konuşmacı: Tuğrul İnançer
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Konser Salonu)
18.30 13 Nisan/Pazartesi
TÜRKÜLERİN DİLİ
“Türkülerimizde Bahar ve Kuşlar” Konuşmacı: Nurettin Albayrak
Divan Edebiyatı
Vakfı - Üsküdar
18.30 14 Nisan/SalıİSTANBUL’UN HİKAYESİ
“Sinema gecekonduya nasıl baktı?”
Konuşmacı: İbrahim Yarış
Konuk: Ayşe Beyza Kıvanç
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 17.00 15 Nisan/ÇarşambaEDEBİYATIMIZIN
İÇİNDEN
“Edebiyatımızın Zarif Kalemi Halide Nusret Zorlutuna”
Konuşmacı: Mehmet Nuri Yardım
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 17.00 14 Nisan/SalıDİN VE EDEBİYAT
Konuşmacı: Ali Nar
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu)
18.30 14 Nisan/Salı
DÜNYA TARİHİNDE
KADIN
“El Ahir”
Konuşmacı: Emine Şeyma Usta
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 18.30 15 Nisan/ÇarşambaYAKIN TARİHİMİZDE
ORDU, DEVLET VE
TOPLUM
Konuşmacı: Gültekin Yıldız
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 17:00 16 Nisan/PerşembeAYLA AĞABEGÜM
SOHBETLERİ
“Prof. Dr. Ahmet Yüksel
Özemre’nin Eserlerinde Üsküdar”
Konuşmacı: Ayla Ağabegüm
Bağlarbaşı Kongre ve Kültür
Merkezi - Üsküdar 18.30 16 Nisan/PerşembeMEHMET GENÇ İLE
TARİH SOHBETLERİ
“18. ve 19.Yüzıllarda Kırım’dan
Anadolu’ya Göçler”
Konuşmacı: Mehmet Genç
Altunizade Kültür ve
Sanat Merkezi - Üsküdar 18.30 16 Nisan/Perşembe
TÜRKİSTAN GÜNDEMİ
Konuşmacı: Fahri Solak
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu)
17.00 17 Nisan/CumaPEYGAMBERIMIZ VE
BEŞERI MÜNASEBETLERI
“Peygamberimiz ve Beşeri Münasebetleri”
Konuşmacı: Kerim Buladı
İstanbul Türk Ocağı - Fatih 18.00 17 Nisan/CumaSÖMÜRGECİLİK VE
İSLAM DÜNYASI
Konuşmacı: Azmi Özcan
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 18.30 16 Nisan/PerşembeTANZİMATTAN
GÜNÜMÜZE FİKİR
HAREKETLERİ
Konuşmacı: Cezmi Bayram
İstanbul Türk Ocağı - Fatih 18.30 16 Nisan/Perşembe
GÖSTERİ TOPLUMUNDA
İNSAN KALMAYA DAİR
KONUŞMALAR “Statümüzü Facebook’a mı Sattık?” Konuşmacı: Nazife ŞişmanAli Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 18.30 17 Nisan/CumaŞEHIR KONUŞMALARI
Konuşmacı: Mehmet Davut Göksu
Bağlarbaşı
Kongre ve Kültür Merkezi
18.30 17 Nisan/CumaYAŞAYAN HATIRALAR
Konuşmacı: Mahmut Bıyıklı
Türkiye Yazarlar
Birliği - Sultanahmet
18.30 17 Nisan/CumaMÜZİKLİ MAARİF
TAKVİMİ
“Nisan Ayının Tarihinden Musikiye Yansıyanlar”
Konuşmacı: Mehmet Güntekin
Altunizade Kültür ve
Sanat Merkezi - Üsküdar 20.00 17 Nisan/Cuma
TÜRK ROMANINDA
BATILILAŞMA SORUNU
“Aşk-I Memnu Romanında Batılılaşma Sorunu”
Konuşmacı: Mehmet Tekin
Türk Edebiyatı Vakfı - Fatih
14.00 18 Nisan/CumartesiHAYATA EDEBİYATLA
BAKMAK
Konuşmacı: Fatih Andı
Altunizade Kültür ve
Sanat Merkezi - Üsküdar
14.00 18 Nisan/CumartesiİKİ KITA BİR ŞEHİR
İSTANBUL
Konuşmacı: Süleyman Faruk Göncüoğlu
Türkiye Turing ve Otomobil
Kurumu - 4. Levent 14:00 18 Nisan/CumartesiEDEBİYAT SİYASET İLİŞKİSİ
“Ömer Seyfettin’in Hikayelerinde Siyasal İçerik” Konuşmacı: Nuri Sağlam
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 14.00 18 Nisan/Cumartesi
YUNUS EMRE OKULU
Konuşmacı: Mustafa Tatçı
Dr. Kadir Topbaş Kültür
Merkezi - Esenler
14.00 18 Nisan/CumartesiTÜRK EDEBİYATINDA
EDEBİ MUHİTLER
Konuşmacı: Özcan Ünlü - Bahtiyar Aslan
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 16.00 18 Nisan/CumartesiTÜRK KÜLTÜR VE
FELSEFESİ
Konuşmacı: Sait Başer
Divan Edebiyatı
Vakfı - Üsküdar
16.00 18 Nisan/CumartesiHENDESE-İ RUHANİYYE
“İslam Yazısında Oran”
Konuşmacı: M. Efdaluddin Kılıç
İstanbul Tasarım
Merkezi - Sultanahmet
18.30 18 Nisan/Cumartesi
OSMANLI ŞİİRİ ATÖLYESİ
“Bâki Niçin Büyük Bir Şairdir?”
Konuşmacı: Atilla Şentürk
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Konser Salonu)
18.30 20 Nisan/PazartesiBATI FELSEFESİ
SEMİNERLERİ
“Bergson: Sezgi Yöntemi”
Konuşmacı: Tacettin Ertuğrul Konuşmacı: Nami Başer
Türkiye Yazarlar
Birliği - Sultanahmet 18.30 20 Nisan/PazartesiMODERNLEŞME
HAREKETLERİ VE
OSMANLI MUHALEFETİ
“Muhalefetin Gelişme Aşamaları” Konuşmacı: Ebubekir Sofuoğlu
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 18.30 18 Nisan/CumartesiUSTA ÇIRAK
BULUŞMALARI
“BURCU KARADAĞ”
Konuşmacı: Fikret Bayraktar
Dr. Kadir Topbaş Kültür
Merkezi - Esenler 15.00 19 Nisan/Pazar
DURSUN GÜRLEK
İLE İSTANBUL
KONUŞMALARI
“İstanbul Kütüphaneleri ve Kitap Aşıkları”
Konuşmacı: Dursun Gürlek
Bağlarbaşı Kongre ve Kültür
Merkezi - Üsküdar 18.30 21 Nisan/SalıTÜRK ŞİİRİNDE ÖNCÜ
KİTAPLAR
Konuşmacı: Haydar Ergülen
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 18.30 21 Nisan/SalıİYİ ADAMLARIN
AYAK İZLERİ
Oğuz Atay “Tutunamayanlar hanginiz?”
Konuşmacı: Tarık Tufan
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Konser Salonu) 20.00 20 Nisan/PazartesiİSTANBUL VE İSTANBULLU
ŞİİRLER ÜZERİNE
“Şiir, Şair ve Şehir Medeniyetinde İstanbul” Konuşmacı: İbrahim Zarifoğlu
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Konser Salonu) 20:00 21 Nisan/SalıVEHBİ VAKKASOĞLU İLE
KALBİ SOHBETLER
“Sevgi ve Şefkat
Peygamberi: Hz. Muhammed”
Konuşmacı: Vehbi Vakkasoğlu
Esenyurt Kültür Merkezi 20:00 22 Nisan/ÇarşambaİSTANBUL’UN
HAZİNELERİ
Konuşmacı: Hayri Fehmi Yılmaz
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 17.00 22 Nisan/ÇarşambaİBNÜL ARABİ
METAFİZİĞİNE GİRİŞ
Konuşmacı: Ekrem Demirli
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 18.30 22 Nisan/Çarşamba
TASAVVVUF ŞİİRİNİN
SEYRİ
“Niyazi Mısri’nin Tekke Şiirindeki Yeri”
Konuşmacı: Azmi Bilgin
Divan Edebiyatı
Vakfı - Üsküdar 18.30 22 Nisan/ÇarşambaGAZALİ OKUMALARI
“Rasulullah’ın Mirası”
Konuşmacı: Ahmet Bulut
Akşemsettin
Kültür Merkezi - Fatih
21.00 22 Nisan/ÇarşambaSAĞLIKLI YAŞAM
Konuşmacı: Arzu Yetiş Kocatepe
Dr. Kadir Topbaş Kültür
Merkezi - Esenler
14.00 23 Nisan/PerşembeİSTANBUL’UN POLİSİYE
ROMANLARI
“Ateş Etme İstanbul: Celil Oker’in Remzi Ünal Polisiyeleri”
Konuşmacı: Halim Kara
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 17.00 24 Nisan/Cuma
OSMANLI
MÜCEVHERLERİ
“Okuma ve Yazma Gereçleri”
Konuşmacı: Fatma Nur Bayraktar
İstanbul Tasarım
Merkezi - Sultanahmet
18.30 24 Nisan/CumaİSLAM BIRLIĞI VE
TASAVVUF
“İslam Birliği ve Tasavvuf”
Konuşmacı: Mahmut Erol Kılıç
İstanbul Türk Ocağı - Fatih
18.00 24 Nisan/CumaAİLE VE TOPLUM İLİŞKİSİ
Konuşmacı: Fahrettin Kesin
Arnavutköy Kültür Merkezi
18.30 24 Nisan/CumaFOLKLÖR PENCERESİ
“Efsane Aşklar : Ferhat İle Şirin”
Konuşmacı: Ahmet Özdemir
Altunizade Kültür ve
Sanat Merkezi - Üsküdar
18.30 24 Nisan/Cuma
ALTERNATİF TÜRKİYE
TARİHİ
Konuşmacı: Yıldıray Oğur
Türkiye Turing Otomobil
Kulübü
14.00 25 Nisan/CumartesiEDEBİYATIN AYNASINDA
İSTANBUL
“Doğumunun 100. Yılında Bir İstanbullu Olarak
Hamdullah Suphi Tanrıöver”
Konuşmacı: Beşir Ayvazoğlu
Türk Edebiyatı Vakfı - Fatih 14.00 25 Nisan/CumartesiGÜNLÜK HAYATIN
KÜLTÜREL YANSIMALARI
Konuşmacı: Süleyman Seyfi Öğün
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 14.00 25 Nisan/CumartesiYAZARLIĞIN SAKLI
BAHÇESİ
“Yazar Kıskançlıkları ve Eleştiri”
Konuşmacı: Ali Ural
Türkiye Yazarlar
Birliği - Sultanahmet 14.30 25 Nisan/Cumartesi
MEDENİYET OKUMALARI
Konuşmacı: Sibel Eraslan
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu)
18.30 25 Nisan/CumartesiİSTANBUL’UN YABANCI
KONUKLARI
Konuşmacı: Ali Şükrü Çoruk
Türk Edebiyatı Vakfı - Fatih
16.00 25 Nisan/CumartesiFELSEFE OKUMALARI
Konuşmacı: Mehmet Demirhan
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu)
16.00 25 Nisan/CumartesiGELENEKSEL ŞEHİR VE
MİMARLIK
“İstanbul Köy Yerleşik Alanlarındaki Geleneksel Evler”
Konuşmacı: Mehmet Şimşek Deniz
İstanbul Tasarım
Merkezi - Sultanahmet 18.30 25 Nisan/Cumartesi
İSTANBUL
FOLKLORUNDA EVLİYA
MENKIBELERİ
“Üsküdar’ın Manevi Bekçisi:
Aziz Mahmut Hüdai”
Konuşmacı: Ferhat Aslan
Türk Edebiyatı Vakfı - Fatih 18.30 27 Nisan/PazartesiMODERN TÜRK
EDEBİYATINDA
İSTANBUL OKUMALARI
“Hikâyeler Çevresinde İstanbul” Konuşmacı: Yakup Çelik
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 17.00 28 Nisan/SalıDİN VE EDEBİYAT
Konuşmacı: Ali Nar
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu)
18.30 28 Nisan/SalıMESNEVİ OKUMALARI
Konuşmacı: Emin Işık
Türkiye Yazarlar
Birliği - Sultanahmet
18.30 28 Nisan/Salı
İSTANBUL DERSLERİ
Konuşmacı: Süleyman Zeki Bağlan
Dr. Kadir Topbaş Kültür
Merkezi - Esenler
10.00 29 Nisan/ÇarşambaGÖNÜL SOHBETLERİ
Konuşmacı: Mustafa Karataş
Dr. Kadir Topbaş Kültür
Merkezi - Esenler
20.00 28 Nisan/SalıUYGARLAŞMANIN
NERESİNDEYİZ?
“Mesnevi’de Kalp Gözü”
Konuşmacı: Mim Kemal Öke
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 17.00 29 Nisan/ÇarşambaZAMANIN RUHU
Yaşayan Kültür Değerlerimiz
Konuşmacı: Üstün İnanç
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 18.30 29 Nisan/Çarşamba
KENT VE
YAŞANABİLİRLİK
“Kent ve Çocuk”
Konuşmacı: Hatice Ayataç
İstanbul Tasarım
Merkezi - Sultanahmet
18.30 30 Nisan/Perşembe
Konuşmacı: Mehmet Ali Aydınlar
İstanbul Türk Ocağı - Fatih 18.00 3 Nisan/CumaŞİİRİN ATLILARI
“Şair Şeref Akbaba’nın Şiir Serüveni”
Konuşmacı: Özcan Ünlü - Adem Turan
Altunizade Kültür ve
Sanat Merkezi - Üsküdar
18.30 4 Nisan/CumartesiBİR FİLMİN ANATOMİSİ
“Sinemanın Görsel Dili:
Sinematografi”
Konuşmacı: Koray Sevindi
İstanbul Tasarım
Merkezi - Sultanahmet
18.30 6 Nisan/pazartesiHUZURLU AİLE
SOHBETLERİ
Konuşmacı: Ali Çankırılı
Dr. Kadir Topbaş Kültür
Merkezi - Esenler
15.00 7 Nisan/Salı
GAZALİ OKUMALARI
“Dünya Ahiretin Tarlası”
Konuşmacı: Ahmet Bulut
Akşemsettin
Kültür Merkezi - Fatih
21.00 8 Nisan/ÇarşambaİSTANBUL ŞEHRENGİZİ
“İstanbul’da Boğaz, Erguvanlar, Laleler, Sümbüller”
Konuşmacı: Mehmet Kamil Berse
Bağlarbaşı Kongre ve Kültür
Merkezi - Üsküdar 18.30 7 Nisan/SalıKÜLTÜR İKLİMİ
“Dayanışma Kültürü”
Konuşmacı: Sami Şener
Altunizade Kültür ve
Sanat Merkezi - Üsküdar
18.30 8 Nisan/ÇarşambaTASAVVUF VE
REHBERLERİ
“İmam-ı Azam Ebu Hanife”
Konuşmacı: Ali Hüsrevoğlu
İstanbul Tasarım
Merkezi - Sultanahmet 18.30 8 Nisan/Çarşamba
MODERN KÜLTÜR VE
ALTERNATİF ARAYIŞLAR
Konuşmacı: Fatmanur Altun
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 17.00 9 Nisan/PerşembeYÜZEYİN ÖTESİ
“İlahi Güzellik Arayışı”
Konuşmacı: Hikmet Barutçugil
İstanbul Tasarım
Merkezi - Sultanahmet
18.30 9 Nisan/PerşembeKADINLAR İÇİN
SEMİNERLER
Konuşmacı: Nalan Güven
Dr. Kadir Topbaş Kültür
Merkezi - Esenler
(Seminer Salonu) 15.00 10 Nisan/CumaDÜŞÜNCE EKSENİ
Konuşmacı: Avni Özgürel
Dr. Kadir Topbaş Kültür
Merkezi - Esenler
20.00 9 Nisan/Perşembe
NECİP FAZIL
KONUŞMALARI
Konuşmacı: Muzaffer Doğan
Türkiye Yazarlar
Birliği - Sultanahmet
19.00 10 Nisan/CumaOSMANLIDAN
CUMHURİYETE TÜRK
İKTİSAT DÜŞÜNCESİ
“Süheyl Ünver”
Konuşmacı: Ahmet Güner Sayar
Türk Edebiyatı Vakfı - Fatih 14.00 11 Nisan/CumartesiTÜRK MUSİKİSİ
SEMİNERİ
“Bestekâr Şevki Beyin Eserleri”
Konuşmacı: Fırat Kızıltuğ
Türk Edebiyatı Vakfı - Fatih
16.00 11 Nisan/CumartesiTANPINAR’IN EŞİĞİNDE
“Talih-Tesadüf-Kader”
Konuşmacı: Mehmet Samsakçı
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu)
16.00 11 Nisan/CumartesiTARİH İÇİNDE TÜRK
EDEBİYATI
“Türkçe Üzerine Şiirler”
Konuşmacı: Kemal Yavuz
Türk Edebiyatı Vakfı - Fatih 17.30 11 Nisan/Cumartesi
YEŞİLÇAMIN GÜLEN
YÜZÜ ENGİN ÇAĞLAR
Konuşmacı: Engin Çağlar
İdris Güllüce Kültür Merkezi
20.00 12 Nisan/PazarMODERN VE ÇAĞDAŞ
SANATI ANLAMAK
“İlhami Atalay ve Yeni Arayışları”
Konuşmacı: Cemal Toy
İstanbul Tasarım
Merkezi - Sultanahmet 18.30 11 Nisan/CumartesiEDEBİYAT VE BİLGELİK
“Bir bilgelik aşk ve dil ummanı : Muhyiddin İbnü’l-Arabi”
Konuşmacı: Sadık Yalsızuçanlar
Türkiye Yazarlar
Birliği - Sultanahmet 14.00 12 Nisan/PazarSİNEMA SÖYLEŞİLERİ
“SUAT KÖÇER”
Konuşmacı: Sinan Sertel
Dr. Kadir Topbaş Kültür
Merkezi - Esenler
15.00 12 Nisan/Pazar
TARİH OKUMALARI
“Osmanlı’da Peygamber Sevgisi”
Konuşmacı: Yavuz Bahadıroğlu
Bağcılar Belediyesi
Gençlik Merkezi
14.00 13 Nisan/PazartesiYENİ BİR SİNEMAYA
DOĞRU
“Yönetmen Mustafa Kara”
Konuşmacı: Faysal Soysal
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 17.00 13 Nisan/PazartesiHATIRATLAR ARASINDA
“Hatıratıyla Cengiz Dağcı”
Konuşmacı: İsmail Küçükkılınç
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 18.30 13 Nisan/PazartesiTASAVVUF SOHBETLERİ
Konuşmacı: Tuğrul İnançer
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Konser Salonu)
18.30 13 Nisan/Pazartesi
TÜRKÜLERİN DİLİ
“Türkülerimizde Bahar ve Kuşlar” Konuşmacı: Nurettin Albayrak
Divan Edebiyatı
Vakfı - Üsküdar
18.30 14 Nisan/SalıİSTANBUL’UN HİKAYESİ
“Sinema gecekonduya nasıl baktı?”
Konuşmacı: İbrahim Yarış
Konuk: Ayşe Beyza Kıvanç
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 17.00 15 Nisan/ÇarşambaEDEBİYATIMIZIN
İÇİNDEN
“Edebiyatımızın Zarif Kalemi Halide Nusret Zorlutuna”
Konuşmacı: Mehmet Nuri Yardım
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 17.00 14 Nisan/SalıDİN VE EDEBİYAT
Konuşmacı: Ali Nar
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu)
18.30 14 Nisan/Salı
DÜNYA TARİHİNDE
KADIN
“El Ahir”
Konuşmacı: Emine Şeyma Usta
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 18.30 15 Nisan/ÇarşambaYAKIN TARİHİMİZDE
ORDU, DEVLET VE
TOPLUM
Konuşmacı: Gültekin Yıldız
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 17:00 16 Nisan/PerşembeAYLA AĞABEGÜM
SOHBETLERİ
“Prof. Dr. Ahmet Yüksel
Özemre’nin Eserlerinde Üsküdar”
Konuşmacı: Ayla Ağabegüm
Bağlarbaşı Kongre ve Kültür
Merkezi - Üsküdar 18.30 16 Nisan/PerşembeMEHMET GENÇ İLE
TARİH SOHBETLERİ
“18. ve 19.Yüzıllarda Kırım’dan
Anadolu’ya Göçler”
Konuşmacı: Mehmet Genç
Altunizade Kültür ve
Sanat Merkezi - Üsküdar 18.30 16 Nisan/Perşembe
TÜRKİSTAN GÜNDEMİ
Konuşmacı: Fahri Solak
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu)
17.00 17 Nisan/CumaPEYGAMBERIMIZ VE
BEŞERI MÜNASEBETLERI
“Peygamberimiz ve Beşeri Münasebetleri”
Konuşmacı: Kerim Buladı
İstanbul Türk Ocağı - Fatih 18.00 17 Nisan/CumaSÖMÜRGECİLİK VE
İSLAM DÜNYASI
Konuşmacı: Azmi Özcan
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 18.30 16 Nisan/PerşembeTANZİMATTAN
GÜNÜMÜZE FİKİR
HAREKETLERİ
Konuşmacı: Cezmi Bayram
İstanbul Türk Ocağı - Fatih 18.30 16 Nisan/Perşembe
GÖSTERİ TOPLUMUNDA
İNSAN KALMAYA DAİR
KONUŞMALAR “Statümüzü Facebook’a mı Sattık?” Konuşmacı: Nazife ŞişmanAli Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 18.30 17 Nisan/CumaŞEHIR KONUŞMALARI
Konuşmacı: Mehmet Davut Göksu
Bağlarbaşı
Kongre ve Kültür Merkezi
18.30 17 Nisan/CumaYAŞAYAN HATIRALAR
Konuşmacı: Mahmut Bıyıklı
Türkiye Yazarlar
Birliği - Sultanahmet
18.30 17 Nisan/CumaMÜZİKLİ MAARİF
TAKVİMİ
“Nisan Ayının Tarihinden Musikiye Yansıyanlar”
Konuşmacı: Mehmet Güntekin
Altunizade Kültür ve
Sanat Merkezi - Üsküdar 20.00 17 Nisan/Cuma
TÜRK ROMANINDA
BATILILAŞMA SORUNU
“Aşk-I Memnu Romanında Batılılaşma Sorunu”
Konuşmacı: Mehmet Tekin
Türk Edebiyatı Vakfı - Fatih
14.00 18 Nisan/CumartesiHAYATA EDEBİYATLA
BAKMAK
Konuşmacı: Fatih Andı
Altunizade Kültür ve
Sanat Merkezi - Üsküdar
14.00 18 Nisan/CumartesiİKİ KITA BİR ŞEHİR
İSTANBUL
Konuşmacı: Süleyman Faruk Göncüoğlu
Türkiye Turing ve Otomobil
Kurumu - 4. Levent 14:00 18 Nisan/CumartesiEDEBİYAT SİYASET İLİŞKİSİ
“Ömer Seyfettin’in Hikayelerinde Siyasal İçerik” Konuşmacı: Nuri Sağlam
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 14.00 18 Nisan/Cumartesi
YUNUS EMRE OKULU
Konuşmacı: Mustafa Tatçı
Dr. Kadir Topbaş Kültür
Merkezi - Esenler
14.00 18 Nisan/CumartesiTÜRK EDEBİYATINDA
EDEBİ MUHİTLER
Konuşmacı: Özcan Ünlü - Bahtiyar Aslan
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 16.00 18 Nisan/CumartesiTÜRK KÜLTÜR VE
FELSEFESİ
Konuşmacı: Sait Başer
Divan Edebiyatı
Vakfı - Üsküdar
16.00 18 Nisan/CumartesiHENDESE-İ RUHANİYYE
“İslam Yazısında Oran”
Konuşmacı: M. Efdaluddin Kılıç
İstanbul Tasarım
Merkezi - Sultanahmet
18.30 18 Nisan/Cumartesi
OSMANLI ŞİİRİ ATÖLYESİ
“Bâki Niçin Büyük Bir Şairdir?”
Konuşmacı: Atilla Şentürk
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Konser Salonu)
18.30 20 Nisan/PazartesiBATI FELSEFESİ
SEMİNERLERİ
“Bergson: Sezgi Yöntemi”
Konuşmacı: Tacettin Ertuğrul Konuşmacı: Nami Başer
Türkiye Yazarlar
Birliği - Sultanahmet 18.30 20 Nisan/PazartesiMODERNLEŞME
HAREKETLERİ VE
OSMANLI MUHALEFETİ
“Muhalefetin Gelişme Aşamaları” Konuşmacı: Ebubekir Sofuoğlu
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 18.30 18 Nisan/CumartesiUSTA ÇIRAK
BULUŞMALARI
“BURCU KARADAĞ”
Konuşmacı: Fikret Bayraktar
Dr. Kadir Topbaş Kültür
Merkezi - Esenler 15.00 19 Nisan/Pazar
DURSUN GÜRLEK
İLE İSTANBUL
KONUŞMALARI
“İstanbul Kütüphaneleri ve Kitap Aşıkları”
Konuşmacı: Dursun Gürlek
Bağlarbaşı Kongre ve Kültür
Merkezi - Üsküdar 18.30 21 Nisan/SalıTÜRK ŞİİRİNDE ÖNCÜ
KİTAPLAR
Konuşmacı: Haydar Ergülen
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 18.30 21 Nisan/SalıİYİ ADAMLARIN
AYAK İZLERİ
Oğuz Atay “Tutunamayanlar hanginiz?”
Konuşmacı: Tarık Tufan
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Konser Salonu) 20.00 20 Nisan/PazartesiİSTANBUL VE İSTANBULLU
ŞİİRLER ÜZERİNE
“Şiir, Şair ve Şehir Medeniyetinde İstanbul” Konuşmacı: İbrahim Zarifoğlu
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Konser Salonu) 20:00 21 Nisan/SalıVEHBİ VAKKASOĞLU İLE
KALBİ SOHBETLER
“Sevgi ve Şefkat
Peygamberi: Hz. Muhammed”
Konuşmacı: Vehbi Vakkasoğlu
Esenyurt Kültür Merkezi 20:00 22 Nisan/ÇarşambaİSTANBUL’UN
HAZİNELERİ
Konuşmacı: Hayri Fehmi Yılmaz
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 17.00 22 Nisan/ÇarşambaİBNÜL ARABİ
METAFİZİĞİNE GİRİŞ
Konuşmacı: Ekrem Demirli
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 18.30 22 Nisan/Çarşamba
TASAVVVUF ŞİİRİNİN
SEYRİ
“Niyazi Mısri’nin Tekke Şiirindeki Yeri”
Konuşmacı: Azmi Bilgin
Divan Edebiyatı
Vakfı - Üsküdar 18.30 22 Nisan/ÇarşambaGAZALİ OKUMALARI
“Rasulullah’ın Mirası”
Konuşmacı: Ahmet Bulut
Akşemsettin
Kültür Merkezi - Fatih
21.00 22 Nisan/ÇarşambaSAĞLIKLI YAŞAM
Konuşmacı: Arzu Yetiş Kocatepe
Dr. Kadir Topbaş Kültür
Merkezi - Esenler
14.00 23 Nisan/PerşembeİSTANBUL’UN POLİSİYE
ROMANLARI
“Ateş Etme İstanbul: Celil Oker’in Remzi Ünal Polisiyeleri”
Konuşmacı: Halim Kara
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 17.00 24 Nisan/Cuma
OSMANLI
MÜCEVHERLERİ
“Okuma ve Yazma Gereçleri”
Konuşmacı: Fatma Nur Bayraktar
İstanbul Tasarım
Merkezi - Sultanahmet
18.30 24 Nisan/CumaİSLAM BIRLIĞI VE
TASAVVUF
“İslam Birliği ve Tasavvuf”
Konuşmacı: Mahmut Erol Kılıç
İstanbul Türk Ocağı - Fatih
18.00 24 Nisan/CumaAİLE VE TOPLUM İLİŞKİSİ
Konuşmacı: Fahrettin Kesin
Arnavutköy Kültür Merkezi
18.30 24 Nisan/CumaFOLKLÖR PENCERESİ
“Efsane Aşklar : Ferhat İle Şirin”
Konuşmacı: Ahmet Özdemir
Altunizade Kültür ve
Sanat Merkezi - Üsküdar
18.30 24 Nisan/Cuma
ALTERNATİF TÜRKİYE
TARİHİ
Konuşmacı: Yıldıray Oğur
Türkiye Turing Otomobil
Kulübü
14.00 25 Nisan/CumartesiEDEBİYATIN AYNASINDA
İSTANBUL
“Doğumunun 100. Yılında Bir İstanbullu Olarak
Hamdullah Suphi Tanrıöver”
Konuşmacı: Beşir Ayvazoğlu
Türk Edebiyatı Vakfı - Fatih 14.00 25 Nisan/CumartesiGÜNLÜK HAYATIN
KÜLTÜREL YANSIMALARI
Konuşmacı: Süleyman Seyfi Öğün
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 14.00 25 Nisan/CumartesiYAZARLIĞIN SAKLI
BAHÇESİ
“Yazar Kıskançlıkları ve Eleştiri”
Konuşmacı: Ali Ural
Türkiye Yazarlar
Birliği - Sultanahmet 14.30 25 Nisan/Cumartesi
MEDENİYET OKUMALARI
Konuşmacı: Sibel Eraslan
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu)
18.30 25 Nisan/CumartesiİSTANBUL’UN YABANCI
KONUKLARI
Konuşmacı: Ali Şükrü Çoruk
Türk Edebiyatı Vakfı - Fatih
16.00 25 Nisan/CumartesiFELSEFE OKUMALARI
Konuşmacı: Mehmet Demirhan
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu)
16.00 25 Nisan/CumartesiGELENEKSEL ŞEHİR VE
MİMARLIK
“İstanbul Köy Yerleşik Alanlarındaki Geleneksel Evler”
Konuşmacı: Mehmet Şimşek Deniz
İstanbul Tasarım
Merkezi - Sultanahmet 18.30 25 Nisan/Cumartesi
İSTANBUL
FOLKLORUNDA EVLİYA
MENKIBELERİ
“Üsküdar’ın Manevi Bekçisi:
Aziz Mahmut Hüdai”
Konuşmacı: Ferhat Aslan
Türk Edebiyatı Vakfı - Fatih 18.30 27 Nisan/PazartesiMODERN TÜRK
EDEBİYATINDA
İSTANBUL OKUMALARI
“Hikâyeler Çevresinde İstanbul” Konuşmacı: Yakup Çelik
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 17.00 28 Nisan/SalıDİN VE EDEBİYAT
Konuşmacı: Ali Nar
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu)
18.30 28 Nisan/SalıMESNEVİ OKUMALARI
Konuşmacı: Emin Işık
Türkiye Yazarlar
Birliği - Sultanahmet
18.30 28 Nisan/Salı
İSTANBUL DERSLERİ
Konuşmacı: Süleyman Zeki Bağlan
Dr. Kadir Topbaş Kültür
Merkezi - Esenler
10.00 29 Nisan/ÇarşambaGÖNÜL SOHBETLERİ
Konuşmacı: Mustafa Karataş
Dr. Kadir Topbaş Kültür
Merkezi - Esenler
20.00 28 Nisan/SalıUYGARLAŞMANIN
NERESİNDEYİZ?
“Mesnevi’de Kalp Gözü”
Konuşmacı: Mim Kemal Öke
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 17.00 29 Nisan/ÇarşambaZAMANIN RUHU
Yaşayan Kültür Değerlerimiz
Konuşmacı: Üstün İnanç
Ali Emiri Efendi
Kültür Merkezi - Fatih
(Seminer Salonu) 18.30 29 Nisan/Çarşamba
KENT VE
YAŞANABİLİRLİK
“Kent ve Çocuk”
Konuşmacı: Hatice Ayataç
İstanbul Tasarım
Merkezi - Sultanahmet
18.30 30 Nisan/Perşembe