Gülçin Ergül: Artık daha iyi bir şarkıcıyım
Reklam

Gülçin Ergül: Artık daha iyi bir şarkıcıyım

Mürekkep Söyleşiler’de bu hafta Gülçin Ergül ile yeni albümü Davet’i konuştuk.

04 Ocak 2021 - 10:09

Röportaj: Yusuf Çifci

Gülçin Ergül, Hepsi ile başladığı müzik yolculuğuna yıllardır tek başına ve kararlı bir biçimde devam ediyor. Ergül bu yolculuğu, “Artık Hepsi müzik yapmıyor, ben ‘upgrade’ versiyonumla üretmeye devam ediyorum. Artık daha iyi bir şarkıcıyım.” ifadeleri ile özetliyor.

Ergül’ün dördüncü stüdyo albümü olan ‘Davet’ geçtiğimiz ekim ayında müzikseverler ile buluştu ve dinleyicilerden tam not aldı. Sanatçının daha önceki albümlerindeki ‘Bir Tanecik Aşkım’ ve ‘Ara Ara’ hitleri gibi Davet albümünde de hit olmaya aday pek çok şarkı bulunuyor.

Mürekkep Söyleşiler’de bu hafta Gülçin Ergül ile yeni albümü Davet’i konuştuk.

Malum son bir yıldır pek de iyi günler geçirmiyoruz. 2020 gibi ‘uğursuz’ bir yılı da geride bıraktık. Sizin bir yılınız nasıl geçti?

Ben hiçbir şeyi tümden kötü olarak nitelendirmiyorum. Tümcülüğe karşıyım. Her şeyde negatif ve pozitif bir şeyler vardır. Onları bulmak ve yine de umudu kaybetmemek ve dayanma gücümüzü azaltmamamız gerekiyor; bunun için de bol bol müzik dinlemeliyiz. Müzik insanı hayatta tutar. 

Bu yıl albümüm çıktı. Karantina sırasında evde kayıt yaptığım “Ferman” isimli şarkım çıktı.  Üretim açısından verimliydi ama pandemi alacağımız tepkileri kısıtlıyor yani insanlar hayata ve müziğe küstüler garip bir şekilde. 

Online bir yoga hocalık eğitimi daha aldım. Böyle güzel şeyler de oldu. 

2020 yılında Ferman isimli bir single ve Davet isimli bir albüm çıkardınız. Geçtiğimiz günlerde de Yeni Yılın Kutlu Olsun adını taşıyan yine bir single ile müzikseverlerin karşısına çıktınız. 2020 yılı için oldukça üretken olduğunuz bir yıl diyebilir miyiz?

Kesinlikle. Bol bol şarkı yaptım. Yapıyorum. 

Son albümünüz Davet’e geçmeden önce Ferman ile ilgili bir soru sormak istiyorum. Bu şarkının ilginç bir üretim hikâyesi var. Bu şarkının yapım süreci evden hiç çıkmadan tamamlandı. Bu nasıl oldu, bu süreci anlatır mısınız?

Evde tek başıma uzun süre geçirdim hatta aylar sürdü bu durum. Kendi başımın çaresine baktım ve herkes evde çalıştı. Kendim kaydettim, yazdım, bir video çektim. 

Özelliği evde olmasıydı. 

Dördüncü solo albümünüz Davet geçtiğimiz aylarda tam da doğum gününüz olan 30 Ekim’de müzikseverler ile buluştu. Birçok sanatçının salgın sürecinden dolayı albümlerinin çıkış tarihlerini ertelediği, en fazla single ile yetindiği bir süreçte siz 10 şarkılık bir albüm yaptınız. Bu süreç sizi korkutmadı mı?

Tam da deprem oldu çıkış gününde. O nedenle paylaşmak dahi istemedik 1 hafta boyunca. Reklamlar girmedi tabii. Sekteye uğradı promosyon. Ama kendisi gerçekten yürüdü ve 1,2 milyon oldu şu anda. Bu şarkımın ittirmeden kendi ayakları üstünde durması ve ilerlemesi, her şeye rağmen meydan okuması demek. Bir de büyük bir ivme ile ittirseydik kim bilir nerelere gelirdi pandemiye rağmen. 

Bence gerçek başarı budur. Aldığı yorumlar yeter benim için. Bu çok efektif bir geri bildirim. 

“ARTIK HEPSİDE’DEKİ GÜLÇİN ERGÜL ‘UPGRADE’ EDİLMİŞ BİR MÜZİK YAPIYOR

Ben yeni albümünüzü dinlerken henüz niteliksiz pop’un her yanı sarmadığı, 90’lara göz kırpan bir döneme gittim. Bu albüm tam olarak hangi dönemi yansıtıyor?

Tamamen bu albümle dinleyicimi günümüze ve günümüzün açık fikirli yenilikçi müziğine davet ediyorum. Artık Hepsi’deki Gülçin Ergül ‘upgrade’ edilmiş bir müzik yapıyor. Tabi herkesin bunu anlamasını beklemiyorum. Gün geçtikçe daha da iyileştirmeler yapacağım, ben de zamanla müziğimde gelişiyorum. 

Diğer albümlerinizde olduğu gibi Davet albümünüzde de neredeyse bütün şarkıların sözleri size ait. Bir söz yazarı olarak nelerden besleniyorsunuz?

Söz ve müzik yazıyorum. Kendimi en iyi ben ifade ediyorum. Ağlat Beni de çok dinlendi benim versiyonumla, benim sesimden ama en çok beni yansıtan yine benim yaptığım Bir Tanecik Aşkım oldu. Kimse bana bu şarkıyı terzi gibi dikemezdi. Bu albümde de görebilene yine biçilmiş kaftan şarkılar var. Ve yaşadıklarımdan besleniyorum. Bazen de duygu havuzumdan yararlanıyorum herkes gibi. Şarkılarımın bir misyonu olması beni mutlu ediyor. 

Son dönemde birçok sanatçı düet şarkılara imza atıyor. Siz de yine son albümünüzde Anıl Piyancı ile bir düet yaptınız. Sanki son yıllarda bir düet furyası başladı. Ne dersiniz bu konuda?

Düet dünyada hep yapılan bir şeydi. Bunun bir furya olduğuna inanmıyorum. Bazı kişiler buna yeni uyanmış ve egolarını dijital medyadaki etkileşimi artırmak uğruna yenmiş olabilirler. Ben müziği paylaşmayı seviyorum. 

Davet albümünüzdeki ‘Öküz’ isimli şarkınız sanki bir kişiye değil de tüm erkeklere yazılmış gibi duruyor. Ne dersiniz?

Genelleme yapmayı sevmem. Öküzler kendilerini bilir. Herkes belki konumuna göre içinde bir öküz barındırabilir de... Her şey bir yansıma. 

Arabesk isimli albümünüzde hepimizin bildiği şarkıları kendinize has tarzınızla yeniden yorumladınız. Disco, R&B, Soul gibi tarzlara oldukça hâkimsiniz. Öte yandan bambaşka bir tarz olan arabesk albümü yaptınız. Normalde de arabesk sever misiniz yoksa sadece bir proje olarak mı bakıyorsunuz?

Arabesk albümüm deneme nitelikli arşivlik bir proje albüm. Öyle değerlendiriyorum. Benim ustalıkla söylemeye çalıştığım, yıllarımı verdiğim bir tarz değil ama üstesinden gelebildiğimi düşünüyorum. 

“HEPSİ, BENİM GEÇMİŞİM”

Dördüncü solo albümünüz ve birçok single ile aslında rüştünüzü çoktan ispatladınız. Şarkılarınız Youtube’ta milyonlarca dinleniyor. Buna rağmen size hala Hepsi grubu ile sorular geliyor. Bu sizi rahatsız ediyor mu?

Hepsi adını duyurmada, Hepsi’nin başarı sağlamasında büyük emeğim var; yıllarımı verdim. Hepsi benim geçmişim. Hepsi deyince akıllarınıza ister istemez geliyorumdur mutlaka. O nedenle ben bu konuda kızmakta ya da bozulmakta kendimde hak bulmuyorum. İlk tanışma mühimdir ve dinleyici ya da seyircide yer edince buna bağlı kalabiliyorlar. Anlamaya çalışıyorum fakat herkesi bir yandan da günümüze bekliyorum. Artık Hepsi müzik yapmıyor, ben ‘upgrade’ versiyonumla üretmeye devam ediyorum. Artık daha iyi bir şarkıcıyım. Yıllarımı verdim, çalışmayı seven biriyim. Gün geçtikçe gelişiyorum; kendimi daha iyi keşfediyor ve buluyorum. Bunu görebilen seçkin dinleyicilerime minnettarım. Benimle oldukları için teşekkür ediyorum. 

BİR SANATÇIYA SORDUM: 7 KISA SORU 7 KISA CEVAP

1- Sinemada izlediğiniz ilk film

Evde Tek Başına olabilir m, bilmiyorum. 

2- İlk izlediğiniz tiyatro oyunu

Ben izlemek değil de oynuyordum AKM Çocuk Balesi’nde çocuk sanatçıydım. 

3- İlk satın aldığınız albüm

Ben çok albüm alırdım koleksiyoncu birisiyim. Ama şimdi bu koleksiyonu dijitalde yapıyorum. Dijital müzik platformları çok büyük hazine ve onlardan yararlanmamak bence büyük kayıp. 

4- Baştan sona dinlediğiniz son albüm

Daha çok sanatçının tüm şarkılarının olduğu listeleri dinliyorum. This is Alicia Keys listesi dinledim en son sanırım. 

5- Son günlerde dilinize dolanan şarkı

Lovely - Billie Eilish feat Khalid

6- Son okuduğunuz kitap

Social Media Marketing 

7- Gün içinde en çok kullandığınız kelime

 Mesela 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Afrikalı kadın yönetmenlerin gözünden Asla Yalnız seçkisi
Afrikalı kadın yönetmenlerin gözünden Asla Yalnız seçkisi
Buket Uzuner: Hayatta tek mucize, iyi bir öğretmene rastlamaktır
Buket Uzuner: Hayatta tek mucize, iyi bir öğretmene rastlamaktır