'Gabriel García Márquez'e çok şey borçlu olduğumu hissediyorum'

Sohbetle bilgiyi buluşturan “Ben Okurum” podcast’inin yeni bölümünün konusu, Nobel ödüllü yazar Gabriel García Márquez’in çok sevilen ve sinemaya da uyarlanan romanı Kolera Günlerinde Aşk. “Ben Okurum”da Deniz Yüce Başarır’ın konuğu olan yazar İsmail Güzelsoy, Márquez’in romanlarındaki ‘büyülü gerçekliğin’ herkes gibi kendisinin de ufkunu çok açtığını söylüyor ve ekliyor: “Gabriel García Márquez’e çok şey borçlu olduğumu hissediyorum.”

Reklam
'Gabriel García Márquez'e çok şey borçlu olduğumu hissediyorum'
22 Mayıs 2020 - 09:53

Deneyimli yayıncı Deniz Yüce Başarır’ın hazırladığı podcast “Ben Okurum”un yeni bölümünün konusu, büyülü gerçekçilik akımının tüm dünyada tanınmasını sağlayan Nobel ödüllü yazar Gabriel García Márquez’in sinemaya da uyarlanan, çok sevilen romanı Kolera Günlerinde Aşk. 1800’lü yılların sonunda başlayıp, 1900’lü yılların ilk yarısına kadar süren bir aşkın hikayesini anlatan roman, masalsı havası, zengin tasvirleri ve özellikle de renkli karakterleriyle podcast’i adeta bir edebiyat şölenine çeviriyor. Başarır’ın romandan okuduğu bölümler ise kitapseverlerin burnuna Karayipler’in acıbadem kokusunu getiriyor.

“Ben Okurum”un yeni bölümünün konuğu da romanlarında büyülü rüzgarlar estirmeyi seven bir yazar: İsmail Güzelsoy. Marquez tutkusu ve coşkusuyla dinleyenleri de heyecanlandıran Güzelsoy, romanın ve yazarın köklerinin dayandığı  Latin Amerika kültürü içinse “Latin Amerika kültürü diktatoryanın, baskının, zulmün, sömürünün olduğu topraklar; büyülü gerçeklik bir anlamda kaçış olanağı da veriyordu bu yazarlara” diyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum