Craig Gillespie kimdir?

Craig Gillespie kimdir? İşte Craig Gillespie hayatı...

Reklam
Craig Gillespie kimdir?
29 Haziran 2021 - 21:24
CRAIG GILLESPIE (Yönetmen) - Keskin, sıra dışı komedi anlayışı ve samimi performanslara ilham verme becerisiyle tanınan Avustralyalı Craig Gillespie, eleştirmenlerce beğenilen bir film, TV ve reklam yönetmeni.

Komedi ile sıradan arasında bir çizgide ilerleyen Gillespie, filme alınan tüm medya projelerine benzersiz bir ses getiriyor. Craig’in filmleri gişede 240 milyon doların üzerinde hasılat yaptı ve bunlar Ryan Gosling, Colin Farrell, Chris Pine, Casey Affleck, Jon Hamm, Toni Collette, Margot Robbie, Emma Stone ve Emma Thompson ile ortak çalışmaları da içeriyor.

Gillespie’nin en son filmi “I Tonya” Toronto Film Festivali'nde gala yaptı ve Allison Janney ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında hem Oscar® hem de Altın Küre® dahil olmak üzere üç Oscar® adaylığı ve üç Altın Küre® adaylığı kazandı. Film, aşırı rekabetçi artistik patenci Tonya Harding’in (Oscar® ve Altın Küre® adayı Margot Robbie) 1994 ABD Artistik Patinaj Şampiyonası'nda başka bir Olimpiyat yarışmacısının hayallerini yıkmayı planlayarak nasıl yükselip düştüğünü anlatıyor.

Gillespie 2016'da “Zor Saatler”filmini yönetti. Casey Sherman ve Michael J. Tougias’ın 1952’deki Sahil Güvenlik kurtarma operasyonunu anlatan kitabına dayanan filmde Chris Pine, Casey Affleck, Ben Foster, Holliday Grainger, John Ortiz ve Eric Bana başrolde.

Gillespie, 2014 yılında Disney’in "Yetenek Avcısı" filminin yönetmenliğini üstlendi. Filmde Jon Hamm yetenekli Hintli kriket oyuncularını Major League Ball’a alan bir spor menajerini oynadı. Craig, 2011'de 1985'in kült komedi-korku klasiği “Korku Gecesi”ni yeniden yapımını yönetti. WGA Ödüllü yazar Marti Noxon’un yorumunda Anton Yelchin ve Colin Farrell başroldeydi ve hem kült fimin hayranlarından hem de eleştirmenlerden büyük övgüler aldı.

Craig Gillespie, 2007'de komedi başrollerini Billy Bob Thornton, Seann William Scott ve Susan Sarandon'ın paylaştığı “Mr.Woodcock”u yönetti. Aynı yıl bunu, Oscar® adayı Ryan Gosling'in oynadığı, eleştirmenlerce beğenilen “Lars Sevince” takip etti. Los Angeles Times tarafından "sürdürülebilir hayal gücünün inanılmaz bir başarısı" ve Wall Street Journal "kusursuz performanslara sahip neredeyse mükemmel bir film" şeklinde yorumladığı filmde Nancy Oliver'ın senaryosu Oscar®'a aday gösterilirken, Gillespie'nin filmi çok sayıda eleştirmen ve festival ödülü kazandı.

Gillespie, aktris Toni Collette'in Emmy® ve Altın Küre® kazanmasına yardımcı olan Showtime dizisi “The United States of Tara”nın pilot bölümün yapımcısı ve yönetmeni olarak görev yaptı. Oscar® ödüllü “Juno”nun yazarı Diablo Cody tarafından kaleme alınan dizi, Gillespie’nin komedi ve drama arasındaki sınırda dans ettiği yönetmenlik yapısını sürdürdüğü bir damga taşıyor.

Gillespie, güçlü ve tekil ticari çalışmaları nedeniyle, Cannes'daki birçok ödül, DGA ödülü ve bir Emmy® dahil olmak üzere en prestijli ödüllerden bazılarıyla onurlandırıldı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum