Çığlık, İzmirli tiyatroseverler ile buluşuyor

“Çığlık” 7 Temmuz Çarşamba Günü saat 20:00’da Eger Perla Sahnesi – Mozart PSM’de sahnelenecek.

Reklam
Çığlık, İzmirli tiyatroseverler ile buluşuyor
04 Temmuz 2021 - 17:35

“Çığlık – Bir Varoluş Dayanağı” pandemi nedeniyle verdiği aradan sonra ilk oyununu İzmir Ege Perla – Mozart PSM’deyapıyor. Tiyatro Füg’ün ilk oyunu olan “Çığlık – Bir Varoluş Dayanağı” 12 Mart 2020’de Kadıköy – Entropi Sahne’de prömiyer yapmıştı.

Edvard Munch’un ilham kaynağı olduğu, Metehan Budak’ın yazıp, yönetip, oynadığı “Çığlık – Bir Varoluş Dayanağı” oyunu; yalnızlık, inanç ve kendine yabancılaşma gibi konular ekseninde ruhsal çöküntünün, varoluşsal sıkıntıların bir çığlığa yüklenmesini konu alıyor.

Başlangıçta ilkel-törensel atmosferi yaratmayı amaçlayan neredeyse tamamı sözsüz olan tek kişilik bu oyunda Metehan Budak, kolektif bilinçaltını su üstüne çıkarmayı planlıyor. Metehan Budak, Artaud’nun tiyatro anlayışından ve Grotowski’nin “Yoksul Tiyatro” kavramından etkilenerek imkansızlıklara rağmen tiyatro yapmak konusunda motive olduğunu ve bu doğrultuda oyuncunun ön planda olduğu, gösterişli dekor anlayışından uzak, deneysel işler yapmayı hedeflediğini söylüyor. “Çığlık – Bir Varoluş Dayanağı” arada kalmışlığın sesi oluyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum