Ahmet Yiğider kimdir?

Ahmet Yiğider kimdir? İşte Ahmet Yiğider hayatı...

Reklam
 Ahmet Yiğider kimdir?
05 Mayıs 2021 - 21:53
Yiğider 1984  Artvin doğumlu. İlk sanat eğitimini çocukluk yıllarının geçtiği Erzurum’da, İbrahim Akgüney atölyesinde aldı. Endüstri mühendisliği alanında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde lisans, tasarım alanında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisans sahibi. Bahçeşehir Üniversitesi’nde tasarım yönetimi dersleri verdi.

Profesyonel yaşamında, yerel ve global şirketlerde kurumsal iletişim direktörü olarak çalıştı. Türk sermayeli, tat ve koku tasarımı alanında uluslararası etkinliği olan Seluz Fragrances and Flavors şirketinde marketing direktörü ve icra kurulu üyesi. 

A. Yiğider, bağımsız atölyesinde sanat ve tasarım ağırlıklı çalışmalar yürütüyor. Daha önceki projeleri arasında "Sabun: Biçim, Renk, Doku"; "Baksı Kokusu" ve "Massence" sayılabilir. 2017’den bu yana atölyesinde üzerinde çalıştığı “Intellect” isimli heykel projesi sergilenmekte olduğu Moskova’da büyük ilgi görmektedir.

Sanatçının bir önemli özelliği plastik sanatların yanı sıra somut olmayan tat ve koku gibi duyusal ögelerle gerçekleştirdiği öncü çalışmalarıdır. Prof. Hüsamettin Koçan’ın Bayburt’un Bayraktar köyüne kurduğu Baksı Müzesi için gerçekleştirdiği Baksı Kokusu adlı enstalasyon bu alanda öncü bir çalışmadır. Yiğider tat ve koku ögeleriyle yeni bir yapıt üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum