Yeni çıkan kitaplar: Hatırlıyor Musun

Yeni İnsan Yayınevi, Edebiyat Serisi'ne Ayşe Reisoğlu imzalı “Hatırlıyor Musun?” başlıklı kitabını ekliyor.

Reklam
Yeni çıkan kitaplar: Hatırlıyor Musun
18 Şubat 2021 - 19:58

Almanya’da dünyaya gelen yazarın yolu, 1958 senesinde Hamburg’da İspanyolca eğitimi aldığı sırada Seza Reisoğlu ile kesişiyor. Onların yavaş yavaş görüşmeye başlamaları, birbirlerini tanımaları, nihayet sevgili olmaları ve dört yılın sonunda evlenerek Türkiye’ye yerleşmeleri Ayşe Reisoğlu’nun akıcı üslubuyla gözümüzde canlanıyor.

Ayşe Reisoğlu, okura bir anlamda iç dünyasını açıyor. Yazarın bir Alman olarak doğduktan sonra Türkiye’ye yerleşmesinin elbette bir kültür karmaşasına yol açtığına tanık oluyoruz. Reisoğlu, lisanını bilmediği bir ülkeye yolculuk etmek, hatta hayatının geri kalanını hiç tanımadığı bir ülkede geçirmeye karar vermek gibi zorlukları ve bu zorlukların üstesinden nasıl geldiğini okura aktarıyor.

Reisoğlu, buradaki kültürü peyderpey nasıl benimsediğinden içtenlikle bahsediyor. Yazar, yıllar boyunca Türkiye’de geçirdiği süreci anlatırken bayramları, türlü gelenekleri ve özellikle Türkçeyi özümseyip içselleştirdiğini gözler önüne seriyor. Bu sayede Türkiye’ye ve Türklere, bir yabancının gözünden bakma imkânına sahip oluyoruz.

Ayşe Reisoğlu’nun hafızasından kâğıda dökülenler, Türkiye ve Almanya arasındaki ilişkilere dair çok değerli bilgiler sunuyor. Kitabın sayfalarında ilerledikçe başka başka şehirlere ve ülkelere yolculuk ediyoruz. Ankara ve Avrupa’nın çeşitli şehirleri, yazarın ve eşinin bu şehirlere yolculukları kitabı oldukça çekici kılıyor. 60’lı yıllardan bu yana dünyada olup bitenler, savaşlar ve çeşitli olaylar kitap boyunca bize eşlik ediyor. Bu yönüyle Hatırlıyor Musun?, mutlu bir Türk-Alman evliliğinin öyküsü olmanın yanı sıra son derece gerçekçi bir mikro tarih özelliği de taşıyor.

Hatırlıyor Musun?, okura aşkın hayattaki en kuvvetli duygulardan biri olduğunu gösteriyor. Ayşe Reisoğlu kitabında bu yüce duyguyu edebiyatın gücüyle aktarıyor. Hatırlıyor Musun? ile edebiyat dünyasına merhaba diyen Ayşe Reisoğlu, bir anı kitabından fazlasını yazmış görünüyor.

Ayşe Reisoğlu

Almanya’da doğdu. 1958’de Hamburg’da bir yüksek lisan enstitüsünde İspanyolca eğitimi alırken, o dönem Ankara Hukuk Fakültesi’nde asistan olan Seza Reisoğlu ile tanıştı. Dört yıl sonra, Şubat 1962’de Ankara’da evlendiler. Bu evlilikten iki çocukları, üç torunları oldu. Elli sekiz yıldır Türkiye’de yaşayan yazar bu yıllarla ilgili hatıralarını, evliliğini, ilerleyen yıllarda profesör olan eşinin akademik hayatını, Türkiye’deki yaşamı, kültürü artık Türkleşmiş bir Alman’ın gözünden anlatıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum