Yeni çıkan kitaplar: Diktatörün Gözlükleri

Mürekkep Haber yazarı Murat Erdin'in yeni kitabı " Diktatörün Gözlükleri" Pan Kitap etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Reklam
Yeni çıkan kitaplar: Diktatörün Gözlükleri
30 Mart 2020 - 14:39

Kitabın tanıtım bülteni şöyle:

Kriz sözünün dillerden düşmediği günlerdi.

Üniversitenin üçüncü katındaki küçük sınıfta, dev bir ceviz masanın etrafında toplanmış doktora öğrencileri, iktisat profesörü olan hocalarını dikkatle dinliyordu. Dışarıda bir öğleye doğru güneşi vardı ve pencereden süzülen ışık demeti sınıftaki tozla birleşip bir ışın halini almıştı.

Genç öğrenci toz halindeki ışına bakıyor ve hocasını dinliyordu. “İktisat politikalarının asıl amacı nedir?” diye sordu profesör. Öğrenciler birbirlerine ve önlerindeki notlara baktı. Hoca onlardan yanıt beklediğini isteyen bir kararlılıkla yüzlerine bakmayı sürdürdü.

“Ülkeyi kalkındırmak,” dedi birisi. “Dış ticareti artırmak ve bu yolla refaha ulaşmak,” dedi bir başkası.

Sonunda herkes bir yanıt verdi, genç öğrenci hariç. O bir şairdi. Hocasına baktı ve “Mutluluk,” dedi.

“İktisat politikalarının nihai amacı insanları mutluluğa ulaştırmaktır.”

Doğru yanıt onunkiydi.

* * *

Yazın dünyasındaki isimlerden pek çoğu meslek hayatlarına gazetecilik yaparak başlamışlar, gündemin sığ sularından edebiyatın derin sularına kulaç atmaya başlarken; yıllar sonra yaratacakları karakterlerin, derinlikli yazıların temelini atmışlardır. Özellikle deneme yazarları kendi yazılarını çatarken hayatın getirdiklerinden ve kıyıda köşede kalmış detaylardan yararlanmayı çok severler. Eduardo Galeano'nun Uruguay'da başlayan ve tüm dünyayı saran ayak izlerini takip eden Murat Erdin o yazarlardan biri. Bu onun üçüncü deneme kitabı ve gerçekten olağanüstü detaylardan, olaylardan, insanlardan ve metinlerden oluşuyor. Erdin edebiyatı oluşturan üç yazı türünden (şiir, roman ve deneme) üçüncüsünün hakkını veriyor ve edebiyatımıza bir denemeci olarak göz kırpıyor. Galeano'yu sevenler eminim Murat'ın ona adanmış tarzını da çok sevecekler."

OYA KÜÇÜMEN (Sanatçı)

Murat Erdin

1968 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirdi. Yüksek lisansını aynı üniversitede tamamladı. Yayımlanmış çok sayıda kitabı ve makalesi var. Halen üniversitede ders veriyor, konuşmalar yapıyor ve süreli yayınlara kültür-sanat yazıları yazıyor. Gazeteciler Cemiyeti ve PEN Türkiye üyesi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum