Yeni Bir İş Bulmak İçin 10 İpucu
Reklam

Yeni Bir İş Bulmak İçin 10 İpucu

Kariyerinizi yeniden planlamak ya da farklı alanlarda kendinizi denemek istiyorsanız o zaman planlı bir şekilde hareket etmeli ve adımlarınızı atmadan önce ne yapmanız gerektiği konusunda kararlı olmalısınız. İşte herhangi bir kariyer düzeyinde yeni bir iş bulmak için en iyi ipuçları...

21 Temmuz 2020 - 12:01

Yüksek talep gören bir kariyerde çalışan şanslı birkaç kişiden biri olmadığınız sürece, yeni bir iş bulmak zor ve sinir bozucu bir deneyim olabilir. Kariyerinizi yeniden planlamak ya da farklı alanlarda kendinizi denemek istiyorsanız o zaman planlı bir şekilde hareket etmeli ve adımlarınızı atmadan önce ne yapmanız gerektiği konusunda kararlı olmalısınız. Özellikle ister iş bulma amacında olun isterseniz de işinizi değiştirme çabasında olun fark etmeksizin bazı durumlara hazırlıklı olmalısınız.

İşte herhangi bir kariyer düzeyinde yeni bir iş bulmak için en iyi ipuçları.

1. Ne istediğinizi netleştirin

İş aramaya başlamadan önce, güçlü ve zayıf yönlerinizi ve yapmaktan zevk aldığınız iş türünü düşünmek için zaman ayırın. Kendinizi ne kadar iyi tanırsanız, size daha fazla memnuniyet sağlayan yeni bir iş bulma olasılığınız o kadar artar. Bir işte ne istiyorsun?, ne kadar gelir elde etmek istiyorsun?, işin konumu nasıl olmalı ya da şirket kültüründe neler olmalı? gibi sorulara cevap bulmanız, aynı zamanda iş bulma konusunda da oldukça yardımcı olacaktır. 

2. Hedef şirketlerinizi araştırın

Ne istediğinizi öğrendikten sonra, hangi şirketlere başvurmak istediğinizi öğrenmenin de zamanı geldi demektir. Yeni iş başvurusunda bulunacaksanız ilk olarak mutlaka başvuracağınız şirketi İnternet üzerinden araştırmalısınız. Özellikle buradan elde edeceğiniz bilgiler size, şirketin genel kültürü, personele davranma şekli, çalışma stili, maaş ve bunlar gibi birçok farklı konuları anlamanızda yardımcı olacaktır.

3. CV'nizi her işe göre uyarlayın

CV hazırlama, hala iş aramanın en kritik araçlarından biridir. İş başvurularında genellikle aynı CV kullanılarak farklı iş alanlarında hizmet veren şirketlere başvuru yapılmaktadır. Bu durum bazı şirketler için çeşitli değişikliklerin yapılması fikrini arka planda bıraktığından dolayı işi alma şansınız azalacaktır. Özellikle iş başvurusunda bulunacağınız şirketin önceliklerine göre CV hazırlamanız gerekmektedir. Bu durumda hazırlık aşamasında belirtilecek olan kriterlerin sıralarında da farklılıklar ortaya çıkacağı için şirketin aslında aradığı kriterler daha ön planda görülecektir. Özellikle başvuru yapacağınız şirketin iş tanımını iyi anlayarak onların kullandığı kelime öbekleri üzerinden ilerleme kat edin ve bu kelime öbeklerinden CV'de yer verildiğinden emin olun. Daha fazla bilgi için Cvmaker sitesine gözatın.

4. Online kariyer markanızı oluşturun

Günümüz teknolojisine ayak uydurmayı unutmamalısınız. Özellikle LinkedIn gibi sosyal medya alanlarını çok iyi bir şekilde kullanmalısınız. Bu sayede bazı durumlarda işverenler tarafından teklif geldiğini fark edebilirsiniz. Ne kadar çok farklı alanlarda kariyer markanızı oluşturursanız o kadar fazla işverene ulaşabileceksiniz. Bu durumda şirketleri dolaşmak yerine onların sizi bulmasını sağlayabilirsiniz. 

5. Kişisel ağınızı oluşturun, geliştirin ve kullanın

İş arayanların büyük çoğunluğu için, geniş ve güçlü bir iletişim ağı daha fazla iş fırsatı sağlar. Kişisel blog olarak da kullanabileceğiniz bir ağınızın olması, iş verenlerin size daha kolay ulaşmasını sağlayacaktır. Ayrıca bu tür bir kişisel ağa sahip olmanız diğer adaylardan ayıran bir özellik olduğundan, tercih edilmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca kendinizi, görüşlerinizi ve geleceğe dair fikirlerinizi bu kişisel ağda daha rahat ifade edebileceğiniz için aynı zamanda daha fazla iş fırsatı ile karşılaşmış olacaksınız.

6. Kendinizi çevrimiçi uygulamalarla sınırlamayın

Birçok şirket, kendi İnternet sitesinde online başvuru sistemini kullanabilmektedir. Bu alanlardan mutlaka başvurularınızı gönderin fakat sadece bununla yetinmeyin. Mutlaka şirketle doğrudan iletişime geçerek CV'nizi bu yerlere elden vermeye gayret edin. Genellikle çoğu online başvuru alanları, ilgili pozisyonlara personel alınmasına rağmen uzun süre aktif olabilecektir. Bundan dolayı siz başvurunuzu yaptığınız sırada o pozisyona gerekli olan personel çoktan alınmış olabilir.

7. İşle ilgili günlük birkaç hedefi tamamlamayı deneyin

Yeni bir iş bulmak, çok zaman ve çaba gerektirir. Uzun süren iş aramalarında, cesaretinizi kırmak ve dikkatinizin dağıtması kolaydır, ancak günlük hedeflere ulaşmaya odaklanarak kendini motive edebilir ve aynı zamanda başarı için bir temel oluşturabilirsin.

8. Kendinize karşı nazik olun

İş aramak stresli olabilir. Bu nedenle, meditasyon yapmak, egzersiz yapmak, film izlemek ya da gevşemenize yardımcı olan herhangi bir şey yapmak için biraz zaman ayırın. İyi bir destek ağı oluşturun. Sürecin daha az ağrılı olmasına yardımcı olmak için insanların beyin fırtınası yapmasını veya hayal kırıklıklarınızı gidermesini sağlayın.

9. Becerilerinizi gösteren örnekler ve hikayeler geliştirin

Bu, yeni iş bulmak için ana ipuçlarından biridir. İnsanlar hikayeleri hatırlar, bu nedenle hedefiniz, ağ toplantılarında veya iş görüşmelerinizde kullanabileceğiniz becerilerinizi, başarılarınızı ve işinize olan tutkunuzu açıkça gösteren bir dizi röportaj hikayesi geliştirmek olmalıdır. Unutulmaz olun! Hikayeleri kullanmak, kendiniz hakkında daha rahat konuşmanıza yardımcı olabilir.

10. CV'nizi Çok Dikkatli Hazırlayın

İş başvurularının en temel kriterlerinden birisi CV hazırlamaktır. İyi bir şekilde ve hatasız bir biçimde CV oluşturmanız çok önemlidir. Bunun için mutlaka profesyonel bir destek almanızı tavsiye ediyoruz. Bu alanda en iyi hizmeti alabileceğiniz CV maker platformunu rahatlıkla kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Türk dünyası hikâye yarışmasından haberdar mıyız?
Türk dünyası hikâye yarışmasından haberdar mıyız?
Ben Affleck, Batman rolünü çocukları için kabul ettiğini açıkladı
Ben Affleck, Batman rolünü çocukları için kabul ettiğini...