Yalın ve gerçek bir aşk hikayesi: Normal People
Reklam

Yalın ve gerçek bir aşk hikayesi: Normal People

Türk Dil Kurumu “normal” kelimesini “kurala uygun, alışılagelen, olağan, düzgülü, aşırılığı olmayan, uygun” gibi kelimelerle tanımlıyor. Peki, bu durumda kim normaldir? Kim, kime göre daha normaldir? Normalliğin sınırlarını kim belirlemektedir?

27 Şubat 2021 - 19:38

Yusuf Çifci yazdı

“Onunlayken davranışım, benim normal karakterim. Belki de tuhaf biriyimdir."

2020 yılında gösterime giren ve oldukça ses getiren BBC ile Hulu ortak yapımı Normal People dizisi, bir çiftin ilişkilerinin lise döneminden başlayarak üniversite son sınıfa kadar geçen süreçte “normal” bir ilişkiye evrilmesini konu ediniyor.

Dizi aslında bir kitap uyarlaması. Son dönemde yazdığı kitaplarla uluslarası çapta dikkat çeken Sally Rooney’nin yine Normal People adıyla yayımladığı romanından uyarlanan dizi, romantik bir gençlik dizisi olarak karşımıza çıkıyor. Sally Rooney sadece romanın yazarı değil aynı zamanda dizinin de senarist koltuğunda. Bu arada Normal People romanının Man Booker Ödülü dâhil pek çok ödüle göz kırptığını daha yazının başında belirtmiş olalım. Yine Sally Rooney’in iki romanının da Türkçeye çevrildiği de notlarımız arasında bulunsun.

Toplam on iki bölümlük dizinin ilk altı bölümünün yönetmeni olarak 2015 yapımı “Room” isimli filmi ile dört dalda Oscar adaylığı bulunan Lenny Abrahamson’ı görüyoruz. Altı bölümden sonra ise Doctor Who dizisinin bir bölümünü de yönetmiş olan Hettie Macdonald yönetmen koltuğuna geçiyor.

Yalın ve Gerçek Bir Hikâye

Dizinin iki ana karakteri dışında diğer oyuncuların neredeyse asıl konuya bir etkisi bulunmuyor. Her bölümü 20 ile 30 dakika arasında değişen dizide ana karakter olarak Marianne ve Connell karşımıza çıkıyor. Marianne, lise yıllarında oldukça soğuk, insanları pek sevmeyen, bunun yanında okuldaki diğer öğrencilerin onu kibirli olarak bildiği genç bir kızdır. Connell ise Marianne’nin aksine daha sosyal, sporcu kişiliği ön plana çıkan ve derslerinde oldukça başarılıdır. Marianne ve Connell’ın ortak özelliği ikisinin de yaş gruplarına göre oldukça zeki olmaları ve kendi yaş grubunun “normal” olarak değerlendirdiği birçok davranışı yapmamalarıdır.

Mesela Marianne ve Connell arasında şöyle bir konuşma geçer:

Marianne: Arkadaşların bu kadar okuduğunu (kitap) biliyor mu?
Connell: Hayır, tüm bu şeylerle ilgilenmezlerdi.
Marianne: Yani etraflarındaki dünyayla ilgili değiller demek istiyorsun
.

İşte bu benzerlik uzun bir süreç içerisinde Marianne ve Connell’ın birbirlerine karşı yalın ve bir o kadar da tutkulu bir aşkla birbirlerine bağlanmalarına neden olacaktır. Tabii, her ne kadar bu aşkın temelleri lise döneminde atılmış olsa da olaylar sadece lise dönemiyle sınırlı değil. Bu aşk hikâyesi, üniversite dönemine her iki bireyin kendilerini tanıdıkları ve hatta bu ilişkinin bu bireyleri dönüştürdüğü üniversite son sınıfa kadar uzanıyor.

Bu arada her kadar ön planda bu aşk hikayesini seyretsek de arka plandaki muhteşem İrlanda doğası insanı büyülüyor.

Yetenekli İki Genç Oyuncu

Dizide Marianne rolünü Daisy Edgar-Jones canlandırırken Connell rolünde ise Paul Mescal’i görüyoruz. Her iki oyuncunun da oldukça yetenekli olduğunu ve oyunculuk konusunda çok da geçmişleri olmamasına rağmen rollerinin hakkını fazlasıyla verdiklerini belirtelim. Her iki oyuncunun da birbirlerini tamamlaması hem hikâyenin inandırıcılığını artırıyor hem de dizinin yer yer duygusallaşan bölümleri ile izleyiciye duygu dolu anlar yaşatıyor. Dizide oldukça yerinde kullanılan müzik de bu iki başarılı oyuncunun başarısını artırıyor.

Normal People İkinci Sezon Ne Zaman?

Her ne kadar dizinin sıkı takipçileri “Normal People’ın ikinci sezonu ne zaman?” gibi bir arayışa girmiş olsa da maalesef ki dizi tek sezon olarak kurgulanmış. Tabii, 12. Bölümün ucu oldukça açık bir yerde bitmiş olması seyirci için bir umut kapısı aralamış durumda. Fakat resmi açıklamalar bu beklentiyi boşa çıkarıyor.

Dizinin ilk altı bölümünün yönetmeni Lenny Abrahamson, geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapmış ve Normal People dizisinin ikinci sezonu gelse bile ancak yıllar sonra çekilebileceğini, kahramanların fiziksel olarak değişim geçirmeleri gerektiğini ve bu haliyle Before Sunrise benzeri bir iş olabileceğini söylemişti. Tabii, açıklamalarının resmi bir açıklama olmadığını sadece bunun bir temenniden ibaret olduğunu da belirtmişti.

Kaynak: murekkephaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Jeffrey Dean Morgan'ın eşinin ardından oğlu da The Walking Dead'de
Jeffrey Dean Morgan'ın eşinin ardından oğlu da The Walking...
Brezilya'da yeni İsa heykeli inşa ediliyor
Brezilya'da yeni İsa heykeli inşa ediliyor