Reklam
Reklam
Bugün

Arda Erel: Klişelerle düşünen bir toplumda yaşıyoruz

12 Ağustos 2021 - 13:54
TAKİP ETTAKİP ET

Mürekkep Haber Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Çifci'nin hazırlayıp sunduğu Mürekkep Söyleşiler her hafta birbirinden önemli sanatçıları ağırlamaya devam ediyor. 

Mürekkep Söyleşiler'in bu haftaki bölümünde Yusuf Çifci, altıncı kitabı geçtiğimiz günlerde raflardaki yerini alan yazar Arda Erel'i ağırladı. Arda Erel'in son kitabı "Konuşamadığımız Ne Varsa" İnkılap Kitabevi etiketi ile okuyucu ile buşuştu. Erel'in 6. kitabı olan "Konuşamadığımız Ne Varsa", toplumda tabu olarak varlığını koruyan pek çok meseleye odaklanıyor. Mürekkep Söyleşiler'de bu hafta yazar Arda Erel ile son kitabı "Konuşamadığımız Ne Varsa"yı konuştuk.

Kitabın tanıtım bülteni şöyle:

Mesafeli durduğumuz konular, sadece ideolojileri, fikirleri, yaşantıları içermiyor; neye mesafeliysek, o mesafelerin bedensel sembolü olarak gördüğümüz insanlardan da uzak duruyoruz. Oysa hepimizin bir arada yaşamak gibi bir sorumluluğu var ve bu sorumluluk sadece bize benzeyene, bizimle aynı fikirde, aynı dinde, aynı cinsiyette, aynı sınıfta, aynı kültürde olana karşı değil; bize hiç benzemeyene karşı da bir sorumluluktur. Herkesin herkesi kendisine benzetmeye çalışarak sadece benzerleriyle yakın bağ kurduğu bir toplumda, farklı olanlar tehdit olarak algılanabilir. Ama tanışıklığın çok olduğu bir toplumda, kimlikler ötekileştirilmeden, huzurla ve birlikle yaşamak mümkündür. O hâlde bugün, tam da şimdi, sorular sormaya, konuşmadıklarımızı konuşmaya başlamalıyız...” Arda Erel, toplumu var eden dille ve hem ayrıştırmayı hem de birleştirmeyi başarabilen kelimelerle zamanın kaydını tutuyor. Aşk ve toplum üzerine yazdığı denemelerle tüm okurlarını konuşmaya, duvarları yıkarak aynı gökyüzünün altında buluşmaya davet ediyor...

Arda Erel Kimdir?

Arda Erel, 1995 tarihinde İstanbul’da doğdu. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden mezun oldu. Psikoloji, toplumbilim ve felsefeyle ilgilenen Erel’in sırasıyla Senin İçin (2016), Arayış (2017), Kendine İyi Bak (2018), ilk psikolojik romanı Sarsıntı (2019), ikinci romanı Yüz Yüze (2020) yayımlandı. Yazarın eserleri hem Türkiye’de hem de Avrupa’da çok satanlar listelerine girdi. Arda Erel, Galatasaray Üniversitesi’nde, sosyoloji alanında yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.

Ofelya Keskindemir
1 ay önce

Eleştrilmeyi bile hak etmeyen, toplumun klişe aşkını sömürerek ünlü olmuş birisinin günah çıkartması...