Bugün

Ankara'da Carmina Burana rüzgârı esti

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Devlet Çoksesli Korosu’nun sezon açılış konseri olarak sahneye koyduğu Alman besteci Carl Orff’un ölümsüz kantatı Carmina Burana’ya Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında Ankaralılar yoğun ilgi gösterdi. 

02 Ekim 2022 - 12:40
Güncelleme: 02 Ekim 2022 - 12:41
TAKİP ETTAKİP ET
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Mısır piramitlerinin içine girdik
Mısır piramitlerinin içine girdik

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Başkent Kültür Yolu Festivali’nde dün akşam (1 Ekim 2022, Cumartesi) Carmina Burana rüzgârı esti.   Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Devlet Çoksesli Korosu’nun sezon açılış konseri olarak sahneye koyduğu Alman besteci Carl Orff’un ölümsüz kantatı Carmina Burana’ya Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında Ankaralılar yoğun ilgi gösterdi. 

CSO Ada Ankara’da gerçekleşen Carmina Burana konserinde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nı şef Cemi’i Can Deliorman, Devlet Çoksesli Korosu’nu şef Burak Onur Erdem, Devlet Çoksesli Çocuk Korosu’nu ise şef Mine Özalp yönetti. Solistler Görkem Ezgi Yıldırım, Kaan Buldular ve Kevork Tavityan ise Carl Orff tarafından Münih yakınlarındaki bir manastırda bulunan 200 kadar şiir ve şarkıdan esinlenerek oluşturduğu ve aralarında ‘O Fortuna’nın da bulunduğu eserleri seslendirdi. 

Festival boyunca Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, farklı ülkelerden misafir ettiği konuk şeflerle 3 özel konserlerle klasik müzikseverlerle buluşmaya devam edecek. 4 Ekim’de Türkiye – Japonya Dostluk Konseri şerefine; Ertuğrul Fırkateyni Mürettebatına ithafen şef Seiji Mukaiyama ve Etsuya Kitani CSO’yu yönetecek.  14 Ekim’de Şef Victor Aviat yönetimindeki orkestra; Liszt Ödülü sahibi piyanist Nino Gvetadze ile Chopin ve C. Franck’in başyapıtlarından oluşan bir seçkiyi icra edecek. 21 Ekim’de ise Vladimir Ponkin’in konuk şefliğinde ve Kobe Flüt Yarışması’nda birinci seçilen solist Helene Boulegue, Birleşmiş Milletler’in  kuruluş yıl dönümü için hazırlanan romantik eserlerden oluşan bir programla CSO Ada Ankara’da sahne alacak.

Öte yandan Başkent Kültür Yolu Festivali’nin ilk gününde Büyük Tiyatro’da ise Tosca operası izleyenleri büyülerken, Küçük Tiyatro ise Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahneye koyulan Albert Einstein’ın hayat hikayesinin anlatıldığı ‘İzafiyet” oyununu ağırladı. Türkiye’nin en çok bilinen, izlenen ve sevilen müzikallerinden Hisseli Harikalar Kumpanyası da festival kapsamında Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nde izleyicileri ile buluştu.