Uzun Zaman Önce, 6 şehirde gösterime girdi
Reklam

Uzun Zaman Önce, 6 şehirde gösterime girdi

Cihan Sağlam’ın yazıp yönettiği “Uzun Zaman Önce”, 11 Eylül Cuma günü 6 şehirde gösterime girdi. En son, 31. Ankara Film Festivali’nde En İyi İlk Film, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Özgün Müzik dallarında ödüller kazanan “Uzun Zaman Önce”, ‘vicdan’ temasından yola çıkarak bir masumiyeti kaybediş hikâyesi anlatıyor.

14 Eylül 2020 - 13:55

Cihan Sağlam’ın ilk uzun filmi de olan Uzun Zaman Önce”, 11 Eylül Cuma günü 6 şehirde gösterime girdi. Başka Sinema dağıtımıyla İstanbul’da 11 farklı salonda seyirciyle buluşan Uzun Zaman Önce”; Ankara’da Cinemaximum Armada, İzmir’de Alsancak Karaca, Bursa’da Cinemaximum Podyum Park, Diyarbakır’da Cinemaximum Forum ve Samsun’da Cinemaximum Piazza sinemalarında da izlenebiliyor.

Her festivalden oyuncularına ödüller

Cihan Sağlam’ın yazdığı, yönettiği ve kurguladığı film; geçtiğimiz hafta 31. Ankara Film Festivali’nde ulusal uzun film dalında yarışmış ve Yeşim Ustaoğlu başkanlığındaki jüri tarafından, Erkek egemen dünyanın yozlaşmış iktidar ilişkileri içinde insanın kendisi gibi olabilme halinin elinden alınmışlığını ve sevebilmenin imkânsızlığını güçlü karakterler ve tutarlı atmosferle anlatabildiği” gerekçesiyle Mahmut Tali Öngören En İyi İlk Film Ödülü’ne değer görülmüştü. Aynı festivalden Serdar Orçin’in en iyi erkek oyuncu, Uygur Yiğit’in de en iyi özgün müzik ödüllerini aldığı film; Ocak ayında da uluslararası prömiyerini yaptığı Dublin’deki Silk Road Film Festivali’nde Onur Dikmen’e En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü getirmişti. Filmin geçen yıl Ekim ayında başlayan festival yolculuğunda ayrıca; Adana Altın Koza Film Festivali’nden Serdar Orçin’e En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, Boğaziçi Film Festivali’nden de Nihan Okutucu Dengiz’e En İyi Kadın Oyuncu dallarında ödülleri bulunuyor.

Masumiyeti kaybediş hikâyesi

Cenk Özçelik ve Cihan Sağlam’ın yapımcılığında gerçekleşen Uzun Zaman Önce”, doğup büyüdükleri Anadolu kasabasında, taş ocağı sahibi otoriter babalarının gölgesinde yaşayan iki kardeşi ve suç ortağı oldukları cinayetin ardından yaşananları konu alıyor.

Suç ve kefaretin köklerini, baba ve oğul ilişkisinin çıkmazlarını, kadın ve erkek ilişkilerinin sevgisiz tarihini aile kurumunun içinden anlamaya çalışan ve ‘vicdan’ temasından yola çıkarak bir masumiyeti kaybediş hikâyesini anlatan filmde, Onur Dikmen, Serdar Orçin, Nihan Okutucu Dengiz, Reha Özcan, Ümit Çırak, Esra Bezen Bilgin, Zeynep Kaçar, Sevinç Erbulak ve Murat Garipağaoğlu rol alıyor.

Ortak yapımcılığını Cavit Çetin Güner ve Armağan Lale’nin yaptığı Uzun Zaman Önce”nin görüntü yönetmenliğini Deniz Pişkin, sanat yönetmenliği de Ufuk Özek üstlendi. Filmin Ankara’dan ödüllü müziklerinde ise; “Malafa”, “Punk Rock”, “Süpernova” gibi unutulmaz DOT oyunlarının yanı sıra, “Orman” ve “Daha” gibi Onur Saylak ve Hakan Günday projelerine yaptığı müziklerle de tanıdığımız Uygur Yiğit’in imzası bulunuyor.

Tiyatrodan sinemaya

1985’te İstanbul’da dünya gelen Cihan Sağlam, Beykent Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Oyunculuk ve Sinema TV bölümlerinde çift ana dal yaparak 2011 yılında mezun oldu. İstanbul Asmalımescit’te kurduğu sanat kolektifi The Club ile tiyatro kariyerini sürdüren Sağlam, 2012’de Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde Genç Yetenek seçildiği Kuş Kafesi, sinema ve tiyatro deneyimini aynı gösteriye sığdıran mobil projeleri Turist ve Domino” başta olmak üzere, Aşk Şarkısı”, Neverland ve Retro” gibi ses getiren birçok tiyatro oyununu yazdı ve yönetti. 2014’te çektiği ve bir lise öğrencisinin hayatı ekseninde aile kurumunu sorguladığı ilk kısa filmi Kor”, Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülleri’ne aday oldu ve Los Angeles Türk Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü aldı. Çekimleri Afrika’da gerçekleşen ve Engin Altan Düzyatan’ın sunduğu 10 bölümlük Sen de Tanık Ol” (2018) adlı belgesel serisini yazıp yönetti. Beykent Üniversitesi’nin Sinema ve Televizyon Bölümü’nde doktora programına devam eden Sağlam, yazıp yönettiği ve ayrıca kurgusunu ve yapımcılığını üstlendiği ilk sinema projesi Uzun Zaman Önce”yi 2019 yılında tamamladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Afrikalı kadın yönetmenlerin gözünden Asla Yalnız seçkisi
Afrikalı kadın yönetmenlerin gözünden Asla Yalnız seçkisi
Buket Uzuner: Hayatta tek mucize, iyi bir öğretmene rastlamaktır
Buket Uzuner: Hayatta tek mucize, iyi bir öğretmene rastlamaktır