Türkiye’nin en güneyinde modern bir müze: Mersin Arkeoloji...
Reklam

Türkiye'nin en güneyinde modern bir müze: Mersin Arkeoloji Müzesi

Müze, daha önce Mersin Halkevi binasındayken 2017 yılından itibaren bu bina yeterli gelmiyor ve müze şimdiki modern Mersin Arkeoloji Müzesi binasında faaliyetlerine başlıyor. Müzenin açılışı dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı tarafından yapılıyor.

21 Mart 2021 - 20:25 - Güncelleme: 21 Mart 2021 - 20:41

Yusuf Çifci yazdı

Mersin seyahatimdeki notlarımı yazıya geçirmeye devam ediyorum. Daha önceki yazılarda da dile getirdiğim gibi Mersin hem kültürel hem de doğal miras olarak ülkemizin adeta bir cenneti. Toplam yedi yazı sürecek serinin bu yazısında Mersin Arkeoloji Müzesi’ni ele alacağım. Mersin Arkeoloji Müzesi, müze binası ve ziyaretçi konforu açısından oldukça modern bir müze. Türkiye’nin neredeyse bütün müzelerini gezmiş biri olarak daha yazının en başında bu modernliğin beni etkilediğini belirtmeliyim. Tabii, içerisindeki eserler çok değerli olsa da müze binası kadar etkileyici değil. Umuyorum ki depolarda bekleyen eserler müzeye eklenerek çok daha zengin bir müze haline gelir.

Mersin Arkeoloji Müzesi

Mersin Arkeoloji Müzesi, Mersin’in Yenişehir merkez ilçesinde, Adnan Menderes Bulvarı üzerinde oldukça merkezi bir konumda yer alıyor. Müze, daha önce Mersin Halkevi binasındayken 2017 yılından itibaren bu bina yeterli gelmiyor ve müze şimdiki modern Mersin Arkeoloji Müzesi binasında faaliyetlerine başlıyor. Müzenin açılışı dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı tarafından yapılıyor.

Peki, müzede ziyaretçileri nasıl bir süreç ve neler bekliyor?

Müze bahçesi, pek müzede örnekleri olduğu üzere bazı taş eserlerin sergilenmesine ayrılmış durumda. Ziyaretçiler bahçede bulunan çeşitli dönemlere ait taş sütunları görerek ziyaretlerine başlayabilirler.

Müzekart yahut bilet alarak müzenin içine girdiğinizde sizi uzun bir tünel karşılıyor. Bu tünel için bir nevi ‘zaman tüneli’ demek mümkün. Çünkü tünel boyunca Bakır çağı, Tunç Çağı, Demir Çağı, Roma –Bizans dönemleri, Selçuklu dönemi, Osmanlı dönemi ve Türkiye Cumhuriyeti dönemine ait bilgiler bu tünelin duvarlarında yer alıyor. Vaktiniz varsa buradaki özet bilgileri kronolojik sıraya göre okuyabilir ve mini bir zaman yolculuğuna çıkabilirsiniz. Bu arada Instagram’dan fotoğraf paylaşmayı sevenler için de harika bir nokta olduğunu belirtmeliyim.

Müze binası toplam iki kattan oluşuyor.

Müzenin alt katına az önce belirttiğim zaman tünelinden geçerek ulaşabiliyorsunuz. Bu katta Kilikya bölgesinin tarihi ve coğrafi konumunu anlatan tanıtım bilgi levhaları ve fosillerin bulunduğu vitrin ve Neolitik dönemde bir gün doğumunun canlandırması mevcut. Ayrıca, Kalkolitik ve Tunç Çağı’na ait eserler de yine müzenin bu katında sergileniyor.

Müzenin alt katında mutlaka görülmesi gereken bölümlerden bir tanesi de interaktif olarak zeytinyağı yapımının anlatıldığı bölüm. Bu bölümde teknolojinin de imkânlarından yararlanılarak interaktif olarak Antik dönemde zeytinyağının yapım aşamaları detaylı bir şekilde anlatılıyor.

Birinci katı tamamlayıp merdivenleri kullanarak müzenin üst katına geçiyoruz. Bu katta ise, Mersin’in tarihinde önemli yer tutan  ve M.Ö. 7000 yıllarına tarihlenen Yumuktepe Höyüğü eserleri, Soli Antik Kenti’nden çıkarılan eserler ile Ayaş Elausse Sebaste kazısından gelen eserler ziyaretçiler tarafından görülmeyi bekliyor.

Mersin Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri

Mersin Arkeoloji Müzesi’nde Kültür ve Turizm Bakanlığının belirlemiş olduğu müze ve ören yerleri ziyaret saatleri geçerli.

Yani, yaz dönemi 09.00 – 19.00; kış dönemi ise 09.00 – 16.00 müzeyi ziyaret etmek mümkün.

Biz 15.00’te gitmiştik ve bilet satışından tutun da güvenliğine kadar bütün personel belli ki çıkış saatlerinin uzamasından korkup defalarca bizi uyarmışlardı. Hatta iyi bir şirin olup bize karşı homurdanışlarını bile işitmiştik.

Mersin Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti

Mersin Arkeoloji Müzesi’nde Kültür ve Turizm Bakanlığının müze ve ören yerlerine aitler bilet kuralları geçerli. Yani Müzekart’ınız varsa ücretsiz olarak gezebiliyorsunuz. Eğer ki Müzekart mevcut değilse gişeden 10 TL karşılığında bilet alabiliyorsunuz.

Mersin Arkeoloji Müzesi notlarım böyleydi. Sizin de ekleyeceğiniz bir şey olursa yorum bölümüne yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: murekkephaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Jeffrey Dean Morgan'ın eşinin ardından oğlu da The Walking Dead'de
Jeffrey Dean Morgan'ın eşinin ardından oğlu da The Walking...
Brezilya'da yeni İsa heykeli inşa ediliyor
Brezilya'da yeni İsa heykeli inşa ediliyor