Soğuk kış gecelerinde içinizi ısıtacak bir dizi: Anne With An E
Reklam

Soğuk kış gecelerinde içinizi ısıtacak bir dizi: Anne With An E

Her ne kadar Anne karakterini dizi ile tanısak da aslında Anne With An E bir kitap uyarlaması. Dizi, ünlü Kanadalı yazar Lucy Maud Montgomery tarafından kaleme alınan Anne Green of Green Gables kitabından uyarlama.

27 Aralık 2020 - 23:16

Yusuf Çifci yazdı

"Sürekli bir mutluluk arayışındayız. Her an her dakika mutlu olmayı beklemek hiç mantıklı değil. Neşeyi ancak üzüntüyü öğrendiğinde anlarsın. En yüksek doruklarda gezinen bizler, bazen en derin kuyulara da düşebiliriz. Bir denge var. Güzelliği de burada."

Yukarıdaki cümleler Netflix yapımı Anne With An E dizisinden alıntı. İlk olarak 2017 yılında Kanada televizyonu CBC Television’da gösterime giren Anne With An E, pek çok popüler dizi örneğinden alışık olduğumuz üzere ikinci sezondan itibaren Netflix saflarına katıldı. Anne With An E’nin yolculuğu 2019 yılında 3. sezonun 10. bölümü ile kalplerde buruk bir mutluluk bırakarak sona erdi.

Her ne kadar Anne karakterini dizi ile tanısak da aslında Anne With An E bir kitap uyarlaması. Dizi, ünlü Kanadalı yazar Lucy Maud Montgomery tarafından kaleme alınan Anne Green of Green Gables kitabından uyarlama. Bu arada, Lucy Maud Montgomery’nin Anne karakteri ile ilgili pek çok kitabı bulunuyor. Serinin ilk kitabı Yeşilin Kızı Anne adıyla 1908’de yayınlanmaya başladı ve yazara haklı bir ün getirdi. Ayrıca hatırlayan var mı bilmiyorum ama Türk izleyiciler olarak diziyi ilk izleyişimiz de değil. Dizi, 1994-95 yılları arasında Kanal D’de Çiftlik Kızı Anne adıyla, He-Man’den sonra yayınlanıyordu, çizgi film olarak da yayınlandı.  

Geçelim diziye;

Anne; mavi gözleri, kızıl saçları, suratında çilleri ile sıska bir kızdır. Güzeller güzeli Anne’nin bu görünüşü dönemin Kanada’sı için pek de makul değildir. Hele kızıl saçlar… O dönemde bu kızıl saçlara günlük hayatta pek de rastlanılmamaktadır. Yaşadığı yetimhanede yaşanan bir karışıklık sonucu, kendini Green Gables kasabasında oldukça yaşlı ve hiç evlenmemiş Cuthbert kardeşlerin yanında bulan Anne, nihayet sıcak bir yuvaya kavuşur. Bütün hikâye de de bundan sonra başlar.

Bir Gün Prenses Cordelia Dünyanın En Güzel Krallığına Ulaşır

Green Gables çitfliğini de içerisinde barındıran Avonlea, insanların barış içerisinde yaşadığı, adeta bu dünyaya ait olmayan, yemyeşil ve rüya gibi bir kasabadır. Fakat Avonlea halkının bir sorunu vardır o da farklılıklar. Kendilerinden farklı olana bu kasabanın tahammülü yoktur. Anne de hem tuhaf (!) görüntüsü hem de yetim olması bakımından ilk başlarda kasaba halkına kendini kabul ettirmekte oldukça zorlanır, fakat Anne gibi asla pes etmeyen ve hayal gücüne sığınan biri için bu pek de zor olmaz. Dizi boyunca Anne’in bu kasabada zekâsı ve eşsiz hayal gücüyle olayların üstesinden gelmesine şahit oluruz. Bu uğurda Anne’nin en büyük yardımcısı hayali karakteri Prenses Cordelia’dır.

Sinemada Edebiyat Sevmek

Anne With An E pek çok kitap uyarlaması dizi ya da filmde görebileceğimiz üzere oldukça edebi repliklerle kurulu bir dizi. Zaten dizinin ana karakteri Anne, tam bir kitap kurdudur. Ayrıca 'Kalbim yitip giden umutların mükemmel mezarlığı' diyen Charlotte Bronte hayranıdır. Dizi boyunca kitaplara tutkusuna pek çok defa şahit oluruz. Hatta yetimhanenin kötü şartları ve akran zorbalığının oldukça tavan yaptığı bir dönemde bile kitaplara sığınır ve Prenses Codelia ile hayali yolculuklara çıkar. Dizi bu yönüyle baktığımızda hem dizi izleme hem de roman okuma kavramlarını bir arada sunuyor.

İyi Oyunculuk, Tablo Gibi Kareler

Dizi, 1800’lü yılların sonunda geçiyor. Oyuncuların çoğu çocuk denecek yaşta olmasına rağmen istisnasız bütün oyuncular son derece iyi bir oyunculuk performansı sergiliyor. Dizide Anne karakterini Amybeth McNulty canlandırıken, Geraldine James Marilla Cuthbert, R.H. Thomson ise Matthew Cuthbert rölüyle karşımıza çıkıyor. Her karesinin adeta bir tablodan alınmışçasına büyülü olduğu görüntülerle oyuncuların üstün yetenekleri birleşiyor ve gerçek dünyaya dönmek istemiyorsunuz.  Avonlea, Green Gables ve Charlottetown’a kuş olup uçmak istiyorsunuz.

Sosyal Mesaj Kaygısı İhmal Edilmemiş

Netflix yapımlarından alışık olduğumuz sosyal mesaj verme kaygısı Anne With An E dizisinde de ihmal edilmemiş. Dizide siyahi sorunları, eşcinsellik, akran zorbalığı, ifade özgürlüğü, insan hakları gibi pek çok mesele ya gönderme yoluyla ya da doğrudan ele alınıyor.

Anne With An E Dördüncü Sezon Gelecek Mi?

Yazının başında da ifade ettiğim gibi dizi, 3. sezonu ile veda etti, fakat dizinin hayranları buna pek de sevinmedi. Dördüncü sezon ile diziye devam edilmesini arzulayan dizi hayranları Change.org’da bir de uluslarası kampanya başlatmış durumda. Bu yazıyı yazarken kampanyaya çoktan 1 milyon 500 bin civarında imza atılmıştı.

Dizinin dördüncü sezonu gelir mi bilinmez ama biz yazımızı Anne With An E dizisinden güzel bir replikle sonlandıralım:

"Acılar denizdeki dalgalar gibi üstüme geldiğinde, bana şunu öğrettin; her şey yolunda, ruhuma göre her şey iyi.”

 

Kaynak: murekkephaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Blood Origin, The Witcher'in öncesini anlatacak
Blood Origin, The Witcher'in öncesini anlatacak
İlker Kaleli BBC'nin The Serpent dizisine damga vurdu
İlker Kaleli BBC'nin The Serpent dizisine damga vurdu