Sizin milyon dolarlık afişiniz hangisi?
Reklam

Sizin milyon dolarlık afişiniz hangisi?

Yönetmen Fatih Yürür ve yapımcı Hakan Tunga Kalkan, birlikte hayata geçirdikleri bir önceki belgeselleri “Altın Fırçalı Adam” sonrasında yeniden bir kültürel arkeoloji yolculuğuna çıkıyorlar.

16 Şubat 2021 - 12:03

En son hangi filmi, sırf afişinin cazibesine kapıldığınız için izleme gereği duydunuz? Fragmanların ve televizyon reklamlarının olmadığı bir dönemde, afiş hem bir filmin yapım sürecinde anahtar rol oynuyordu hem de izleyici cezbeden en önemli görsel unsur olma görevini üstleniyordu. Bu sebepledir ki, sinemanın altın yıllarında, pek çok afiş, filmlerin bile bir adım önüne geçmiştir.

Yönetmen Fatih Yürür ve yapımcı Hakan Tunga Kalkan, birlikte hayata geçirdikleri bir önceki belgeselleri “Altın Fırçalı Adam” sonrasında yeniden bir kültürel arkeoloji yolculuğuna çıkıyorlar. Türkiye’de afiş kültürünün geçmişine ve muhtemel geleceğine dair samimi bir yolculuk bu.

İkili, aslında “Türkiye sınırları içerisinde satılmış en pahalı afişin” izini sürmek için yola çıksa da, hemen hemen 2 yıl süren bu yolculuğun ardından, geriye oldukça zengin bir bellek panoraması çıkarmayı başarıyor. Hiç bir ödenek ya da fongogo dışında yapım  desteği almadan, tamamen gerilla geleneğine sadık bir biçimde tamamlanan belgesel, seyir zevklerimizi belirleme konusunda en büyük etkiye sahip olan afişlerin, bir kültür üzerindeki hakimiyetini bizlere bir kere daha hatırlatmayı hedefliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Refik Anadol: Hatıralarımıza ve rüyalarımıza odaklanmaya çalışıyorum
Refik Anadol: Hatıralarımıza ve rüyalarımıza odaklanmaya...
Rahmi M. Koç Müzesi yeniden açıldı
Rahmi M. Koç Müzesi yeniden açıldı