Sıra dışı bir iş görüşmesi: Metot

Katalan yazar Jordi Galceran tarafından kaleme alınan ve orijinal adı Grönholm Metodu olan; Gain Premium imzalı mini dizi Metot, sıra dışı bir iş görüşmesine odaklanıyor.

Reklam
Sıra dışı bir iş görüşmesi: Metot
27 Nisan 2021 - 11:24

Yusuf Çifci yazdı

İyi bir pozisyonda, oldukça dolgun bir maaşla bir işe alınmak üzeresiniz fakat son bir mülakat kalmıştır. Bugüne kadar girmiş olduğunuz üç mülakatta başarılı olmuşsunuz ve tek yapmanız gereken bu son mülakatın da üstesinden gelmek. Sadece bir basamak! Peki, çok köklü uluslararası bir firmada yöneticilik pozisyonunda işe alınmak için neleri göze alırsınız? Yalan söylemek mesela… Bu çok sıradan, bunu hepimiz yaparız. Rakiplerinizi elemek için her yolu mübah saymak? Belki. Peki, ya anneniz ölse bile o mülakatı terk etmemek? Galiba, bu biraz fazla oldu.

Katalan yazar Jordi Galceran tarafından kaleme alınan ve orijinal adı Grönholm Metodu olan; Gain Premium imzalı mini dizi Metot, sıra dışı bir iş görüşmesine odaklanıyor. Bundan önce üç mülakata daha giren dört aday, son mülakata da çağrılmıştır. Toplu mülakat olduğu daha önceden adaylara duyurulmuş ve adaylar da bu bilgiden başka bir şey bilmemektedir. Bu dört aday arasından yalnızca bir kişi aranılan pozisyon için seçilecektir. Bunun yanında bu uluslararası şirket, bu son mülakatı pek de alışık olmadığımız şekilde, farklı bir ‘metot’ ile uygulamaktadır. Adaylar bir odaya toplanır ve bundan sonrasının ne olacağını merakla beklemeye başlar. Tam o sırada oda içerisinde kapak açılır ve o kapağın içerisinden komutlar gelmeye başlar. Komutlardan ilki şu şekildedir: Aslında içlerinden bir tanesi aday değil bizzat o şirket bünyesinde çalışmaktadır. Adaylar her gelen komut ile aslında kendileriyle yüzleşirken bir yandan da kendilerinden uzaklaşmaya başlar. Finaldeyse bambaşka ve şaşırtıcı bir son beklemektedir hepimizi.

Serkan Keskin’in daha önce Semaver Kumpanya bünyesinde tiyatro sahnesine uyarladığı Metot, bu kez yine Serkan Keskin yönetmenliğinde mini dizi olarak karşımızda. Gerilim seviyesinin oldukça yüksek olduğu bu mini dizide Serkan Keskin’e Şebnem Hassanisoughi, Mustafa Kırantepe ve Sarp Aydınoğlu eşlik ediyor. Jordi Galceran tarafından kaleme alınan metin hem tiyatro için hem de sinema için oldukça kullanışlı. Zaten bu metin, 2003 yılında The Method adıyla sinemaya uyarlanmış durumda. Türkiye’de de oldukça sevilen bu metin Grönholm Metodu adıyla Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenmiş ve oldukça da beğenilmiş. Zaten Semaver Kumpanya versiyonu 10 yıl boyunca kapalı gişe olarak sahnelenmiş.

Her ne kadar tiyatro sahnesinde izleme şansım olmasa da Gain Premuim imzalı Metot, son dönem izlediğim en etkileyici yapım oldu. Toplam dört bölümlük dizi, hem oyunculuk hem mekânın sadeliği ve sadelik içerisinde karmaşıklığı ile gerçekten de övgüyü hak ediyor. Son ana kadar gizem çözülmüyor ve çözülünce de gerçekler yüzümüze bir tokat gibi yapışıveriyor. Üstelik bu tokat sadece bize değil, bir de kapitalizmin o acımasız yüzüne.

YORUMLAR

  • 0 Yorum