Sezen Aksu Hakkında Bilinmeyenler
Reklam

Sezen Aksu Hakkında Bilinmeyenler

Sezen Aksu, Türk halk müziğinde önemli bir yere sahiptir. Sanatçı, üniversite hayatına kadar neredeyse sanatın tüm dalları ile ilgilenmiştir.

22 Nisan 2020 - 18:44 - Güncelleme: 22 Nisan 2020 - 18:48

13 Temmuz 1954 yılında Denizli Sarayköy’de doğan Sezen Aksu, Türk halk müziğinde önemli bir yere sahiptir. Sanatçının üniversite eğitimi dahil tüm hayatı İzmir’de geçti. Üniversite hayatına kadar sanatın neredeyse tüm dalları ile ilgilenen sanatçı 1970 yılında Hafta Sonu dergisinde katıldığı Altın Ses yarışmasını 6. olarak tamamlamıştır. 1973 yılında ise Ege Üniversitesi’nde Ziraat Fakültesi’nde üniversite öğretimine başlayan Sezen Aksu bu esnada eşi Ali Engin Aksu ile tanışarak öğrenim hayatını sonlandırdı.

1974 yılında ise bir plak şirketine 3 şarkılık bir bandını göndermiş ve 1974 yılında Yeşil Giresunlu tarafından plak yapmak için çağrılmıştır. 1975 yılı içerisinde ikinci 45’lik plak çalışması olan Yaşanmamış Yıllar/ Kusura Bakma isimli plağını çıkarmıştır. 1976 yılında üçüncü 45’lik plak çalışması olan Olmaz Olsun/ Vurdumduymaz adlı çalışması ile listelerde haftalarca birinci sırada yer almıştır. Bu yıl aynı zamanda Belek Belediye Gazinosunda ilk sahne çalışmasını yapmıştır.

1977 yılında ise sanatçı iki adet 45’lik plak daha çıkarmış ve bunların adını Allahaısmarladık/ Kaç Yıl Geçti Aradan, Kaybolan Yıllar/ Neye Yara koymuştur. Sezen Aksu ilk 33’lük plak çalışmasını da Allahaısmarladık ile yine 1977 yılında yapmıştır.1977 yılında Sezen Aksu, Hurşit Yenigün’ün iki bestesinin söz yazarlığını yapmış ve Gölge Etme/ Aşk 45’lik plağını da yine bu yıl içerisinde çıkarmıştır. Sezen Aksu Mp3 indir bu yıl içerisinde aynı zamanda en eski albümlerinden biri olan Serçe’yi çift LP olarak çıkarmıştır.

Sezen Aksu 1995 yılı ile 2015 yılları arasında yapmış olduğu çalışmalar ile pek çok ödüle de layık görülmüştür. 1. ve 2. Kral TV Müzik Ödülleri kapsamında 1. ödül töreninde En İyi Şarkı Sözü, En İyi Beste, Yılın Şarkısı ve Yekta Okur Özel Ödülünü, 2. Ödül töreninde ise En İyi Pop Müzik Kadın Sanatçısı ödülünü almaya hak kazanmıştır. 28. Altın Kelebek Ödülleri’nde Türk Pop Müziği Onur Ödülü, 7. Kral Tv Video Müzik Ödülleri’nde En İyi Beste, 30. Altın Kelebek Ödülleri’nde En İyi Türk Pop Müziği Kadın Solisti ödülü, 1. ve 2. MÜ- YAP Ödül Töreni’nde Diamond Albüm ödülünü, 32. Altın Kelebek Ödülleri’nde En İyi Türk Pop Müziği Kadın Solist ödülü, 11. Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde En İyi Şarkı Sözü ve daha pek çok ödüle layık görülmüştür. Sanatçının albümlerine şimdiye kadar çıkardığı tüm şarkı arşivine Müzik indir tek tıkla ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mürekkep Kısa Film Söyleşileri: Deniz Telek
Mürekkep Kısa Film Söyleşileri: Deniz Telek
Çağımızda bir halk şairi: Aşık Veysel
Çağımızda bir halk şairi: Aşık Veysel