Savaşın bilinmeyen yüzü: Danny Boy

Gerçek hayat hikayesinden esinlenen İrlanda yapımı BBC draması Danny Boy; Irak savaşı, askeri şiddet ve yasadışı cinayetlere ışık tutuyor.

Reklam
Savaşın bilinmeyen yüzü: Danny Boy
14 Temmuz 2021 - 17:17

2021 yapımı filmde, Danny Boy Savaşı ardından Irak'ta savaş suçları ve cinayetleri işlemekle itham edilen İngiliz askerlerinin arasında yer alan Brian Wood’un (Boyle) hikayesini izliyoruz. Savaşta gösterdiği başarının ardından halkın gözünde bir kahraman ilan edilen Brian, kendini büyük bir suçun merkezinde buluyor. Brian, bu suçlamalarla birlikte başlatılan Al-Sweady soruşturması sırasında azimli insan hakları avukatı Phil Shiner (Jones) tarafından o güne kadar hatırladığı her şeyi yeniden incelemeye zorlanıyor. Hayatı boyunca eşine, oğullarına ve emekli asker babasına örnek bir adam olmaya çalışan Brian, bu büyük soruşturmayla birlikte hayatın zorlu gerçekleriyle yüzleşiyor.



Başrollerinde Anthony Boyle (The Lost City of Z, Pillow Talk) ve Toby Jones’un (Detectorists, Tinker Tailor Soldier Spy) yer aldığı ve senaristliğini BAFTA ödüllü Robert Jones’un üstlendiği filmin yönetmen koltuğunda Sam Miller oturuyor. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum