Sağlığınız için ayaklarınıza iyi bakın
Reklam

Sağlığınız için ayaklarınıza iyi bakın

Ayak masajı olarak da bilinen refleksoloji ayaklardaki, ellerdeki ve kulaktaki belli noktalara el ve parmaklar aracılığıyla basınç uygulayarak bağlantılı oldukları organların sinirleri uyarma çalışmasıdır.

23 Kasım 2020 - 23:05

Bizi istediğimiz yere götüren, saatlerce ayakkabıların içine hapsedilen ayaklarımızı ne kadar iyi tanıyoruz? Ayak bakımımıza ne kadar önem veriyoruz? Ayaklarımız ağrımadan ya da acımadan ayaklarımızla çok ilgilendiğimiz söylenemez açıkçası. Kişisel bakımda en önemli yeri ayırmamız gereken ayaklarımız aynı zamanda vücudumuzun pek çok noktasına etki ederek, sorunların giderilmesine yardımcı olmakta. El ve kulak gibi farklı refleks noktalarını yapısında barındırmakta. Pek çok hastalığın tedavisinde de destek tedavi olarak kullanılan ayaklarımızın günlük bakımını atlamadan yapmalı, doğru ayakkabı seçerek ayaklarımızın taşıdığı yükü ve aldığı darbeleri azaltmalıyız. Gerektiğinde ayak bakımıyla ilgili eğitimi almış yeterli donanıma sahip podoloji uzmanlarından destek alarak ayaklarımızı koruma altına almalıyız.

Refleksoloji  ( Ayak Masajı) Nedir?

Ayak masajı olarak da bilinen refleksoloji ayaklardaki, ellerdeki ve kulaktaki belli noktalara el ve parmaklar aracılığıyla basınç uygulayarak bağlantılı oldukları organların sinirleri uyarma çalışmasıdır. Refleksoloji destekleyici bir tedavi yöntemidir. Rahatsızlıklarda tek başına kullanılmaz. Mutlaka bu iş için ruhsatlandırılmış kliniklerde, bu işin eğitimini almış uzman kişilerce yapılmalıdır.

Refleksoloji Nerelerde Kullanılabilir?

         Refleksoloji pek çok rahatsızlığın tedavisini destekleme amaçlı olarak kullanılabilmektedir. Örneğin;

  • Kemoterapinin yan etkilerinin giderilmesinde,
  • Baş ağrısı ve migren tedavilerinde
  • Konsantrasyonu arttırmak için
  • Vücuttaki endorfin üretimini arttırmak için
  • Anksiyete ve stresi azaltmak
  • Dolaşım, boşaltım ve sinir sistemlerini uyarmak
  • Uykusuzluk ve yorgunluğu azaltmak
  • Bağışıklık sistemini uyarmak
  • Faydalı hormonları aktive etmek için kullanılmaktadır.

Tırnak Bakımı

Sağlık ve hijyen açısından tırnak bakımı büyük öneme sahiptir. El tırnaklarımız ayak tırnaklarıma göre daha yumuşak olup daha sık uzarken ayak tırnakları daha serttir. Ve geç uzar. El ve ayak sağlığımız için ve ellerimizde ve ayaklarımızda tırnak batığı olmaması için ellerimizi oval şeklinde ayak tırnaklarımızı da tercihen banyodan sonra küt şekilde çok dipten olmamak şartıyla kesmeliyiz. Tırnak batığı; tırnakların tırnak yatağına doğru uzayarak yumuşak dokuda batması ve enfeksiyona sebep olmasıdır. Oldukça ağrılı ve acılı bir süreç olup tedavi gerektirmektedir. Bu tarz hayatımızın kalitesini düşürecek olumsuzluklardan kaçınmak adına tırnak bakımımızı itinayla yapmamız gerekmektedir.

Nasır Tedavisi

Ayak sağlımızı riske atan diğer faktörlerden biri de nasırlardır. Nasır, ayak parmaklarında ve ayak tabanındaki belli noktanın sertleşmesiyle oluşmaktadır. Acılı ve ağrılıdır. Nasır tedavisi mümkün bir rahatsızlık türüdür.

Nasır Neden Oluşur?

Tüm yükü taşıyan ayaklarda yanlış ayakkabı seçimi, yanlış basma, ayağa dengesiz yük dağılımı gibi sebeplerle ayaktaki sürtünmenin artmasına bağlı nasır oluşumu gerçekleşebilir. Nasır oluşumunun önüne geçmek için ayak bakımı aksatmadan yapılmalıdır. Her duşta ayak ponza taşı ile ovulmalı ölü derilerden arındırılmalıdır. Sonrasında nemlendiricilerle ayaklar nemlendirilmelidir.

Nasır Tedavisi

Nasır tedavisi mümkün bir rahatsızlıktır. Çok derine inmeyen nasırlar sağlık ve hijyen açısından güvenilir merkezlerde, uzman kişilerce tedavi edilebilir. Derinleşmiş nasırlarda cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulabilir. Bilinçsiz yapılan nasır tedavisi canlı dokuya zarar vererek daha kötü sonuçlar ortaya çıkarabilir. Bu sebeple nasır tedavisinde uzman desteği almak önemlidir.

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için tüm uzuvlarımızın temiz, bakımlı olması çok önemlidir. Ayak bakımı her ne kadar ötelense de ayaklar sorun çıkarmaya başladığında üstüne düşülmeye başlanmaktadır. En güzel bakım sorun çıkarmasına imkan vermeden düzenli yapılan bakımlardır. Merkezimizde ayaklarınıza önem verilmekte tüm vücudunuzu gevşeten, rahatlamanızı sağlayan refleksoloji masajı, tırnak bakımı ve nasır tedavisi alanında uzman ekibimizce itinayla yapılmaktadır. Detaylı bilgi ve randevu için https://www.beautyderm.net adresli sitemizden bizimle iletişime geçebilir, ayaklarınıza hak etiği değeri verebilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Doğu Demirkol'dan Doğu dizisi
Doğu Demirkol'dan Doğu dizisi
Dünyanın en iyi geleneksel yemekleri belli oldu
Dünyanın en iyi geleneksel yemekleri belli oldu