Reklam

Rüya Nedir?

Rüya tabiri yapılırken İslami kaynaklar ve psikiyatri alanında yapılan çalışmalar incelenir. Bu iki kaynakta da farklı yorumlar çıkabilir.

14 Ekim 2020 - 09:10

Pek çok insan rüyaların gerçek hayata dair ipuçları verdiğine inanır. Her rüyanın bir anlamı vardır. Tarih boyunca neredeyse tüm toplumların inandığı alanlardan biridir. Rüyalar çoğu insanın hayatında önemli bir yere sahiptir.

Kimi zaman görülen bir rüya tüm gününüzü etkilerken kimi zaman gördüğünüz rüyayı hatırlamaz veya birazını hatırlarsınız. Rüya, uykunun REM olarak adlandırılan hızlı göz hareketleriyle bağlantılıdır. Ruhun bedenden ayrıldığı zaman yaşanan olaylar olarakta adlandırılabilir.

Rüyalar Nasıl Yorumlanıyor?

Rüya tabiri yapılırken İslami kaynaklar ve psikiyatri alanında yapılan çalışmalar incelenir. Bu iki kaynakta da farklı yorumlar çıkabilir.

1)     İslami Kaynaklar

İslami kaynaklara göre rüya tabir etmek için ilk olarak bu konuda uzman olan kişilere başvurulmalıdır. Rüya anlatıldıktan sonra ise hemen tabir yapılması doğru değildir. Rüya üzerinde detaylıca düşünülmeli ve her detaya önem verilmelidir.

Rüya tabirini yapacak kişinin salih rüya, bilinçaltı rüya veya farklı bir rüya olup olmadığını tespit etmesi gerekiyor. Çünkü sadece salih rüyaların tabiri yapılabilir. Rüya tabirini yapacak kişinin söyleyecekleri karşısındakini etkileyeceği için dikkat olması gerekiyor. Aynı zamanda rüyayı yorumlayacak kişinin takva sahibi olması gerekiyor.

Rüya tabiri yapan kadar rüyayı gören kişininde dikkatli olması gerekiyor. Rüya sahibi kötü rüyaların tabirini yaptırmamalı, tam hatırlamadığı rüyaları anlatmamalıdır.

2)     Psikiyatri Kaynakları

Psikiyatri kaynaklarının yaptığı rüya tabirleri İslami kaynaklardan farklıdır. Psikiyatride psikanaliz alanında çokça yorum yapılmaktadır. Psikanalizde rüyada geçen semboller üzerine kişinin bilinçaltında olanlar yorumlanmaktadır.

İslami kaynaklarla kıyaslandığında çok farklı sonuçlar elde edilen rüya tabirinde kişinin özelliklerini yansıtan sonuçlar ortaya çıkar. Psikanalize göre rüyalarda ortaya çıkan tüm semboller herkeste aynı sonuca varmaktadır.

Rüya Tabircisinde Bulunması Gereken Özellikler

·       Yaptığı yorumun rüya sahibi üzerinde etki bırakacağını bilmeli ve buna göre davranmalıdır.

·       Zeki, takva sahibi, Kur’an ve Hadise aşina olmalıdır.

·       Rüya ve hulmü birbirlerinden ayırt edebilmelidir.

·       Yorumlanacak olan rüyanın sadık rüya olması gerekmektedir.

·       Rüyayı gören kişi tam hatırlamadığı rüyaların tabirini yaptırmamalıdır.

·       Rüya sahibi hoşlanmadığı rüyaları başkalarına anlatmamalıdır.

Bazı Rüya Tabirleri

1)     Ağlamak

Rüyada ağladığını gören kişi eğer bağırmıyorsa dertlerinden kurtulacağına yorumlanır. Rüyada ağladığını gören fakat göz yaşı dökmeyen kişilerin umduğu şeylerin eline geçmeyeceğine yorumlanır.

2)     Araba Kontrolünü Kaybetmek

En sık görülen rüyalardan birisi de kullanılan arabanın kontrolünün kaybedilmesidir. İş hayatındaki aksaklıkları ifade eder. Rüyada ani bir kaza yapılması kaçınılmaz bir sözleşme yapılacağına yorumlanır. Rüyada araba kontrolünün kaybedilmesi ise güvende ve mutlu olmaya yorumlanır.

3)     At Görmek

Rüyada at görmek mevki, makam sahibi olmaya yorumlanır. Bereketin ve bol kısmetin işaretçisidir. Eğer rüyanızda atın kuyruğunun çok olduğunu gördüyseniz evlat ve akraba çokluğunun işaretçisidir.

4)     Bal Yemek veya Görmek

Rüyada bal görmek veya bal yemek zenginliğe yorumlanır. Çoğu rüya tabircisi rüyasında bal gören kişilerin arzu ve isteklerine ulaşacaklarını düşünür.

Kaynak: https://ankaragundem.com.tr/hayvanlar/ruyada-at-gormek-ne-anlama-gelir-h1571.html

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sokağa çıkma yasağı ve daha fazlası
Sokağa çıkma yasağı ve daha fazlası
Netflix, Türkiye’de ofis açacak
Netflix, Türkiye’de ofis açacak