Pizzicato dergisinden Gülsin Onay’a övgü
Reklam

Pizzicato dergisinden Gülsin Onay'a övgü

Büyük besteci Beethoven’ın 250. doğum yılında, bestecinin eserlerini yorumlayan piyanist Gülsin Onay’ın albümü müzik dünyasının önemli eleştirmenlerinden, Pizzicato dergisi kurucusu Remy Franck’ten övgüler aldı.

15 Eylül 2020 - 23:13

Dünyanın beş kıtasında, 80 ülkede verdiği konserleriyle uluslararası kültür elçimiz olan Gülsin Onay’ın son albümü Lila Müzik’ten Ağustos ayında çıkmış, müzik marketlerde ve dijital ortamda dinleyiciyle buluşmuştu.

Büyük besteci Beethoven’ın 250. doğum yılında, bestecinin eserlerini yorumlayan piyanist Gülsin Onay’ın albümü müzik dünyasının önemli eleştirmenlerinden, Pizzicato dergisi kurucusu Remy Franck’ten övgüler aldı. 2011 yılından bu yana Klasik Müzik alanında ödüller veren ICMA (International Classical Music Awards) seçici kurulu üyesi de olan Remy Franck, Onay’ın Beethoven albümü için şunları yazdı:

Türk piyanist Gülsin Onay, tamamı Beethoven’ın eserlerinden oluşan CD’sinin açılışını, Patetik Sonatın beklenmedik rubatolar ve incelikli nüanslarla bezeli duyarlı bir yorumuyla açıyor.

Waldstein sonatında sanatçı, büyük dinamik kontrastlara yer vermeyen, akıcı bir çalış ortaya koyuyor. Bu zarif ve parlak çalış, tüm virtüözitesine rağmen son derece duyarlı. Gözlerinizi kapatıp dinlerseniz, bir kadın piyanist tarafından icra edildiğini anlayabiliyorsunuz. 

Gülsin Onay, iki bölümlü Op.111 sonatı da incelikli bir yorumla icra ediyor. İfade yüklü çalışında, hem çarpıcı hem de sessiz bölümlere eşit derecede önem veriyor.

Piyanist müziğin kalbine ulaşan bir yol açarak, dinleyiciye Beethoven’ın bu çok özel sonatını sanatsal olarak, ciddiyet ve görkemle nasıl ortaya koyduğunu gösteriyor. 

Gülsin Onay albümde aşırıya kaçmayan doğal ve samimi bir cazibeyle, Andante Favori’yi de yorumluyor.”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2020 yılında Türkiye ve dünyada en çok neler dinlendi?
2020 yılında Türkiye ve dünyada en çok neler dinlendi?
Kemal Varol: Attilâ İlhan hepimizin hayatına güçlü bir şairin izlerini bıraktı
Kemal Varol: Attilâ İlhan hepimizin hayatına güçlü bir şairin...