PEN Türkiye’den Buket Uzuner’in kitabına uygulanan sansür...
Reklam

PEN Türkiye'den Buket Uzuner'in kitabına uygulanan sansür hakkında açıklama: Çok ayıp, hiç yakıştıramadık!

Yazar Buket Uzuner’in bugüne dek 19 baskı yapan “Ayın En Çıplak Günü”ne sansür uygulanması hakkında Pen Türkiye bir açıklama yayınladı.

23 Mart 2020 - 20:11

Yazar Buket Uzuner’in bugüne dek 19 baskı yapan “Ayın En Çıplak Günü” adlı öykü kitabına geçtiğimiz günlerde sansür engeli gelmişti. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, Gebze Cumhuriyet Başsavcılığı Hazırlık Bürosu’nun 2018/20969 sayılı soruşturma dosyasına dayanarak, Buket Uzuner’in “Ayın En Çıplak Günü” adlı kitabının incelenmesi sonucunda, 18 yaşından küçüklerin maneviyatı üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğuna karar vermişti. 

Konu ile ilgili Pen Türkiye'den yazılı bir açıklama yayınlandı. Yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

Koskoca kadınlar ve adamlarsınız. İşi gücü bırakmış milletin yazdıklarıyla uğraşıyorsunuz. Hiç yakışıyor mu? Eğer çoluk çocuğunuz varsa, akşam eve gidince, onlara da övünerek bir söyleyin bakalım, “Biz bugün bir kitabı daha yasakladık!” deyin! Bakalım ne diyecekler size, “Anne, baba hangi çağdayız, ne kitap yasaklaması, toplatması?” demezlerse, biz de hiçbir şey bilmiyoruz demektir. Bu ne kardeşim böyle, okumuş yazmış insanlarsınız, gidin ciddi işlerle uğraşın, millete, devlete, vatandaşa faydanız  dokunsun biraz! Yok, oturacaksınız, insanların göznuru, alınteri döküp yazdığı kitaplar için, “zinhar yasaktır, tez vakitte toplatıla, yasaklana, imha edile!” filan diye fetva vereceksiniz!

Bırakın bu işleri, millet virüsten kırılıyor, halkı uyarmaya, aydınlatmaya çalışın, aydınlatanları karartmaya çalışmak yerine!

Ha bu arada yasakladığınız kitap da, dünyaya mavi gözlükleriyle, hep gülümseyerek bakan, çevre eğitimi görmüş, doğa, kedi köpek, insan dostu olan sevgili arkadaşımız, büyük romancımız Buket Uzuner’in kaç yıllık Ayın En Çıplak Günü adlı öykü kitabı! 34 yıllık! 

Müstehcenmiş ha!

İşte buna katıla katıla katıla güleriz!

Bu komediye ağlayacak halimiz yok ya!

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mürekkep Tarih: Osmanlı'nın kitaplarda yer almayan büyük yenilgisi 1697 Zenta Faciası
Mürekkep Tarih: Osmanlı'nın kitaplarda yer almayan büyük...
George Clooney'li The Midnight Sky filminden ilk görseller paylaşıldı
George Clooney'li The Midnight Sky filminden ilk görseller...