Orhan Çelik: Sanatçı iddialı olmalıdır

Mürekkep Söyleşiler’de bu hafta Ressam Orhan Çelik ile yeni sergisi Şapka Devrimi’ni konuştuk.

Reklam
Orhan Çelik: Sanatçı iddialı olmalıdır
18 Nisan 2021 - 15:48

Röportaj: Alaz Kuzgun

Ressam Orhan Çelik’in yeni sergisi “Şapka Devrimi” Gama Gallery-Beyoğlu’nda 16 Nisan Cuma günü açıldı. Sergi, 15 Mayıs 2021 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Orhan Çelik, Atatürk’ün Şapka Devrimi’nden yola çıkarak oluşturduğu eserleri figüre/biçime dönüştürüyor. Bu figürler resimlerinde büyüklü/küçüklü tekrar ediyor, çünkü Çelik robotik yaşama gönderme yapmayı ihmal etmiyor.  

Çelik’in resimlerinde kullandığı figürler şapkalı, cinsiyetsiz ve diyalektik bakış açılarına sahip. İzleyici tarafından hangi duyguda görülmek isteniyorsa o şekilde görülebilen figürler bunlar. Kimisi masum, kimisi üzgün, kimisi sinirli…

Mürekkep Söyleşiler’de bu hafta Ressam Orhan Çelik ile yeni sergisi Şapka Devrimi’ni konuştuk.

Gama Galeri’de ‘’Şapka Devrimi’’ isimli solo serginiz geçtiğimiz günlerde açıldı. Serginizin oluşum sürecinden bahsedebilir misiniz bizlere?

Sergime son bir yıldır hazırlanıyordum. Resimlerim birikince bir araya getirip sergiyi açmaya karar verdim. Hazır hissettiğim bir sene oldu bu yıl. Artık izleyicinin hepsini bir arada görmesi gerekiyordu çalışmalarımın. Hepsini özenle çerçeveleyip galerinin mekânına göre düzenlendik. Virüs olsa bile... Belki sanat bir nebze seyirciye de moral olur bu zor zamanlarda.

Resimleriniz figüratif soyutlama türünde. Şapka aksesuarını figürlerinizde kullanıyorsunuz. Bu figürleri ne zaman çalışmaya başladınız ve sanatınızı nasıl açıklarsınız?

Benim ağlayan figürlü resimlerimin ismi ‘’Organik Eylem.’’ Ancak o çalışmalarım bu sergide yok. Zaten ağlayan figürlü resimler çalışmıyorum artık. O seri bitti. Ağlamayan figürlerim ise ‘’Şapka Devrimi’’ ismini taşıyor. Atatürk’ün şapka devrimini önemsiyorum. Bir de şapka aksesuarını estetik buluyorum. Sanırım coğrafya kaderdir diyeceğim; çünkü sanatımın bir anlamı ve kavramı oluşuyor. Tarihi bir olguyu plastik sanatlarda resim alanına figür/biçim olarak indirgiyorum. 2015 yılında başladım Organik Eylem isimli çalışmalarıma. O seride şapka figürünü zaman zaman kullanıyordum, sonra sürekli kullanmaya başladım. Hem desenimde, hem de resimlerimde.  

 Figüratif resim demode oldu diyen insanlar var, ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Bunu, kesinlikle soyut resim yapan ya da dijital sanat üzerine çalışanlar söylüyor. Neye dayanarak söylüyorlar bilemiyorum. Ben yalap şalap resim yapmıyorum. Eserlerimin belli bir ahengi, matematiği ve düzeni var.  

‘’FİGÜRLERİM YORUMA AÇIK; BU SANATTA ÇOK ÖNEMLİ’’

Resimleriniz için sanat dünyasında ne tür yorumlar yapılıyor?

Hoşuma giden bir yorumu söyleyeyim, bir çalışmamı satın alan söylemiş galericim Şule Claire Hanım’a: ‘’Çocuk yapmış gibi ama değil. Kendine has. İlginç.’’ demiş. En sevdiğim izleyici gözüdür bu. Görüyor ve izliyor. Çünkü ben resimlerimi çalışırken dikkat dağıttığını düşündüğüm teknik özellikleri yapmıyorum. Sanat dünyamıza gelince çok karışık açıkçası.  Pozitif yorumlar var. Negatif yorumlar da var. Her ressam sadece kendini beğenir, her sanat yazarı da sadece beğendiğini kayıt eder ve arşivleştirir. Ben eleştirilerin hepsini gözden geçiririm ama yine de bildiğimi okurum. Bence her ressam böyle yapmalıdır.

Bir ressam nasıl başarılı olur?

Klişe olacak ama disiplinli bir şekilde çalışarak, araştırarak ve izleyerek. Bir de kişi kendini beğenmez, özgüveni olmaz ve sanatına saygı duymazsa üretemez zaten. Sanatçı iddialı olmalıdır. Neticede siz bir eser üretiyor, bunu toplum ve tarihi ile paylaşıyorsunuz. Ve eseriniz ülkenizi temsil ediyor. Bu ciddi bir şeydir. Bu işten para kazanın veyahut kazanmayın hiç fark etmez.  

Yerli ressamlarımızdan kimleri beğeniyorsunuz?

Yaşayanlardan isim vermemeyim çünkü çoğu arkadaşım. Hayatta olmayanlardan vermem daha uygun olur. Ömer Uluç, Tiraje, Fikret Mualla, Fatih Urunç aklıma gelen isimler. Onlara rahmet diliyorum.

Eserlerinizde malzeme olarak neler kullanıyorsunuz?

Çoğunlukla tuval ve kâğıt çalışmalar yapıyorum. Kâğıtta mürekkepli kalem, marker, yağlı pastel, guaj boya kullanırım. Tuvalde de çoğunlukla akrilik boya kullanıyorum.

Türkiye’de resim sanatı ne durumda?

Sergim ile alevlendirdiğimi düşünüyorum. (Gülüyor.) İyi işler yapanları görüyorum.  Bakalım. Yollarımız kesişiyor hepsi ile zaten. Zaman zaman karma sergilerde de yer alıyoruz. Ancak bolca ressamımız var, korkarım yakında izleyici kalmayacak!

Video art çalışmalarınızı gördüm mesela, devam ediyor musunuz halen?

Birkaç tane video art yaptım YouTube için ancak sonradan devam etmedim. Sanırım hevesimi aldım. Ama belki ilerleyen yıllarda yaparım, bilemiyorum. Video sanatında daha farklı bir yol seçtim aslında. Ben psikolojik içerikli videolar çekip kurguluyorum.  Ama esas alanım resim olduğu için videoya çok vakit ayıramıyorum. Yoksa senaryo gibi yazılmış bir sürü metnim var video için. Ama zamanım yok. Çok vakit alan bir iş.

Sergiden sonra yapacağınız yeni projeleriniz olacak mı?

İlk öykü kitabım Organik Eylem 2019 yılında yayınlandı. İki yıl aradan sonra Ressam isimli aforizmalar kitabım çıkacak ancak Covid nedeniyle çıkış tarihi netleşmedi.  Heyecanla kitabımın çıkmasını bekliyorum.  

Serginiz ve kitabınız için sizi tebrik ediyorum. Çok teşekkürler bu keyifli röportaj için.

Ben teşekkür ederim, Mürekkep Haber okurlarını sergimi izlemeye bekliyorum.

YORUMLAR

  • 1 Yorum