Nasıl sanatçı olunur?
Reklam

Nasıl sanatçı olunur?

Ne yazık ki günümüzde sadece sanat ile ilgilenerek para kazanmak oldukça zor bir hal almıştır. Dolayısıyla iş hayatında kendilerine bir yol haritası çizmek isteyenler kariyer planlama safhasında sanatla yollarını ayırıyorlar.

30 Eylül 2020 - 14:05

Yazının başlığı sizi şaşırtmasın. Elbette ki sanatçı olmanın birinci şartı yeteneğinizin olması. Ancak sanatla ilgili en önemli yol ayrımlarından biri sanatı profesyonel bir uğraş olarak görebilmektir.

Ne yazık ki günümüzde sadece sanat ile ilgilenerek para kazanmak oldukça zor bir hal almıştır. Dolayısıyla iş hayatında kendilerine bir yol haritası çizmek isteyenler kariyer planlama safhasında sanatla yollarını ayırıyorlar.

Bu noktada çok da haklı gerekçeleri var. Ancak zannedilmesin ki sanatla ilgilenip hayatlarını sanat yaparak idame ettirmeye çalışanların içerisinde bulunduğu bu durum sadece günümüzde bu şekilde değildir. Geçmişte de sanat ile geçim sağlayabilmek oldukça zordu.

Bunun en önemli sebeplerinden biri sanatta başarıya erişebilmenin ve kendini gösterebilmenin rekabetin oldukça yüksek olduğu ve ne yazık ki talebin de nispeten kısıtlı olduğu bir alanda başarılmaya çalışılıyor olması. Nitekim bale ile ilgilenen bir kişinin balet veya balerin olarak geçimini sağlaması için bale gösterisi ile ilgilenip buna para vermeye razı olan kişilerin olması gerekir. Elbette bale gösterilerine giden kişiler vardır. Ancak bu kişilerin sayısı tahmin edeceğiniz üzere oldukça azdır.

Bu ufak örnekle bile sanatta kariyer yapmanın ne denli zorlu bir yolculuk olabileceğini tahmin edebilirsiniz. Ancak biz yine de sanatta kariyer yapmak isteyenler için nasıl profesyonel sanatçı olunabileceği ile ilgili birkaç tavsiye vermek istiyoruz.

Profesyonel bir sanatçı olmak için neler yapılabilir?

Her şeyden önce sanat dediğimiz şeyin çok geniş bir alan olduğunu göz önüne aldığımızda profesyonel sanatçılığın da kapsadığı alanın oldukça geniş bir alan olduğunu unutmayın.

İyi olduğunuzu düşündüğünüz alanın hangisi olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Ancak bu alan yukarıda verdiğimiz bale örneğinde olduğu gibi talebin nispeten az olduğu bir alanla ilgilenecekseniz bu alandan ciddi bir gelir elde etmeniz için alanınızın en iyileri arasında yer almanız gerekmektedir.

Günümüzde bilinen ve çok kazanan kişiler daha çok müzik ile veya dizi/film sektöründe faaliyet gösteren kişiler. Elbette bu işin de duayen isimleri var. Ancak ne yazık ki şans eseri şarkıcı veya oyuncu olan da pek çok kişi var. Ancak yine yukarıda belirttiğimiz gibi bu durum günümüzün sorunu değil. Geçmişten günümüze bu problem sanat camiasının her zaman yaşadığı bir durum olmuştur.

  • Akademik düzeyde bir sanat eğitimi almak için Türkiye’deki en iyi eğitim kurumu Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesidir. Bu kuruma girmek sanat yaşamına profesyonel bir şekilde devam etmek isteyenler için en iyi seçenektir. Zira üniversitenin sağlamış olduğu çevre ve işin gerçekten mutfağından geçerek işe giriş yapmanın en iyi yolu üniversite koridorlarından geçiyor.
  • Bir diğer yöntem de daha kısa sürede bu alanda eğitim veren sanat atölyeleri veya kurslarında eğitim almak da bir diğer yöntem olabilir. Üniversitede eğitim almaktan daha düşük şans sunar. Ancak buralarda eğitim alarak da sanat kariyeri yapabilen kişi sayısı da oldukça fazladır.

Ancak ömrünü sanata adamak isteyenleri gerçekten zorlu bir sürecin beklediği aşikardır. Özellikle 2020 yılında başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan küresel pandeminin getirdiği belirsizliklerin her şeyden çok sanat dünyasını etkilediği göz önünde bulundurulduğunda sanatta kariyer yapmak daha da zor hale gelmiştir.

Yine de tüm zorluklarına rağmen sanatı sevenlerin bu alanda ilerlemeleri ve sevdikleri işi geçim kaynakları yapmalarının güzelliğinin yanında elbette bu zorluklar göze alınabilir.

Sanatçı olmak zordur. Ancak insana verdiği haz da oldukça fazladır. Hayaliniz varsa yine de vazgeçmemenizi tavsiye ederiz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sokağa çıkma yasağı ve daha fazlası
Sokağa çıkma yasağı ve daha fazlası
Netflix, Türkiye’de ofis açacak
Netflix, Türkiye’de ofis açacak