Müze kente modern müze: Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi
Reklam

Müze kente modern müze: Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi

Müze, 11 yıldan bu yana Mardin için hem bir hafıza işlevi görüyor hem de önemli sanat etkinliklerine ev sahipliği yapıyor.

22 Temmuz 2020 - 16:23 - Güncelleme: 22 Temmuz 2020 - 16:36

Yusuf Çifci yazdı

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, bundan tam 11 yıl önce sanatseverlere kapılarını açtı. Müze, 11 yıldan bu yana da Mardin için hem bir hafıza işlevi görüyor hem de önemli sanat etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Eski Mardin olarak bilinen taş yapılar arasında yer alan müze binası, tıpkı içindekiler gibi tarih kokuyor. Bina oldukça uzun bir süreç sonunda müzeye çevriliyor.

Sakıp Sabancı’nın Vasiyeti

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve müzenin alt katında yer alan Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nin içinde bulunduğu yapı, II. Abdülhamid döneminde Süvari Kışlası olarak kullanılıyor. Bu muhteşem yapı müzeye çevrilmeden önce ise; Jandarma Komutanlığı Askerlik Şubesi, Jandarma Karakolu ve 1991-2003 yılları arasında da vergi dairesi olarak kullanılıyor. 2000’li yılların başında dönemin İstanbul valisi, Sakıp Sabancı’ya ulaşarak bu tarihi binanın korunması ve restore edilmesi için destek istiyor. 2004 yılında Sakıp Sabancı hayatını kaybediyor. Bu tarihten sonra Sabancı Vakfı ve Sakıp Sabancı Ailesi bu projeyi Sakıp Sabancı’nın vasiyeti olarak görüyor ve gerekli girişimleri başlatarak bu binayı önce restore ettiriyor, ardından bina bugünkü müze binasına dönüştürülüyor.

Bütün Mardin’in Kültürünü Taşıyan Araba

Gişelerden biletinizi alıp müzenin bahçesine giriş yaptığınızda büyük bir cam fanusun içerisinde sizi kiremit rengi 1952 model Chevrolet otomobil karşılıyor. Bu otomobil ilk görüşte sadece eski model bir araba gibi dursa da aslında öylesine bir araba değil. Adeta bir döneme tanıklık ediyor.

1913 yılında Mardin’de dünyaya gelen ve arabalara oldukça ilgisi olan Yahya Muin, 1930’lardan itibaren kardeşi Salih’le birlikte farklı markalarda ABD yapımı otomobil, kamyon ve otobüsleri Mardin’e getiriyor. Ayrıca zaman zaman da alım satım işleri ile uğraşıyor. Hikâyeye devam etmeden önce bir dipnot açmakta fayda var: Yahya Muin oldukça yardımsever bir Mardin’li vatandaş. Zaten “muin” Arapça “yardım eden” anlamına geliyor. Cumhuriyet Dönemi’nde Soyadı Kanunu ile birlikte Yahya Bey’e “Özyardımcı” soyadı veriliyor. Dönelim hikayemize. Yahya Özyardımcı, oldukça yüksek bir fiyata aldığı bu kiremit rengi 1952 model Chevrolet otomobili taksi olarak kullanıyor. Uzun bir süre taksi hizmeti veren bu araba sadece Mardinlilere değil aynı zamanda Mardin’e gelen pek çok önemli devlet adamına hizmet ediyor. Hal böyle olunca da Mardin’in kültürel hayatında önemli bir yer ediniyor.

Maalesef ki 2007 yılında Yahya Özyardımcı aramızdan ayrılıyor. Çocukları da oldukça şık bir hareketle Mardin’e mal olan bu arabayı Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi’ne bağışlıyor. İşte böylece Yahya Özyardımcı’nın 1952 model Chevrolet otomobili 25 Aralık 2019’dan bu yana cam bir fanus içerisinde Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi’nin bahçesinde müzeyi ziyaret edenlere sessizce yaşadıklarını anlatıyor.

Müzede Ziyaretçileri Neler Bekliyor?

Bugün Sabancı Vakfı’na bağlı, “özel müze” statüsünde olan Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, koleksiyonu, eğitim programları, konferans ve seminerleriyle çok yönlü bir müzecilik ortamı sunuyor. Müzenin temel amacı, Mardin’in kentsel oluşumunu ve yaşam kültürünü sergilemek ve tanıtmak.

Kentin uzun soluklu tarihi, uzun yıllardır varlığını sürdüren çok kültürlü, çok dinli kimliği, gündelik yaşam pratiklerini yansıtan objeler ve canlandırmalar eşliğinde, fotoğraflar ve bilgilendirici panolarla anlatılmaktadır. Mardin’de yerleşmiş farklı inançlara sahip kişilere ait mezar taşları, Mardin’in el sanatları, kuyumculuk, bakırcılık, dokumacılık, sabunculuk, taş oymacılığı ürünleri, evlerde, köylerde ve ibadet mekânlarında kullanılan eşyalar, yerel kıyafetler, çağdaş müzecilik anlayışına uygun olarak, Müze’nin üst katında sergileniyor.

Ayrıca müzenin alt katında yer alan Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nde de güncel sergileri görmek mümkün.

Mardin Bienali’nden Ai Weiwei Sergisine

Sabancı Mardin Kent Müzesi, bugüne kadar pek çok önemli sanat etkinliğine de ev sahipliği yapmış durumda.

Müze, İlk olarak 2010 yılında gerçekleştirilmeye başlanan, 4.sü ise 2018 yılında gerçekleştirilen, temel amacı Mardin’i modern sanatın merkezi haline dönüştürebilmek olan  Mardin Bienali’nin mekanları arasında yer alıyor.

4. Mardin Bienali ile eş zamanlı olarak Sabancı Mardin Kent Müzesi’nde ziyarete açılan “Ai Weiwei Mardin”de sergisi oldukça dikkat çekti. Dünyanın en önemli çağdaş sanatçılarından biri olan Ai Weiwei, 4 Mayıs 2018 tarihinde Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde yer alan “Ai Weiwei Porselene Dair” sergisinden yapılan özel bir seçkiyle Mardin’de sanatseverlerle buluştu.

Müze ayrıca bugüne kadar Abidin Dino, Ara Güler, Marius Bauer gibi önemli sanatçıların eserlerini de yine Mardinli sanatseverlerle buluşturdu.

Sabancı Mardin Kent Müzesi Nerede?

Sabancı Mardin Kent Müzesi, Eski Mardin olarak bilinen taş binaların yer aldığı Hükümet Caddesi üzerinde Valilik binasının sağ çaprazında yer alıyor. Adeta bir açık hava müzesi olan Mardin’de müzeye gidene kadar pek çok tarihi yapıyı görmeniz mümkün.

Sabancı Mardin Kent Müzesi Ziyaret Saatleri

Müze, 1 Kasım – 1 Mayıs tarihleri arasında sabah 08.00 ve 17.00 saatleri arasında ziyaretçilerini kabul ediyor. Yılın geri kalan dönemindeyse 08.00 ile 17.30. saatleri arasında müzeyi ziyaret etmek mümkün.

Müzenin pazartesi günleri hizmet vermediğini de belirtelim.

Sabancı Mardin Kent Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadar?

Sabancı Mardin Kent Müzesi’ne birçok özel müze gibi ücretli olarak giriş yapabiliyorsunuz. Müzede tam bilet 10 TL, indirimli bilet ise 5 TL. (Temmuz 2020)

Kaynak: murekkephaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Netflix'te yakında gösterime girecek Türk yapımları
Netflix'te yakında gösterime girecek Türk yapımları
Müslüman Doğu'nun ilk operası: Leyla ve Mecnun
Müslüman Doğu'nun ilk operası: Leyla ve Mecnun