Müslüman Doğu'nun ilk operası: Leyla ve Mecnun

Leyla ve Mecnun 1908 yılında Azerbaycan’da yazıldı. Büyük Azerbaycan bestecisi Üzeyir Hacıbeyli tarafından yazılmış bu eser aynı yıl Bakü petrol zengini Hacı Zeynelabdin Tağıyev’in yaptırdığı tiyatroda sahnelendi.    

Reklam
20 Ekim 2020 - 14:53

Müslüman Doğu’sunun ilk operası Leyla ve Mecnun 1908 yılında Azerbaycan’da yazıldı. Azerbaycan Devlet Marşı ve Türkiye’de çok sevilen Çırpınızdı Karadeniz Bakıp Türk'ün Bayrağına gibi ünlü eserler veren büyük Azerbaycan bestecisi Üzeyir Hacıbeyli tarafından yazılmış bu eser aynı yıl Bakü petrol zengini Hacı Zeynelabdin Tağıyev’in yaptırdığı tiyatroda sahnelendi.    

Şu an Ermeni işgali altındaki Şuşa şehrinde doğan Üzeyir Hacıbeyli hatıralarında şöyle yazıyordu:

“Leyla ve Mecnun operasının ortaya çıkışı fikri bende daha 1897 yılında henüz 13 yaşındayken Şuşa’da – birkaç amatör oyuncunun yaptığı “Mecnun Leyla’nın Mezarı Başında” müzikli oyununu izlerken doğdu. Bu küçücük oyunun aklımda bıraktığı derin iz, sonraları halkımın müzik, şan sanatında faydalanmakla Leyla ve Mecnun” operasının yazılmasına neden oldu”.

Leyla ve Mecnun” aşk destanı büyük Azerbaycan şairleri Nizami Genceli ve Muhammet Fuzuli’nin 12 – 16.yüzyıllarda kaleme aldıkları mistik-felsefi ruhlu şiirlerle ölmezlik kazanarak dünya edebiyatı başeserleri arasında girdi. Fuzuli’nin Leyla ve Mecnun” eserine dayanarak yazılmış 4 perdeli, 6 resimli bu muazzam eser Doğu’nun ilk operası olarak tarihe yazıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum